POLECAMY

Wielkanoc – jak się liczy, kiedy wypada? To proste!

Zastanawiasz się, dlaczego święta wielkanocne są ruchome? Kiedy dokładnie wypada Wielkanoc? Jak się liczy jej datę co roku?
Wioletta Górecka / 6 miesięcy temu
Wielkanoc – jak się liczy, kiedy wypada? To proste! fot. Adobe Stock

Zastanawiasz się, dlaczego Wielkanoc każdego roku przypada w innych dniach? Dlaczego jest świętem ruchomym, a nie tak jak na przykład Boże Narodzenie, co roku przypada na dokładnie te same daty? Wielkanoc – jak się liczy jej datę w danym roku? Wszystko zależy od dnia, w którym nastąpi pierwsza pełnia Księżyca po równonocy wiosennej. Ma to związek z żydowskim świętem Paschy. Poznaj więcej szczegółów!

Wielkanoc – jak się liczy, kiedy wypada?

Ruchomość daty Wielkanocy jest związana bezpośrednio z ruchomością żydowskiego święta Paschy – według apostołów: Łukasza, Marka i Mateusza, ukrzyżowanie Jezusa miało miejsce następnego dnia po święcie Paschy. Przypada ono z kolei na ostatnią dobę przed pełnią księżyca, która następuje po wiosennej równonocy. Święty Jan twierdził z kolei, że ukrzyżowanie Chrystusa nastąpiło w dniu święta Paschy. Na soborze nicejskim, w 325 roku ustalono, że Wielkanoc świętowana powinna być w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Stąd możliwe aż 4 tygodnie rozpiętości: Wielkanoc najwcześniej może wypaść bowiem 22 marca, najpóźniej zaś – 25 kwietnia. Od daty Wielkanocy uzależnione są również inne święta:

  • Wniebowstąpienie
  • Zesłanie Ducha Świętego
  • Boże Ciało.

Co symbolizuje jajko, a co baranek?

Święta wielkanocne traktowane są w tradycji chrześcijańskiej jako najważniejsze – obchodzone są na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. Z tego względu kojarzą się z czasem przepełnionym radością i budzeniem się wszystkiego dookoła do życia, po długiej zimie. Czy wiesz, dlaczego jajko i baranek są symbolami świąt? Jajko jest symbolem pojawienia się nowego życia i wygrania ze śmiercią – szczególnie wykluwanie się pisklęcia i przedostanie się przez skorupkę na zewnątrz. Baranek z kolei stanowi odwołanie do nauki starotestamentowej, według której baranek był ofiarą składaną Bogu, a także stanowił istotny element celebracji święta Paschy. Czerwona chorągiewka z krzyżem na szyi baranka symbolizuje Chrystusa zwyciężającego. 

To także ci się przyda!

Co oznaczają najważniejsze symbole Wielkanocy?
Symbole Wielkanocy - znasz je wszystkie?
Najważniejsze elementy Wielkanocy!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)