Prawdziwy żurek tylko na zakwasie

Podstawą tradycyjnego żurku jest odpowiedni zakwas. Idealny będzie ten, który pachnie chlebem i nie zawiera sztucznych barwników i dodatków. Tradycyjny żurek przygotowuje się dwuetapowo: najpierw zakwas, potem gotowanie. Bo prawdziwy żurek to żurek na zakwasie
/ 19.04.2011 00:35

Fot. Fotolia

Domowy zakwas na żurek

Aromatyczny zakwas to podstawa udanej zupy. Można go kupić w butelce albo w torebce, ale najlepszy jest ten, który przygotujemy w zaciszu swojej kuchni. Przygotowanie zakwasu zajmie wam kilka minut, a już po kilku dniach będziecie mogli pochwalić się swoją potrawą.

Przygotowanie zakwasu jest bardzo proste i nie wymaga szczególnych zdolności kulinarnych. Potrzebne będzie pół litra wody, dziesięć łyżek mąki żytniej razowej lub kromka razowego chleba i czosnek. Wszystkie składniki należy wymieszać i ostawić na 3-4 dni w ciepłe miejsce.

Zobacz także: Jak upiec domowy chleb?

Gotowanie żurku

Teraz czas na gotowanie. Niezbędne będzie 500g żeberek wędzonych, 4 kawałki surowej kiełbasy, włoszczyzna, 2 cebule 1 jajko, 6 łyżek słodkiej śmietany, 1 łyżka chrzanu i przyprawy. Włoszczyznę i żeberka najlepiej gotować w dwóch litrach wody przez godzinę. Do bulionu dorzucić jedną cebulę, ziele angielskie i liść laurowy.

Drugą cebulę pokroić i poddusić na patelni, razem z kiełbasą dodać do bulionu. Nadszedł czas na zakwas, który przed dodaniem do zupy warto przecedzić przez sitko. Całość doprawić solą, pieprzem i cukrem. Na koniec dodać chrzan i majeranek. Najlepiej serwować z łyżką śmietany i ugotowanym jajkiem na twardo.

W niektórych regionach Polski zamiast tradycyjnego żurku podaje się barszcz biały, a nawet czerwony barszcz.

Zobacz też: Jak zrobić żur łemkowski?