Za nadmierne pocenie się odpowiada stres, ale czasem też różne choroby /fot. Shutterstock

Nadmierne pocenie się – stres czy choroba?

Pocimy się ze stresu, lęku przedegzaminacyjnego - ale nie tylko. Nadmierne pocenie się może sygnalizować niektóre choroby, np. tarczycy.
/ 28.09.2016 15:34
Za nadmierne pocenie się odpowiada stres, ale czasem też różne choroby /fot. Shutterstock

Problem nadmiernego pocenia się dotyczy wielu osób, a może stanowić prawdziwą przeszkodę w swobodnych kontaktach społecznych. Wydzielanie potu przez gruczoły potowe znajdujące się w skórze pełni funkcję termoregulacyjną oraz zapewnia prawidłową wilgotność skóry. Najczęstszym zaburzeniem czynności gruczołów potowych jest nadmierne pocenie się, które może być uogólnione lub dotyczyć poszczególnych okolic ciała, np. stóp, pach.

Przyczyna może być zaskakująca

Pocenie się nadmierne pierwotne jest niezależne od czynników zewnętrznych. Postać ta występuje najczęściej w postaci zlokalizowanej, dotyczy wówczas pach, dłoni i podeszew stóp i jest przede wszystkim związana z czynnikami emocjonalnymi, takimi jak ból czy lęk

Pocenie się nadmierne objawowe występuje w przebiegu różnych chorób, także układowych, np. chorób nerwów obwodowych, tarczycy, przysadki mózgowej, gruźlicy. 

Często objawy nadmiernego pocenia pojawiają się w sytuacjach dla nas stresujących, jak egzamin, rozmowa kwalifikacyjna. W pewnych granicach jest to zupełnie naturalne. Czasami jednak nawet sytuacje o drobnym nasileniu stresu powodują bardzo obfite pocenie. Warto wtedy poszukać przyczyny problemu.

Znajdź przyczynę i rozwiąż problem!

Aby ustalić w jaki sposób walczyć z nadmiernym poceniem, musimy znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy. Najlepiej zacząć od sprawy najprostszej, czyli odpowiednim doborze produktu antyperspiracyjnego (przestrzeganie higieny osobistej jest sprawą oczywistą). Zwracamy uwagę na skład i formę aplikacji dezodorantu. Na rynku dostępne są preparaty w kulce, żelu, sztyfcie czy sprayu, a od wyboru odpowiedniej dla nas formy zależeć może nie tylko wygoda używania, ale też np. długość działania czy skutki uboczne, np. uczulenie.

Jeżeli przy pomocy dezodorantu nie udaje nam się skutecznie zmniejszyć problemu, warto wybrać się do specjalisty. Pomocni mogą się okazać dermatolog lub endokrynolog, gdyż często nadmierne pocenie się jest skutkiem zaburzeń w funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej naszego organizmu.

Czytaj więcej: Nadmierne pocenie się - jak temu zaradzić?

Zastrzyki botulinowe

Najnowsze osiągnięcia medyczne pozwalają skutecznie powstrzymać miejscowe pocenie za pomocą zastrzyków z toksyny botulinowej. Główne wskazanie do zabiegu to nadmierne pocenie się okolic pachowych. Stosuje się również wstrzyknięcia w dłonie i stopy, choć wiąże się to ze zwiększoną bolesnością. Dodatkowo na dłoniach zabieg musi być wykonany z dużą starannością i uwagą, aby nie doszło do uszkodzenia mięśni ręki. Wyniki leczenia są dość trwałe, poprawa utrzymuje się przez około rok.

Polecamy: Sposoby na ból podczas miesiączki