Kiedy kaszel dziecka powinien niepokoić?

Kaszel nie zawsze oznacza rozpoczynającą się infekcję. Warto jednak zwrócić na niego uwagę. Kaszel u dziecka może być objawem infekcji kataralnej, zapalenia krtani i tchawicy, zapalenia oskrzeli lub płuc. Może też być objawem alergii.

Kiedy kaszel dziecka powinien niepokoić?

Jest kilka rodzajów kaszlu. Jednym z nich jest kaszel suchy. Najczęściej jest objawem infekcji górnych dróg oddechowych. Towarzyszą mu katar i/lub gorączka. Kaszel suchy może być objawem zapalenia krtani czy zapalenia płuc.

Kaszel mokry przeważnie pojawia się po kaszlu suchym. Jest charakterystyczny przy zapaleniu oskrzeli i zapaleniu płuc.

Słuch, wzrok, dotyk: zmysły chronią dziecko

Kiedy stosować syropy i środki wykrztuśne?

  • Na kaszel suchy najczęściej podawane są syropy przeciwkaszlowe. Gdy kaszel jest mokry nie można ich stosować, gdyż mokra wydzielina pozostała by w płucach i powodowała rozwój zakażenia zamiast jego leczenie. Podawać należy leki wykrztuśne i rozrzedzające wydzielinę.
  • Należy jednak pamiętać, żeby środków ułatwiających odkrztuszanie dawać dziecku po minimum 4 godziny przed snem dziecka. Inaczej w czasie snu będzie kasłało i wybudzało się.
  • Przy dawkowaniu syropów najlepiej skonsultować się z pediatrą. Czasami zbyt duża ilość syropu, nawet tego kupionego w aptece bez recepty może zaszkodzić dziecku.
  • Syropy nie powinny być rozrzedzane sokami czy napojami, jeśli nie ma takiej informacji na ulotce leku.

Duszności - czy to może być zapalenie krtani?

Kaszel podobny do "szczekania" może być objawem zapalenia krtani i tchawicy. Może świadczyć o obkurczaniu się krtani. Nasza pociecha może mieć problem z nabraniem powietrza i odczuwać duszności. Wtedy jak najszybciej należy wezwać karetkę. A do czasu jej przyjazdu warto, jeśli jest chłodniej za oknem wyprowadzić dziecko na dwór. Taki sposób może przynieść chwilową ulgę dziecku i zaoszczędzić cenne minuty do czasu fachowej pomocy.

Polecamy: Kiedy wzywać pomoc?

Podrażnienie przez zapachy i suche powietrze

Przyczyną nagłego suchego kaszlu mogą być intensywne zapachy np. perfumy, detergenty. Może się on pojawić przy szybkiej zmianie temperatury powietrza lub jego wilgotności. Może go wywołać np. przejście z ciepłego do zimnego pomieszczenia.

Kaszel może być pozostałością po infekcji nawet sprzed kilku tygodni. Czasami pojawia się, gdy w pokoju dziecka są odkręcone grzejniki i powietrze jest bardzo suche.

Czytaj też: Co oznacza wysypka u dziecka?

Kaszel reakcją na alergeny

Przewlekły kaszel może też być objawem alergii na alergeny wziewne takie jak kurz, roztocza, pyłki drzew czy traw, rzadziej pokarmy. Może też być wynikiem reakcji alergicznej na pasożyty przewodu pokarmowego. Rodzice, którzy trzymają w swoich domach zwierzęta co jakiś czas powinny podać swoim dzieciom leki na pasożyty.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/5 dni temu
Synek parę dni temu zaczął tak okropnie kasłać, że od razu poleciałam do lekarza,, bo takiego kaszlu to chyba jeszcze nie miał. Lekarz kazał podawać przeciwzapalny fosidal, żeby jak najszybciej zahamować chorobę i żeby nie doszło do zapalenia oskrzeli. Do tego picie wody, żeby wydzielinę rozrzedzać, oklepywanie, wietrzenie i inhalacje z soli fizjologicznej. I pomaga, bo mały już czuje się znacznie lepiej
/rok temu
Kaszel zawsze powinien niepokoić, ale można go skutecznie leczyć i jemu przeciwdziałać za pomocą inhalacji. Dla dzieci warto wybrać inhalator baby sanity. Sprzęt jest testowany klinicznie, pracuje cicho można go stosować nawet u niemowlaków.
/4 lata temu
od kilku dni mam uciążliwy kaszel. Jest suchy. Mam 12 lat. czy to może być coś groźnego czy to może być rak . mój lekarz rodzinny mówi że to uczulenie na paproć ale nic nie pomagają leki i syroy. pomocy