Migrena miesiączkowa, czyli spadek stężenia estrogenu

Migrena miesiączkowa, czyli spadek stężenia estrogenu
Migrena dotyka kobiet około 3 razy częściej niż mężczyzn. Postać choroby, w której objawy związane są głównie z krwawieniem menstruacyjnym, nazywamy migreną miesiączkową. Szacuje się, że wariant ten występuje u około 4-70% wszystkich kobiet cierpiących na migrenę.
/ 04.10.2016 13:49
Migrena miesiączkowa, czyli spadek stężenia estrogenu

Kiedy można mówić o migrenie miesiączkowej?

Wytyczne rozpoznania migreny miesiączkowej, czy też migreny bez aury zależnej od miesiączki, zaproponowane przez prof. Anne MacGregor, uznanego specjalistę w tej dziedzinie, są precyzyjnie zdefiniowane.

Kryteria obejmują pojawienie się ataków na 1-2 dni przed krwawieniem miesięcznym przy ich niewystępowaniu w innych fazach cyklu.

Zobacz też: Dlaczego kobiety częściej cierpią na migreny?

Jakie są przyczyny tej postaci migreny?

Liczne badania wykazują związek częstości występowania epizodów bólów głowy u kobiet z poziomem żeńskich hormonów – a w szczególności estrogenu. Zaobserwowano, że częstość ataków rośnie wraz ze spadkiem stężenia tego hormonu. Potwierdza to wzrost intensywności epizodów bólowych u kobiet po menopauzie i złagodzenie objawów choroby w drugim i trzecim trymestrze ciąży.

Do znacznego spadku poziomu estrogenu dochodzi także pod koniec cyklu miesięcznego, gdy zanikają komórki pęcherzykowe. 

Dokładny mechanizm, w którym wahania poziomu estrogenu wyzwalają atak, nie jest poznany. Podejrzewa się, że czynnikiem sprawczym może być wpływ tego hormonu na poziom neuroprzekaźników – w tym także na poziom serotoniny, od dawna wiązanej z rozwojem migreny.

Zobacz też: Dieta - element leczenia migreny?

Czym wyróżnia się leczenie migreny związanej z miesiączką?

Objawy migreny miesiączkowej bardzo dobrze reagują na leczenie niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi – np. ibuprofenem, naproksenem itd. Leki te łagodzą też dolegliwości związane z samym krwawieniem, więc tym bardziej są dobrym wyborem.

Inaczej niż w standardowym postępowaniu wygląda natomiast profilaktyka. Mianowicie u pacjentek z migreną miesiączkową z ciężkim przebiegiem wskazana jest krótkoterminowe podawanie leków takich jak wymienione wyżej niesteroidowe leki przeciwzapalne, propranolol (lek z grupy beta-blokerów, przeciwwskazany m.in. w astmie i niedociśnieniu), a także leczenie hormonalne np. bromokryptyną. Niektóre badania wskazują też na celowość suplementacji magnezu.

Oczywiście przed wybraniem się do apteki warto wypróbować często skuteczne, domowe sposoby – zimne okłady, pozostawanie w ciszy i spokoju, unikanie stresu i dobre wysypianie się. Środki te mogą okazać nadzwyczajną skuteczność i ograniczyć ilość stosowanych leków.

Należy pamiętać, że nawet powszechnie stosowane środki taki jak np. aspiryna mają działania uboczne i nie są dla naszego organizmu obojętne.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA