O czym świadczą białe plamki na paznokciach?

Białe plamki na paznokciach to nie tylko problem estetyczny! Poznaj przyczyny i sposoby radzenia sobie z tą dolegliwością!
Marta Wilczkowska / 08.12.2016 15:47

Białe plamki na paznokciach mogą być objawem niedoborów pokarmowych, skutkiem uszkodzenia macierzy paznokcia a nawet symptomem poważnej choroby! Sprawdź, o czym świadczą białe plamki na paznokciach!

Skąd się biorą białe plamki na paznokciach?

Przyczyn może być wiele. Do często wymienianych należą:

  • niedobory pokarmowe cynku i żelaza,
  • uszkodzenie mechaniczne macierzy paznokcia,
  • objawy chorób, m.in. grzybicy paznokci czy łuszczycy.

Inne możliwe przyczyny to m.in. gruźlica a nawet... zatrucie arszenikiem!

6 przykład zmian na paznokciach, które świadczą o chorobie

Co zrobić, by białe plamki na paznokciach zniknęły?

Sposób walki z plamkami zależy oczywiście od przyczyny dolegliwości. Może nim być wzbogacenie diety w produkty bogate w cynki i żelazo (np. mięso, wątrobę, jaja, orzechu, pełnoziarniste produkty zbożowe, zielone warzywa). Gdy niedobory pokarmowe są duże, można też rozważyć stosowanie suplementów diety.

Jeśli mimo to białe plamki na paznokciach nie znikają, warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub dermatologiem. Konieczne może być bowiem podjęcie leczenia.

Na co wskazują białe plamki na paznokciach?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/20.01.2017 18:31
a jak długo korzystasz z tego opi gel break? gdzie to kupie?
/23.12.2016 20:08
teraz korzystam z trojfazowego systemu regeneracji od opi gel break bo ostatnia hybryda bardzo zniszczyła moje paznokcie. Mam nadzieje, że na sylwestra moje paznokcie beda juz w super stanie.