Jak zdobić jajko styropianowe fot. Adobe Stock

Jak ozdobić jajko styropianowe - 6 sposobów

Styropian to specyficzny do malowania materiał, ale istnieje kilka ciekawych pomysłów, jak ozdobić jajko styropianowe. Przydadzą się farbki akrylowe, sznurek, włóczka, wstążki, kolorowe pinezki, koraliki oraz materiał.
Edyta Liebert / 01.03.2021 14:00
Jak zdobić jajko styropianowe fot. Adobe Stock

Ozdobienie jajek ze styropianu nie jest łatwym na pierwszy rzut oka zadaniem. Farbki mogą wsiąkać w materiał albo z niego spływać, zaś zdobienie mazakami czy kredkami nie da estetycznego efektu. Farba w sprayu uszkodzi strukturę jajka. Jak zatem ozdobić jajka styropianowe na Wielkanoc?

Najbardziej odpowiednimi (i przy tym trwałymi) metodami będą te związane z ozdabianiem jajka styropianowego koralikami, tasiemkami. Warto przejrzeć zasoby i skrytki - wyciągnąć guziki, wstążki, fragmenty koronki. Przyda się także papier kolorowy lub... folia aluminiowa. Takie pisanki, ze względu na trwałość materiału, nie zniszczą się tak szybko jak tradycyjne wydmuszki czy papierowe jajeczka.

Spis treści:

  1. Styropianowe jajka pomalowane flamastrami
  2. Cekinowe jajka styropianowe
  3. Jajko styropianowe - wersja minimalistyczna
  4. Jak ozdobić styropianowe jajko metodą decoupage
  5. Ozdabianie jaj styropianowych brokatem
  6. Jajko styropianowe ozdobione włóczką

Styropianowe jajka pomalowane flamastrami

Marzą ci się pomalowane pisanki? Do malowania styropianu najlepiej nadają się farbki akrylowe – do kupienia w każdym sklepie papierniczym w cenie kilku, kilkunastu złotych. Warto dokupić od razu pędzel i długie wykałaczki (jak do szaszłyków), by można było je swobodnie ozdabiać oraz pozostawić do równomiernego wyschnięcia. 

Jajka wielkanocne mogą prezentować się świetnie również pomalowane specjalnymi flamastrami, a konkretnie - markerami akrylowymi. Postaw na jeden motyw: pisanki mogą przedstawiać nawet ulubionych bohaterów bajek dzieci, zwierzątka czy po prostu - kwiaty i motywy wielkanocne. Co ciekawe, na styropianie możesz też nakreślić ołówkiem szkic!

Jak pomalować jajka ze styropianu- flamastryfot. Adobe Stock

Cekinowe jajka styropianowe

Nie da się przejść obojętnie obok takiej dekoracji wielkanocnej: jeśli zastanawiasz się jak ozdobić jajo styropianowe w stylu glamour, postaw na cekiny. Reguła jest podobna, jak przy tworzeniu bombek ze styropianu. Zaopatrz się w paski cekinów i specjalne krótkie szpilki, za pomocą których przymocujesz cekiny. Efekt jest powalający! Oto kilka inspiracji, jak ozdabiać styropianowe jajka cekinami:

Pisanki z cekinamifot. Adobe Stock

Bardziej nieregularne przytwierdzanie cekinów daje nowoczesny, niesforny efekt: 

Jak ozdobić jaja styropianowe cekinamifot. Adobe Stock

Jajko styropianowe - wersja minimalistyczna

Jeśli masz dość wielkanocnej kolorystyki, a chciałabyś postawić na dekorację z jajek ze styropianu, mamy propozycję dla ciebie. Białą farbką akrylową pomaluj nadziane na patyczki jajka i pozostaw do wyschnięcia. Następnie średniej grubości flamastrem lub markerem (najlepiej typu permanent marker) napisz na białych jajkach ważne dla ciebie słowa czy daty. Mogą to być też imiona lub życzenia. Warto też dorysować jajkom uśmiechy lub oczy.

Białe jajko styropianowe z napisem - minimalistyczna dekoracjafot. Adobe Stock

Oraz wersja bardziej „strojna”:

Jajka ze styropianu - jak ozdobićfot. Adobe Stock

Jak ozdobić styropianowe jajko metodą decoupage

Aby ozdobić jajko styropianowe metodą decoupage, wykorzystując gotowe wzory lub np. skorzystać z metody serwetkowej, potrzebujesz gruntu do ścian oraz białej farby akrylowej. Wymieszaj je ze sobą i pędzlem nakładaj cienką warstwę na każde styropianowe jajo i pozostaw do wyschnięcia. Powtórz tę czynność 2-3 razy.

Przygotuj klej akrylowy, wikol (rozwodnij go) lub klej do decoupage'u, wybrany motyw umieść na jajku i poczynając od środka, przyklejaj go do pisanki. Pamiętaj, by nieco wygładzić serwetkę. Efekt jest powalający, gdy na koniec polakierujesz jajka minimum dwukrotnie.

Styropianowe jajka decupagefot. Adobe Stock

Ozdabianie jaj styropianowych brokatem

Choć zamysł ozdabiania jajka ze styropianu brokatem wydaje się banalny, niedrogi, a efektowny, to wymaga przygotowania miejsca pracy i cierpliwości nie mniejszej, niż w przypadku innych prac plastycznych na Wielkanoc

Gąbeczką (np. taką do makijażu) nakładaj klej o białej barwie i pokryj nim całe jajko nadziane na patyk. Uważaj, aby cienka warstwa kleju była rozłożona równomiernie - wszelkie ubytki kleju po obsypaniu go brokatem zniweczą pracę, bo cała trudność polega na precyzyjnym obsypaniu jajka brokatem w sposób równomierny tak, by powierzchnia jajka nie wykazywała nierówności. Odstaw do wyschnięcia.

Ozdabianie jaj styropianowych brokatemfot. Adobe Stock

Jajko styropianowe ozdobione włóczką

Sznurek, mulina, włóczka - każdy z tych materiałów sprawdzi się przy ozdabianiu jajka ze styropianu. Wystarczy tylko klej, i motek. Rozpocznij oblekanie od szerszej końcówki jaja - pokryj ją najpierw klejem. W trakcie obwiązywania jajka, smaruj powierzchnię klejem, a nie od razu - może on bowiem zbyt prędko wyschnąć lub niechcący źle poprowadzona nić może zabrudzić się klejem, co będzie wyglądać nieestetycznie. 

Artykuł na podstawie tekstu Wioletty Góreckiej. Pierwotnie opublikowany 26.02.2018.

Zobacz także: Pisanki, które tworzyły nasze babcie
Pisanki malowane czy drapane? Sprawdź pomysły 
Jak farbować jajka herbatą