POLECAMY

Jak przebiega zapalenie krtani u dzieci?

Dziecko, które szczeka wprawia w osłupienie! Warto wiedzieć, że jest to jeden z objawów zapalenia krtani, które potencjalnie może stanowić zagrożenie życia.
Jak przebiega zapalenie krtani u dzieci?

Co jest przyczyną zapalenia krtani?

Zapalenie krtani jest chorobą wywoływaną głównie przez wirusy (aż 95% przypadków zachorowań). Najczęściej są to wirusy paragrypy. Etiologia tej infekcji jest ważna, ponieważ podobny obraz choroby daje dużo groźniejsze zapalenie nagłośni, które powodowane jest przez bakterie. Z tego względu konieczne jest różnicowanie tych dwóch jednostek chorobowych między sobą.

Po czym poznać zapalenie krtani?

W przebiegu zapalenia krtani, zwanego również krupem, dochodzi do obrzęku błony śluzowej krtani. Ogranicza to znacznie drożność dróg oddechowych. Potencjalnie jest to stan zagrażający życiu!

Charakterystyczne dla zapalenia krtani jest występowanie choroby w okresie jesiennym. Objawy, które wynikają z obrzęku krtani są następujące:

  •  szczekający kaszel,
  •  szorstki świst wdechowy,
  •  chrypka.

To, co zwykle wskazuje na infekcję wirusową, to poprzedzające chorobę przeziębienie (katar, kaszel), powolne narastanie objawów w ciągu kilku dni, niewysoka gorączka (<38,5C) oraz zaostrzenie przebiegu choroby w nocy!

Polecamy: Kiedy kaszel dziecka powinien niepokoić?

Rokowanie

Zapalenie krtani niewielkiego stopnia, gdy objawy istnieją, ale stan dziecka jest dobry, tzn. nie skarży się na duszności - nie wymaga natychmiastowej wizyty w szpitalu. Ta jest uzależniona od ciężkości przebiegu choroby, pory dnia, dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej oraz świadomości rodziców.

W świecie lekarskim krążą opowieści o tym, że niejednokrotnie, w przypadku zapaleń krtani, objawy ustępowały zanim dziecko trafiło do szpitala. Wiąże się to najprawdopodobniej ze zbawiennym wpływem chłodnego powietrza na obrzęk śluzówki. Naukowo nie udowodniono jednak, czy to na prawdę działa.

Leczenie

Leczeniem z wyboru w zapaleniu krtani jest podanie sterydów wziewnych. W razie potrzeby, gdy stan dziecka jest zły, powinno się podać adrenalinę w nebulizacji.

Niezbędne jest wykluczenie, w przypadku zaistnienia wyżej opisanych objawów, choroby bakteryjnej, dotyczącej nagłośni ponieważ objawy, mimo że różnią się w pewnym stopniu, to jednak mogą oszukać niedoświadczonego lekarza.

Czytaj też: Jak rozpoznać, czy dziecko choruje na krztusiec?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/11 miesięcy temu
Pierwszym objawem był kaszel taki szczekający, że miałam wrażenie, że się dziecko udusi. W panikę wpadłam po prostu jak to usłyszałam i wezwałam lekarza do domu. Przepisał przeciwzapalny benodil do nebulizowania i już pierwsza dawka przyniosła ulgę, a po kolejnych choroba zaczęła się cofać
/rok temu
Jak córka miała zapalenie krtani, to takiego kaszlu jak wtedy to chyba przy żadnej infekcji nie miała. Nie dość że okropnie suchy i szczekający, to aż ją przy tym dusiło. Syropy wypróbowałam różne z bardzo mizernym skutkiem i dopiero jak lekarz nam przepisał wziewnie benodil, to objawy zaczęły ustępować, a mała przestała się tak okropnie męczyć
/5 lat temu
:D
POKAŻ KOMENTARZE (1)