Co oznaczają białe plamki na paznokciach?

Białe plamki na paznokciach mogą mieć wiele przyczyn: niedobór cynku i żelaza w organizmie, mikrourazy mechaniczne, a nawet poważne choroby takie jak grzybica, gruźlica czy łuszczyca.
/ 15.04.2013 10:26
Białe plamki na paznokciach fot. Adobe Stock

Zadbane paznokcie to wizytówka każdej kobiety. Niestety nie zawsze jest tak, jakbyśmy tego chciały. Jednym z najpopularniejszych problemów z paznokciami są białe plamki. Zobacz, dlaczego się pojawiają i jak się ich pozbyć. 

Jakie paznokcie hybrydowe będą modne? Znamy 6 najważniejszych trendów 2018 roku

Jak wygląda zdrowy paznokieć?

Prawidłowa płytka paznokcia powinna być:

 • gładka,
 • lśniąca,
 • bezbarwna,
 • jednolita.

Różowe zabarwienie paznokci wynika z obecności naczyń krwionośnych znajdujących się w łożysku paznokcia. Czasami jednak zdarza się, że paznokcie zmieniają zabarwienie. To może być spowodowane wieloma czynnikami.

Dokładna obserwacja płytki paznokcia pozwoli zidentyfikować potencjalną przyczynę nieprawidłowości w zabarwieniu.

Banalny zabieg, ale czy wykonujesz go dobrze? Czym skracać paznokcie?

Dlaczego na paznokciach pojawiają się białe plamki?

Często zdarza się, że nieprawidłowe odżywianie powoduje niedobór cynku i żelaza. A to widać na paznokciach w postaci małychbiałych plam

Inną przyczyną białych plamek na paznokciach mogą być mikrourazy mechaniczne macierzy paznokcia. Do takich uszkodzeń może dojść np. podczas nieprawidłowego wykonywania manicure w salonie kosmetycznym. Jeśli kosmetyczka lub inna osoba zbyt intensywnie będzie usuwała skórki, może doprowadzić do ukłucia pilnikiem lub innym ostrym narzędziem, a wtedy na paznokciu mogą pojawić się białe plamki. Nie należy się jednak martwić, ponieważ są to zmiany krótkotrwałe i całkowicie odwracalne.

Białe plamki mogą być także wywołane poważniejszymi chorobami takimi jak grzybica, łuszczyca, gruźlica, a nawet zatrucie arszenikiem.

Co zrobić, aby białe plamki zniknęły?

Jeśli przyczyną są niedobory pokarmowe, należy wzbogacić dietę w produkty obfitujące w cynk i żelazo. Dobrym źródłem tych składników mineralnych są:

 • mięso,
 • wątroba,
 • jaja,
 • produkty zbożowe z pełnego przemiału,
 • sery podpuszczkowe,
 • nasiona roślin strączkowych,
 • kasze gruboziarniste,
 • orzechy, migdały,
 • pestki słonecznika,
 • warzywa zielone.

A może suplementacja?

Przy dużych niedoborach cynku i żelaza można wprowadzić suplementację tych składników mineralnych. W aptekach dostępnych jest wiele preparatów przeznaczonych do wzmacniania paznokci. Farmaceuta z pewnością doradzi klientowi odpowiedni preparat.

Niekiedy pierwszą osobą, która zauważy jakieś nieprawidłowości w wyglądzie paznokcia, jest manicurzystka. Jej doświadczenie w zawodzie może okazać się przydatne dla klienta borykającego się z problemem białych plamek na paznokciach.

Jeśli mimo prawidłowej diety i suplementacji plamki nie znikają, należy wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa.

Więcej na temat paznokci:
Ta banalna metoda błyskawicznie utwardza paznokcie. Potrzebujecie żelatyny i chwili wolnego czasu...
Produkt miesiąca: odżywka do paznokci Hardener Extra Strong Herome

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/25.10.2017 21:37
Paznokcie choroby zdjęcia bolimnie.com/anatomia/paznokiec-paznokcie-choroby
/25.05.2017 09:41
najważniejsze to zdrowy rozsądek, ja też zmyslałam a okazało się że malymi zmianami, wiele się polepszylo. Tylko panikowac nie można i na spokojnie wszystko brac i z głową i nie popadać ze skajności w skraność. Dlatego polecam psychodietetyków bo tego własnie uczą moj jest w gdyni na morskiej ale to coraz bardziej popularne poradnie wiec na pewno cos znjadziecie :)