Delfinoterapia - na czym polega?

Od dłuższego czasu panuje trend, aby w leczeniu wykorzystywać to, co nam natura sama od siebie daje. Z powodzeniem stosujemy terapię światłem, wodą, kwiatami, kolorami, drzew. Rozwinęły się także terapie „zatrudniające” zwierzęcych terapeutów, np. dogoterapia (psy), onoterapia (osioł), felinoterapia (kot) i hipoterapia (koń). Kolejną z nich jest delfinoterapia, czyli wspomaganie procesu zdrowienia i funkcjonowania przez delfiny.

Od dłuższego czasu panuje trend, aby w leczeniu wykorzystywać to, co nam natura sama od siebie daje. Z powodzeniem stosujemy terapię światłem, wodą, kwiatami, kolorami, drzew. Rozwinęły się także terapie „zatrudniające” zwierzęcych terapeutów, np. dogoterapia (psy), onoterapia (osioł), felinoterapia (kot) i hipoterapia (koń). Kolejną z nich jest delfinoterapia, czyli wspomaganie procesu zdrowienia i funkcjonowania przez delfiny.

Leczenie z delfinami

Fot. Depositphotos

Helioterapia – czyli leczenie słońcem

Hortiterapia – po zdrowie do ogrodu

Dogoterapia – kojący dotyk psiej łapy

Co to jest delfinoterapia?

Delfinoterapia to przyjemna terapia łącząca w sobie elementy aquaterapii i animaloterapii,
polegająca na bezpośrednim kontakcie z delfinem. Osoby w niej uczestniczące pływają z nim, bawią się wspólnie, wykonując przy tym indywidualnie dobrane ćwiczenia w wodzie. Ten rodzaj leczenia zapoczątkował psycholog Dawid Nathanson, podkreślając istotę zamiany smutnego gabinetu lekarskiego czy rehabilitacyjnego, na przyjemne miejsce, jakim jest basen z ciepłą wodą. Środowisko wodne jest bardzo przyjazne człowiekowi. Pozwala się odprężyć, a jednocześnie wykonywać ruchy wcześniej niemożliwe lub trudne do wypracowania (odciążenie). Ponadto, trzeba wiedzieć, że w terapii uczestniczy cała rodzina, więc jest to istotny czynnik psychologiczny wspierający chorego. Np. rodzice dzieci są również uczeni nowych ćwiczeń i sposobów współpracy z dzieckiem, co integruje całą familię. Nad wszystkim czuwają wyspecjalizowani terapeuci. Terapia trwa kilkadziesiąt minut, po to by nie przemęczać pacjenta. Kontakt ze zwierzęciem jest bardzo emocjonujący i motywujący, stąd też często delfinoterapia to „nagroda” za trudy kilkugodzinnych ćwiczeń rehabilitacyjnych.

Morska woda zdrowia doda, czyli krótko talasoterapii

Co delfin „daje” człowiekowi?

Delfin wysyła fale ultradźwiękowe. Ich wpływ na nasz organizm jest pozytywny, ponieważ
przyspieszają jego regenerację i odbudowę komórek. Delfin jest radosnym stworzeniem, toteż zabawy z nim poprawiają nastrój, otwierają i pomagają zapomnieć o dysfunkcjach fizycznych. Ponadto sama woda działa odciążająco na ciało i o wiele prościej można się wtedy poruszać.

Podczas zabawy z delfinem, jak również samego wysiłku fizycznego w basenie, dochodzi w organizmie do wyrzutu endorfin, które działają relaksująco i przeciwbólowo, ułatwiają oddychanie, co też sprzyja poprawie funkcji motorycznych ciała i jednocześnie stymuluje
nastrój. Delfin w niewytłumaczalny sposób „porozumiewa” się niewerbalnie z otoczeniem, co też odbierane jest przez pacjenta.

Komu zaleca się delfinoterapię?

Jeśli chodzi o delfinoterapię, nie ma do niej żadnych ograniczeń ani wiekowych, ani
fizycznych. Może stosować ją każdy. Polecana jest w szczególności:

 • dzieciom z autyzmem (autyzm dziecięcy, zespół Aspergera, Retta)
 • ludziom z mózgowym porażeniem dziecięcym,
 • ludziom po udarach,
 • osobom chorującym na stwardnienie rozsiane,
 • dzieciom z zespołem Downa i innymi wadami wrodzonymi i chorobami genetycznymiludziom z upośledzeniem umysłowym,
 • osób z zahamowaniem rozwoju,
 • chorych psychicznie np. na depresję, otępienie, uzależnienia, ADHD, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, lękowe,
 • ludziom niedosłyszącym i głuchym, mającym problemy z mową,
 • ludziom niewidomym, niedowidzącym i ociemniałym,
 • ludzi we wstrząsie pourazowym, które przeżyły traumę,
 • ludzi z różnymi chorobami neurologicznymi, których wszystkie nie sposób wymienić,
 • w stadiach terminalnych chorób np. nowotworów – o ile stan ogólny na to pozwala, decyduje lekarz.

Niestety w Polsce jeszcze brak ośrodków rehabilitacyjnych oferujących delfinoterapię. Polscy
pacjenci korzystają jednak z wyjazdów zagranicznych na specjalne turnusy np. na Ukrainę i
do Turcji. Pierwszy ośrodek z delfinami ma powstać na Śląsku, ale z powodu braku funduszy
jego budowa jest odraczana z roku, na rok (Górnośląskie Centrum Delfinoterapii).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/miesiąc temu
Ludzie, przecież to jest naciaganie kasy z naiwniakow.. delfinoterapia jest czyms rownie bezs ensownym, jak home opatia, bio rezonans, wahadelka i czary-mary. Czy was naprawde po rabalo? Masakra, tak latwo mozna robic ludziom wode z mo zgu