POLECAMY

Pisanki wielkanocne nie tylko z wydmuszek – te będą trwalsze!

Pisanki wielkanocne są immanentnym elementem Wielkanocy. Skąd wywodzi się zwyczaj malowania jaj? Jak robiono to kiedyś, a jak dziś?
Wioletta Górecka / 6 miesięcy temu
 Pisanki wielkanocne nie tylko z wydmuszek – te będą trwalsze! fot. Adobe Stock

Pisanki wielkanocne to tak stały element Wielkanocy, że trudno wyobrazić sobie nawet, co mogłoby je zastąpić. Malowanie jajek stało się tak znaną i powszechnie stosowaną tradycją, jak wieszanie ozdób na choince. Zwyczaj ozdabiania jaj narodził się już w Persji i symbolizował odradzającą się do życia przyrodę. Jajka stanowią również najważniejszy element koszyczka ze święconką – jako symbol odradzającego się życia. Jak wykonać oryginalne, piękne pisanki?

Jajko podczas wielkanocnej uczty

Trudno wyobrazić sobie Wielkanoc bez jajek – szczególnie na śniadanie oraz jako dodatek do żurku i barszczu. Jajka są nie tylko bardzo proste do przygotowania (można ugotować je na twardo lub miękko, a także przyrządzić jajka faszerowane), ale także bardzo smaczne i zdrowe. Dodatkowa, bardzo ważna symbolika to ta odnosząca się do wiary w zmartwychwstanie Chrystusa. Na polskich ziemiach pierwsze pisanki pojawiły się prawdopodobnie pod koniec X wieku, a barwiono je łupinami cebuli, a następnie za pomocą ostrego narzędzia wydrapywano wzór.

Sposoby malowania jaj

Sposoby barwienia i malowania jej ewoluowały przez lata. Tradycyjne metody łączono z coraz to nowszymi, a także wymyślano zupełnie nowe – czasem bardzo nieszablonowe. Dziś zdobienie jaj jest prawdziwą sztuką. Pisanki wielkanocne cieszą zmysły i stanowią niebanalną dekorację – nawet przez cały rok. Sposobów zdobienia jaj jest mnóstwo, najczęściej maluje się wydmuszki. Mają one jednaką tą zasadniczą wadę, że są niezwykle kruche i łatwo uszkodzić lub całkowicie zniszczyć je już podczas malowania. Na szczęście alternatywnych materiałów nie brakuje: najczęściej jest to drewno i styropian. 

Jak zrobić oryginalne pisanki wielkanocne?

Wykorzystanie jaj drewnianych lub styropianowych to doskonały pomysł na otrzymanie ozdoby trwałej i takiej, która może posłużyć przez lata i ciągle cieszyć oko. Materiały bardziej wytrzymałe niż krucha skorupka jajka pozwalają także na używanie wielu technik zdobienia: naklejania wstążek, koralików, kamyczków ozdobnych, cekinów, a nawet wbijania ozdobnych szpilek. Takie pisanki z powodzeniem przygotować mogą samodzielnie nawet dzieci, bez obaw o zniszczenie jajek.

To też ci się przyda! 

Pisanki to małe dzieła sztuki. Zobacz kilka technik ich malowania!
Szybkie i łatwe pisanki - 5 super pomysłów!
Jak zrobić pisanki? Kilka totalnie odjechanych, super pomysłów!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)