Stowarzyszenie Rodzin z Chorobą Fabry'ego powstało we Wrocławiu w sierpniu 2002 roku. Stowarzyszenie to zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym i posiada osobowość prawną.

Stowarzyszenie skupia chorych, ich rodziny oraz wszystkich, którym na sercu leży pomoc chorym.
 

 
 

Podstawowymi celami naszej działalności jest popularyzowanie wiedzy o chorobie Fabry’ego, dbałość o leczenie chorych przy zastosowaniu najnowszych osiągnięć medycyny oraz wszelka pomoc chorym i ich rodzinom.
 

 
 

W ostatnich latach nastąpił przełom w możliwościach leczenia choroby Fabry’ego, na którą cierpią nasze rodziny. Udało się wyprodukować leki zawierające enzym, którego brak w organizmie chorych na tę chorobę jest powodem dolegliwości i niebezpiecznych dla życia powikłań ze strony nerek, serca i mózgu. Enzym ten w postaci leków jest zarejestrowany i dostępny dla chorych w wielu krajach świata. W styczniu 2003 roku nastąpiła rejestracja tych leków również w Polsce. Jednak cena tych farmaceutyków uniemożliwia ich indywidualny zakup przez chorych.
 

 
 

Obecnie najważniejszym celem naszego działania jest zapewnienie dostępności leków poprzez ich refundację przez państwo. Terapie takie są powszechnie stosowane w Unii Europejskiej i w wielu innych krajach świata, w tym w krajach biedniejszych od Polski. Leczenie dla swoich obywateli refundują takie kraje naszego regionu jak: Czechy, Słowacja, Węgry, Bułgaria, Litwa, Słowenia czy Chorwacja. W Polsce ciągle brak jest decyzji w tej sprawie.
 
 

Choroba Fabry'ego – jak wygląda sytuacja chorych w Polsce?
Choroba Fabry'ego – jak wygląda sytuacja chorych w Polsce?12 lat temu
Choroba Fabry'ego to rzadka choroba genetyczna. Jej objawy mogą być mylone m.in. z chorobami reumatologicznymi, kardiologicznymi, co znacznie opóźnia diagnozę, a w konsekwencji również leczenie. Późna diagnoza i późne leczenie może prowadzić do niepełnosprawności chorych. Poznaj historie choroby Tomka, Romana oraz Krzysi. Czytaj więcej
Choroba Fabry’ego – historia choroby
Choroba Fabry’ego – historia choroby14 lat temu
Chorobę Fabry’ego można leczyć. Niestety na drodze do leczenia stoją trudność diagnozy i problemy w finansowaniu terapii. Dla pana Romana diagnoza przyszła zbyt późno. Dziś jest osobą niepełnosprawną. Czytaj więcej

Redakcja poleca

REKLAMA

Jakiekolwiek aktywności, w szczególności: pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie, lub inne wykorzystywanie treści, danych lub informacji dostępnych w ramach niniejszego serwisu oraz wszystkich jego podstron, w szczególności w celu ich eksploracji, zmierzającej do tworzenia, rozwoju, modyfikacji i szkolenia systemów uczenia maszynowego, algorytmów lub sztucznej inteligencji jest zabronione oraz wymaga uprzedniej, jednoznacznie wyrażonej zgody administratora serwisu – Burda Media Polska sp. z o.o. Obowiązek uzyskania wyraźnej i jednoznacznej zgody wymagany jest bez względu sposób pobierania, zwielokrotniania, przechowywania lub innego wykorzystywania treści, danych lub informacji dostępnych w ramach niniejszego serwisu oraz wszystkich jego podstron, jak również bez względu na charakter tych treści, danych i informacji.

Powyższe nie dotyczy wyłącznie przypadków wykorzystywania treści, danych i informacji w celu umożliwienia i ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz umożliwienia pozycjonowania stron internetowych zawierających serwisy internetowe w ramach indeksowania wyników wyszukiwania wyszukiwarek internetowych

Więcej informacji znajdziesz tutaj.