10 pytań o botox – prawda i mity

Czy stosując botoks da się uniknąć efektu maski? Co dzieje się ze skórą, kiedy botoks dezaktywuje się? W jakim wieku można zacząć stosować botoks? Jeśli nurtują cię te i inne pytania związane ze stosowaniem toksyny botulinowej, przeczytaj jak odpowiada na nie ekspert - dr Agnieszka Bliżanowska.
/ 30.11.2012 09:57

 1. Czy stosowanie botoksu jest bezpieczne?

Medycyna stosuje go od ponad 20 lat, nie tylko w celach estetycznych. Ma olbrzymie dossier naukowe m.in. w neurologii i okulistyce, zresztą producentem preparatu o zastrzeżonej nazwie Botox® jest jeden z największych koncernów okulistycznych, firma Allergan. – Toksyna botulinowa podana przez dermatologa estetycznego na pewno jest bezpieczna – mówi dr Agnieszka Bliżanowska z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm. – Gorzej, gdy preparat pochodzi z nieznanego źródła, na przykład jest kupiony na aukcji w internecie, a wstrzykuje go laik – nieprawidłowo podany może wywołać rożnego rodzaju asymetrie, a nawet porażenie nerwów twarzy.

2. Czy botox musi wywoływać efekt maski?

W stosowaniu botoksu nie chodzi o to, by unieruchomić całą twarz i pozbawić ją mimiki. – Takie efekty to błąd w sztuce – podkreśla dr Agnieszka Bliżanowska i dodaje, że za pomocą toksyny botulinowej wygładza się tylko wybrane zmarszczki mimiczne, które nadają nam zbyt „surowy” czy „smutny” wyraz twarzy. Dlatego najczęściej wstrzykuje się go w czoło, by zlikwidować „lwią zmarszczkę” lub rozchmurzyć „marsowe czoło”. Drobna w sumie korekta wyglądu daje piorunujący efekt – twarz jest od razu zrelaksowana i bardziej pogodna, a więc i bardziej sympatyczna. – Pacjenci mogą nadal wyrażać emocje twarzą, nie ma mowy o efekcie maski – zaznacza dermatolog estetyczna. Ważne, by zabieg wykonał doświadczony dermatolog, który zna budowę i mechanizmy działania mięśni i skóry twarzy.

3. Czy można przesadzić z botoksem?

Oczywiście, że tak. Wtedy właśnie powstaje tzw. efekt maski. Botox nie jest metodą na wyprostowanie każdej zmarszczki, stosuje się go tylko na te mimiczne. I to nie na każde, ponieważ nawet lekarzom medycyny estetycznej podobają się zmarszczki, o ile nie zaburzają harmonii twarzy. – W stosowaniu toksyny botulinowej warto zachowywać złoty środek, relaksować tylko te załamania na skórze, które powodują, że pacjent wygląda ponuro, smutno lub surowo – podkreśla dermatolog estetyczna z WellDerm.

4. Czy po wstrzyknięciu toksyny botulinowej twarz może stać się asymetryczna?

Za symetryczny efekt zabiegu odpowiada lekarz. Ważne więc, by był to doświadczony specjalista, który doskonale zna pracę mięśni twarzy, wykonał tysiące podobnych zabiegów. Nieodpowiednia dawka preparatu podana przez laika w niewłaściwe miejsce może doprowadzić do asymetrii. Należy wtedy bezwzględnie szukać pomocy u doświadczonego lekarza medycyny estetycznej.

5. Kiedy botox przestanie działać, twarz będzie wygląda gorzej niż przed zabiegiem?

Średnio po 3-6 miesiącach botox się dezaktywuje, z medycznego punktu widzenia powstają nowe połączenie nerwowe i wraca przewodnictwo pomiędzy nerwem a mięśniem. - Nie jest to jednak proces gwałtowny, tak więc nikt nie zauważy nagłego pogorszenia wyglądu – wyjaśnia dr Agnieszka Bliżanowska. W dodatku mięśnie mimiczne, które wywoływały niekorzystne zmarszczki, dzięki kilku miesiącom relaksu nie będą pracować tak intensywnie. Można więc powiedzieć, że będziemy wyglądać lepiej, nawet gdy botox przestanie działać.

Polecamy: Odmłodzić spojrzenie - profilaktyka i zabiegi

Czy botox odpowiada za nadmuchane usta i policzki?

To jedna z największych pomyłek. Często można usłyszeć, że gwiazdy, które przesadziły z operacjami plastycznymi lub wypełniaczami, są „obotoksowane”. Tymczasem u osób, których policzki lub usta są przesadnie „napompowane”, nie stosuje się botoksu, lecz inne substancje, zwiększające objętość tkanek. – Przesada nie wynika jednak z właściwości wypełniaczy, lecz ma związek z psychiką pacjentów, którzy z różnych powodów uzależniają się od zabiegów. Odpowiedzialni są także lekarze, którzy wbrew zasadom harmonii i estetyki wykonują zabiegi, dające nienaturalne efekty – uważa dr Bliżanowska.

W jakim wieku najlepiej zacząć stosować botox?

Na botox nie można być za młodym czy za starym. Wszystko zależy od mimiki pacjenta. – Jeżeli 25-latka ma brodę, która marszczy się przy każdym ruchu ust, przez co dziewczyna wygląda, jakby była bliska płaczu, bez wahania zaproponuję jej botox, oczywiście jeżeli nie będzie przeciwwskazań – mówi dr Bliżanowska. U młodych pacjentów najczęściej likwiduje się nienaturalne w tym wieku zmarszczki mimiczne czoła (lwia zmarszczka, marsowe czoło) oraz tzw. „kurze łapki”.

Czy botox boli?

Zabieg nie jest bolesny. Podczas podawania preparatu odczuwamy nakłucie podobne do zastrzyku z zastosowaniem bardzo cienkiej igły, np. w przypadku podawania insuliny. Nakłucia nie powodują zasinień czy opuchnięć. Jeżeli mamy wyjątkowego pecha, w miejscu nakłucia może się pojawić niewielki siniaczek, który można zamaskować makijażem.

Czy botox jest niemęski?

Po botox sięgają aktorzy i politycy oraz tzw. zwykli faceci, którym przeszkadzają w życiu zbyt silne zmarszczki mimiczne. Najczęściej są przez nie odbierani jako ludzie surowi, nieprzystępni, a nawet wywołujący strach. Dlatego mężczyźni niwelują kłopotliwe zmarszczki (najczęściej lwią), a wtedy ich bariery w relacjach znikają. Ostrzykiwanie toksyną botulinową to także sposób na nadmierne pocenie, na które częściej skarżą się panowie. Lekarz niweluje tę dolegliwość, wstrzykując toksynę botulinową w skórę pach, dłoni, czoła czy stóp.

Czy jest alternatywa dla botoksu?

Nie ma. Fixer, nowy preparat roślinny na bazie polipeptydów, który także niweluje zmarszczki mimiczne, ma łagodniejsze działanie i może być stosowany tylko na delikatniejsze załamania skóry. – Dzięki pojawieniu się Fixera możemy dobierać odpowiedni preparat do poszczególnych partii twarzy i typu mimiki i osiągać najlepsze efekty. Nazwałabym go nie alternatywą, lecz uzupełnieniem – wyjaśnia dr Agnieszka Bliżanowska z Centrum WellDerm. W porównaniu do toksyny botulinowej zabieg z użyciem Fixera trzeba też częściej powtarzać i to w krótkich odstępach (3 razy co tydzień), a potem raz w miesiącu.

Zobacz także: Usta i skóra wokół - odmładzanie i poprawianie kształtu

Źródło: Materiały Prasowe Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm