Polacy nie zwracają uwagi na to ile piją ich dzieci/ fot. Fotolia fot. Fotolia

Ile powinno pić dziecko?

Jaką ilość płynów powinniśmy podawać dziecku? Jaką rolę odgrywa dieta na odpowiednie nawodnienie organizmu? Dlaczego niemowlęta i dzieci są najczęściej narażone na odwodnienie? Jak skutecznie nawadniać organizm dziecka? Ile powinno pic dziecko w wybranym przedziale wiekowym? Czy sok i kompot są równie odpowiednie dla malca, jak woda?
/ 28.11.2012 08:50
Polacy nie zwracają uwagi na to ile piją ich dzieci/ fot. Fotolia fot. Fotolia

Wartościowa ilość płynów

Tylko jedna trzecia Polaków pilnuje, by ich dzieci wypiły odpowiednią ilość płynów. Za to aż 62% z nas deklaruje, że dziecko pije wtedy, gdy odczuwa pragnienie. Ale czy ono jest wystarczająco zaspokajane?

Ile płynów dziennie powinniśmy pić?

Średnie dobowe zapotrzebowanie na wodę wynosi ok. 2 litry dla kobiet i 2,5 litra dla mężczyzn.

Dzieci powyżej 9 roku życia powinny przyjmować odpowiednią ilość płynów – zgodną z ich masa ciała, jednak z badań przeprowadzonych przez Millward Brown SMG KRC1 wynika, że rodzice nie są w stanie określić ile płynów dziennie piją ich dzieci. Kierują się one głównie uczuciem pragnienia. Eksperci zwracają jednak uwagę na to, że pragnienie nie jest jedynym sygnałem, którym należy się kierować, chcąc zaspokoić potrzeby nawadniania organizmu i należy pić, również wówczas gdy się go nie odczuwa.

Współczesna dieta a nawodnienie organizmu

„Rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na to, ile piją ich dzieci. W rzeczywistości jest jednak inaczej, ponieważ od małego dziecko jest zniechęcane do picia – jest to zauważalne już w przedszkolu, a skutki tego są odczuwalne przez całe życie, zwłaszcza, że współczesna dieta, obfitująca w żywność przemysłowo przetworzoną, zawiera sporo substancji, których usunięcie wymaga spożycia dodatkowych ilości płynów. Dotyczy to przede wszystkim soli, w którą obfituje pieczywo i wypieki, a także produkty konserwowane. Nadmiar spożywanej w dzieciństwie soli może być w dorosłym życiu przyczyną nadciśnienia tętniczego i chorób serca. O to samo podejrzewa się też niemowlęce odwodnienie w przebiegu np. biegunki czy wymiotów” - ostrzega Ryszard Gellert, członek Rady Naukowej Europejskiego Instytutu Nawodnienia, nefrolog z Kliniki Nefrologii CMKP Szpitala Bielańskiego w Warszawie.

Zobacz też: Jak przygotować zdrową przekąskę?

Niemowlęta i dzieci – grupy szczególnie wrażliwe

Specjaliści Europejskiego Instytutu Nawodnienia ostrzegają, że dzieci i niemowlęta są szczególnie narażone na odwodnienie, ponieważ w porównaniu z dorosłymi, zawartość wody w ich organizmie jest większa (u noworodków wynosi ok. 75% masy ciała). Niemowlęta i dzieci potrzebują wody, aby uzupełniać braki powstałe na skutek oddychania, pocenia się, oddawania moczu oraz intensywnego rozwoju organizmu. Biegunki i wymioty, które są dość częstym zjawiskiem u dzieci i niemowląt, mogą doprowadzić do odwodnienia, jeśli braki wody nie zostaną szybko uzupełnione.:

Odpowiedzialny rodzic

Niemowlęta nie potrafią jasno komunikować swoich potrzeb, a dzieci mogą być zbyt pochłonięte tym, co robią, aby pamiętać o piciu, więc niezwykle ważne jest, aby zapobiegać ich ewentualnemu odwodnieniu, nie tylko w okresie letnim lub podczas choroby, ale także jesienią i zimą, gdy przebywamy w zamkniętych, ogrzewanych pomieszczeniach.

Nawadnianie – nie tylko dzięki czystej wodzie

Według prof. Małgorzaty Kozłowskiej-Wojciechowskiej z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, rodzice i opiekunowie powinni dbać o to, by podawać dziecku płyny regularnie przez cały dzień. Mogą być to różnego rodzaju płyny, nie tylko woda, której neutralny smak nie zawsze dziecku pasuje. Można więc dziecku podać sok czy kompot. „Należy także pamiętać o tym, że aż 20-30% zapotrzebowania na wodę pokrywa pokarm, dlatego warto zachęcać dzieci do jedzenia warzyw i owoców, które odznaczają się wysoką zawartością wody i tym samym także biorą udział w nawadnianiu organizmu”dodaje prof. Kozłowska-Wojciechowska.

Dokładny przedział wiekowy i zalecane spożycie płynów

Dzienne zapotrzebowanie na płyny wg Panelu ds. Produktów Dietetycznych, Żywienia i Alergii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA):

Przedział wiekowy

Zalecane dzienne spożycie płynów

Niemowlęta

0-6 miesięcy

680 ml/dzień lub 100-190 ml/kg/dzień Mleko matki lub mleko modyfikowane

6-12 miesięcy

0,8-1,2 l/dzień. Mleko matki lub mleko modyfikowane oraz odpowiednie pokarmy i napoje

1-2 lata

1,1 – 1,2 l/dzień

Dzieci

2-3 lata

1,3 l/dzień

4-8 lat

1,6 l/dzień

Młodzież i dorośli

2 – 2,5 l/dzień

[1] Badanie przeprowadzone w 2012 r. na zlecenie firmy Coca-Cola Poland Services Sp. z o.o. przez Millward Brown SMG/KRC na reprezentatywnej grupie 1000 osób.

Zobacz też: Nawadnianie organizmu - dlaczego potrzebujemy wody?

źródło: materiały prasowe On Board PR/jp