Nadmierna potliwość - skąd się bierze i jak ją leczyć?

Czym jest problem nadmiernego pocenia się i jak go leczyć?
/ 27.08.2014 12:55

Pocenie się to naturalny proces służący termoregulacji organizmu. Jeśli zachodzi prawidłowo, praktycznie go nie zauważamy. Problem pojawia się, gdy pocenie się wykracza poza fizjologiczne normy. Nadmierna potliwość jest przyczyną dużego dyskomfortu, zarówno fizycznego jak i psychicznego. Czym jest ta dolegliwość, jakie mogą być jej przyczyny i jak sobie z nią poradzić? Przeczytaj!

Nadmierna potliwość - skąd się bierze i jak ją leczyć?

fot. Fotolia

Dlaczego się pocimy?

Pocenie to jeden z mechanizmów, które służą schładzaniu organizmu człowieka w ramach proces utermoregulacji. Niezależnie od bodźców temperaturowych, u każdego człowieka również silne bodźce emocjonalne np. stres mogą spowodować nadmierne wydzielanie się potu, widoczne w okolicy twarzy (czoła, wargi górnej) dołów pachowych, dłoni oraz podeszw.

Przeczytaj więcej: Nadmierne pocenie się i zwykłe pocenie - dlaczego się pocimy?

Czym jest nadmierne pocenie się?

Natomiast nadmierne pocenie określa się jako nadpotliwość i jest to nadmierne (niewspółmierne do bodźca) niefizjologicznie (nie wynikające z termoregulacji) intensywne wydzielanie się potu przez gruczoły potowe. Wyróżnia się m. in.:

  • nadpotliwość pierwotną, która dotyczy przede wszystkim dłoni, podeszw, dołów pachowych, a także głowy. Jest spowodowana uwalnianiem hormonów kory nadnerczy i ujawnia się tylko podczas aktywności (np. godzin pracy).
  • Nadpotliwość wtórną, która jest wynikiem: różnorodnych chorób np.: zaburzeń hormonalnych, metabolicznych lub neurologicznych.

Jak leczyć nadmierne pocenie się?

Na pierwszy ogień - sole aluminium:

Podstawowym zaleceniem w leczeniu nadpotliwości pierwotnej jest miejscowe stosowanie produktów zawierających sole aluminium. Blokują one uwalnianie potu z przewodów wyprowadzających gruczołów ekranowych. Sole aluminium mogą być stosowane zarówno w okolicy pach jak i dłoni oraz stóp. Ważne by były stosowane zgodnie z informacją producenta dołączoną do produktu, by zapobiec wystąpieniu podrażnienia.

Poznaj sposoby na nadmierne pocenie się!

Gdy leczenie miejscowe zawiedzie:

Jeśli leczenie miejscowe okaże się nieskuteczne, można zdecydować się na bardziej specjalistyczne metody walki z nadpotliwością:

  • jontoforeza – zabieg wymagający regularnego powtarzania co 5-7 dni, wymaga zakupu urządzenia, ma zastosowanie w okolicach dłoni i podeszw,
  • iniekcje toksyny botulinowej - zabieg bardzo skuteczny, ale kosztowny i wymagający powtarzania co 3-6 miesięcy,
  • leki wykazujące wpływ na układ autonomiczny (przyjmowane doustnie),
  • zabieg laserowy - zabieg wykonywany tylko w zakresie dołów pachowych, jest to nowa procedura, która wymaga jeszcze dalszych badań.

Należy pamiętać, że z uwagi na role mechanizmu pocenia się, każda forma zaburzenia wydzielania potu (nadpotliwość/brak potliwości) jest nieprawidłowa i powinna zostać skonsultowana przez specjalistę dermatologa.

Na podstawie materiałów prasowych

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/05.12.2018 14:31
W moim przypadku najlepszy okazał się Electro Antiperspirant który leczy jonoforezą. Te "regularne" powtarzanie co 5-7 dni to błąd w artykule. Ja powtarzam terapię co 3 mesiące a wykonałam ich na początku tylko pięć. Przez ten czas kiedy jestem sucha, wreszcie mogę robić to na co sobie mogę pozwolić.
/23.04.2018 17:30
Płyn Potockiego jest jak na razie najskuteczniejszy przy nadmiernym pocenie szczególnie twarzy, jak w moim przypadku.