Zadbane paznokcie to wizytówka każdej kobiety. Niestety nie zawsze jest tak, jakbyśmy tego chciały. Jednym z popularnych problemów z paznokciami są białe plamki na płytce. Zobacz, dlaczego się pojawiają, o jakich zmianach w organizmie świadczą i jak się ich pozbyć.
Jak wygląda zdrowy paznokieć?
Prawidłowa płytka paznokcia powinna być:
- gładka,
- lśniąca,
- bezbarwna,
- jednolita.
Różowe zabarwienie paznokci wynika z obecności naczyń krwionośnych znajdujących się w łożysku paznokcia. Czasami jednak zdarza się, że paznokcie zmieniają zabarwienie. To może być spowodowane wieloma czynnikami.
Dokładna obserwacja płytki paznokcia pozwoli zidentyfikować potencjalną przyczynę nieprawidłowości w zabarwieniu.
Banalny zabieg, ale czy wykonujesz go dobrze? Czym skracać paznokcie?
Skąd białe plamki na paznokciach?
Często zdarza się, że nieprawidłowe odżywianie powoduje niedobór cynku i żelaza. A to widać na paznokciach właśnie w postaci małych białych plam. Jak mogą wyglądać takie paznokcie?
Obserwuj swoje paznokcie i jeśli białe plamki nie znikną mimo zmiany diety, zgłoś się do lekarza (fot. AdobeStock).
Inną przyczyną białych plamek na paznokciach mogą być mikrourazy mechaniczne macierzy paznokcia. Do takich uszkodzeń może dojść np. podczas nieprawidłowego wykonywania manicure w salonie kosmetycznym. Jeśli kosmetyczka lub inna osoba zbyt intensywnie będzie usuwała skórki, może doprowadzić do ukłucia pilnikiem lub innym ostrym narzędziem, a wtedy na paznokciu mogą pojawić się białe plamki. Nie należy się jednak martwić, ponieważ są to zmiany krótkotrwałe i całkowicie odwracalne.
Białe plamki mogą być także wywołane poważniejszymi chorobami takimi jak grzybica, łuszczyca, gruźlica, a nawet zatrucie arszenikiem.
Co zrobić, aby plamki zniknęły?
Jeśli przyczyną są niedobory pokarmowe, należy wzbogacić dietę w produkty obfitujące w cynk i żelazo. Dobrym źródłem tych składników mineralnych są:
- mięso,
- wątroba,
- jaja,
- produkty zbożowe z pełnego przemiału,
- sery podpuszczkowe,
- nasiona roślin strączkowych,
- kasze gruboziarniste,
- orzechy, migdały,
- pestki słonecznika,
- warzywa zielone.
A może suplementacja?
Przy dużych niedoborach cynku i żelaza można wprowadzić suplementację tych składników mineralnych. W aptekach dostępnych jest wiele preparatów przeznaczonych do wzmacniania paznokci. Farmaceuta z pewnością doradzi klientowi odpowiedni preparat.
Niekiedy pierwszą osobą, która zauważy jakieś nieprawidłowości w wyglądzie paznokcia, jest manicurzystka. Jej doświadczenie w zawodzie może okazać się przydatne dla klienta borykającego się z problemem białych plamek na paznokciach.
Jeśli mimo prawidłowej diety i suplementacji plamki nie znikają, należy wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa.
Więcej na temat paznokci:5 najważniejszych zasad domowej pielęgnacji paznokciSłabe paznokcie? Wiemy jak je utwardzić!Witaminy A i E to witaminy młodości! Jak wpływają na twoją skórę i paznokcie?