Jak złagodzić migrenę - 7 praktycznych rad

Ból głowy - naturalne sposoby na ból głowy fot. Fotolia
Dokuczają ci napadowe, uciążliwe bóle głowy? To może być migrena! Poznaj 7 praktycznych rad, dzięki którym poczujesz się lepiej
Marta Wilczkowska / 25.08.2014 08:06
Ból głowy - naturalne sposoby na ból głowy fot. Fotolia
Można powiedzieć, że migreny to typowo kobieca przypadłość - przytrafiają nam się trzykrotnie częściej, niż mężczyznom. Objawiają się silnymi, gwałtownymi bólami głowy, których intensywność może utrudnić normalne funkcjonowanie. Na szczęście możesz jej przeciwdziałać! Poznaj 7 praktycznych sposobów, dzięki którym złagodzisz objawy migreny!

Jak złagodzić ataki migreny?

1. Znajdź przyczynę ataku migreny

Istnieje wiele czynników, które mogą mieć wpływ na rozwój migreny, m.in brak snu, stres, nieodpowiednia dieta czy warunki pogodowe. Jeśli rozpoznasz przyczynę dolegliwości, łatwiej będzie ci unikać jej w przyszłości lub dopasować odpowiednią metodę leczenia migreny.

2. Rozpoznaj pierwsze objawy

Im wcześniej zareagujesz, tym skuteczniej uda ci się zniwelować siłę dolegliwości towarzyszących migrenie. Dlatego uważnie obserwuj swój organizm. Pierwszymi zwiastunami migreny mogą być np. nagłe rozdrażnienie lub senność, ziewanie, trudności w koncentracji, nagły napad apetytu lub jego utrata, sztywność karku lub niewielka gorączka.

3. Prowadź regularny tryb życia

Gwałtowne zmiany i duża ilość bodźców sprzyja rozwojowi migren, dlatego postaraj się wprowadzić nieco rutyny do swojego stylu życia. Postaraj się kłaść spać i wstawać codziennie o podobnych porach, pamiętaj o regularnym spożywaniu posiłków. Im bardziej zrównoważony tryb życia, tym większa szansa, że uda ci się uniknąć ataku migreny.

4. Zadbaj o regularny sen

Skoro już o śnie mowa, jednym z największych sprzymierzeńców migreny jest niedostateczna ilość snu. Zwróć więc uwagę nie tylko na regularne pory nocnego spoczynku i wstawania, ale też odpowiednią długość snu. Najlepiej, jeśli codziennie przeznaczysz na to 6-8 godzin. W tym czasie twój organizm zregeneruje się i będzie bardziej odporny na czynniki sprzyjające rozwojowi migren.

5. Pamiętaj o zdrowej diecie

Zdrowa, dobrze zbilansowana dieta pomoże ci uniknąć ataków migreny. Staraj się codzienni spożywać 4-5 zdrowych posiłków, w przerwach 3-4 godzinnych. Unikaj też produktów kwasotwórczych, które mogą nasilić ryzyko migreny. Pamiętaj jednak, że u każdego mogą to być inne produkty (nie tylko z grupy kwasotwórczych), dlatego uważnie obserwuj reakcje swojego organizmu na wszystkie zmiany w diecie.

6. Unikaj stresujących sytuacji

O ile to możliwe, postaraj się unikać sytuacji, które wywołują u ciebie zdenerwowanie. Jeśli nie ma takiej możliwości, skorzystaj z technik radzenia sobie ze stresem. Dzięki nim zmniejszysz poziom zdenerwowania, a tym samym oddalisz ryzyko pojawienia się migreny.

7. Skorzystaj z pomocy medycznej

W nagłych przypadkach, gdy czujesz zbliżającą się migrenę, rozwiązaniem może być sięgnięcie po środki farmaceutyczne pomagające radzić sobie z objawami migreny. Pamiętaj jednak, żeby zażywać je zgodnie z zaleceniami na ulotce oraz że jest to tylko rozwiązanie, które powinnaś skonsultować z lekarzem specjalistą.

O migrenach czytaj też na naszym forum medycznym.

Więcej o migrenach:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA