Lista prezentów ślubnych – moda, czy praktyczne rozwiązanie

Lista prezentów ślubnych – moda, czy praktyczne rozwiązanie
Bardzo często goście zaproszeni na ślub mają dylemat jaki prezent kupić młodej parze. Z jednej strony chcą, by ich prezent odpowiadał gustowi i potrzebom młodych, a z drugiej pojawia się obawa kupienia piątego żelazka, czy trzeciego tostera. Rozwiązaniem tego problemu mogłoby być wręczenie nowożeńcom koperty, jednak zdania na ten temat są podzielone…
/ 04.12.2009 12:54
Lista prezentów ślubnych – moda, czy praktyczne rozwiązanie

Jedne pary cenią takie rozwiązanie, gdyż dzięki temu same mogą kupić wymarzone lub najbardziej potrzebne przedmioty. Inne z kolei uważają to za bezduszność i wolą prezenty podarowane przez bliskich.

- Rozwiązaniem pośrednim są coraz modniejsze listy prezentów ślubnych – mówi Katarzyna Gajek z agencji wedding plannerskiej Aspire. - Narzeczeni tworzą spis potrzebnych lub wymarzonych prezentów ślubnych. Listę taką publikują w Internecie wraz z adresami konkretnych sklepów, dają świadkom, lub powierzają profesjonalistom. Rolą konsultanta ślubnego jest pełna, profesjonalna koordynacja listy prezentów – dodaje.

Rozwiązanie takie jest niewątpliwie praktyczne. Młodzi małżonkowie nie dostaną niepotrzebnych, ani kilku takich samych przedmiotów. Również zaproszeni goście nie muszą się dopytywać, co kupić, ani spędzać w sklepie długich godzin szukając prezentów, które mogą okazać nieprzydatne.

Skąd taki pomysł

Choć moda na listy prezentów ślubnych wkroczyła do Polski stosunkowo niedawno, sama idea jest znacznie starsza. Już w średniowieczu pojawił się zwyczaj katalogowania prezentów ofiarowanych młodej parze przez gości weselnych. W dniu ślubu wszystkie prezenty były pokazywane. Pierwsze nowoczesne listy prezentów ślubnych powstały w latach 50. XX wieku we Francji. Początkowo pomysł ten nie spotkał się ze zbyt przychylnym odbiorem, jednak względy praktyczne przeważyły i dziś lista prezentów ślubnych to przyjęty na Zachodzie zwyczaj. Jej brak może być nawet postrzegany jako swoiste faux pas. W Polsce nowy trend postrzegany był początkowo dość sceptycznie, jednak wkrótce zyskał aprobatę narzeczonych jako bardzo praktyczne rozwiązanie. Dlatego coraz więcej par decyduje się na przygotowanie listy prezentów ślubnych, a coraz więcej firm i sklepów oferuje usługi ich realizacji. Nawet duże centra handlowe oferują specjalne punkty spełniania życzeń ślubnych, dzięki którym goście mogą wybierać spośród wszystkich sklepów dostępnych w danym kompleksie

Jak przygotować idealną listę prezentów ślubnych

Przygotowanie listy prezentów ślubnych jest bardzo proste, choć wymaga od Was dużej precyzji i skupienia. Zbyt pochopnie podjęte decyzje o wpisaniu danego przedmiotu na listę mogą skutkować dziwnymi prezentami, których tak naprawdę nie potrzebujecie.

KROK 1

- Przygotujcie listę prezentów, które chcielibyście dostać. Listę można uporządkować tematycznie lub cenowo, by każdy z Waszych gości mógł znaleźć coś na swoją kieszeń – radzi Katarzyna Gajek. - Bardzo ważne jest, by pozycji na liście było zdecydowanie więcej niż gości. Unikniecie wtedy krępującej sytuacji, gdy ktoś zmuszony jest kupić Wam bardzo kosztowny prezent, np. pralkę. Pamiętajcie również, by tak ułożyć listę prezentów, żeby proporcja tańszych i droższych przedmiotów była wyważona. W pierwszej kolejności sprzedają się najtańsze prezenty i nie można dopuścić do sytuacji kiedy goście kupujący prezent tuż przed ślubem nie mieli do wyboru także i tańszych przedmiotów – dodaje.

Gdy spiszecie już listę, odłóżcie ją np. na tydzień. Po danym okresie przeczytajcie ją jeszcze raz upewniając się, że wskazane przez Was przedmioty są Wam naprawdę potrzebne.

Do listy powinniście również dołączyć adresy sklepów, w których dany przedmiot można kupić. Jeśli zdecydujecie się na przygotowanie listy ślubnych prezentów w oparciu o asortyment danego sklepu lub sieci, wybrane prezenty będą dla Was odłożone. W ten sposób macie pewność, że będą one dostępne i z pewnością ułatwicie gościom zadanie.

Warto również zapoznać się z ofertą sklepów internetowych – wiele z nich ma specjalne propozycje, które ułatwią gościom z różnych rejonów Polski zakupienie prezentów i uwolnią ich od kłopotu transportu. Jednak przy takim rozwiązaniu pojawia się ryzyko, że nie wszyscy goście będą mieli dostęp do Internetu. Dlatego warto przewidzieć obie opcje.

KROK 2

Gdy jesteście już pewni przygotowanej listy, należy przekazać ją Waszym gościom. Istnieje kilka sposobów, by dowiedzieli się oni o rzeczach, o których marzycie:

1. Pierwsza możliwość to wręczenie wydrukowanej listy osobiście każdemu z gości lub dołączenie do zaproszenia wizytówki sklepu, w którym mamy założoną listę prezentów. Bardzo często sklepy specjalizujące się w koordynacji listy prezentów ślubnych, oferują narzeczonym specjalne firmowe wizytówki z elegancko ułożonym tekstem, które mogą być dołączone do zaproszenia.

2. Drugą możliwością jest zamieszczenie listy w internecie, gdzie goście mogą sami odznaczyć, na który prezent się zdecydowali. Wiele serwisów poświęconych tematyce ślubnej oferuje możliwość przygotowania takiej listy. Należy jednak pamiętać, że część z naszych gości może nie mieć dostępu do Internetu.

3. Jeśli zdecydujecie się skorzystać z oferty konkretnego sklepu lub centrum handlowego, koordynacja działań związanych z listą prezentów ślubnych zostanie Wam zaproponowana automatycznie.

4. Innym sposobem jest pozostawienie kwestii prezentów ekspertom z agencji, która pomaga Wam w organizacji uroczystości. Konsultanci ślubni przekażą gościom listę Waszych sugestii, a następnie zajmą się bieżącym informowaniem gości, które pozycje zostały już zarezerwowane, a które są jeszcze „wolne”. Jest to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą, by ich ceremonia ślubna była zorganizowana w idealny sposób oraz dla tych, którzy nie mogą poświęcić zbyt dużo czasu na organizację tego wyjątkowego dnia. Pamiętajcie również, że konsultanci ślubni mogą podpowiedzieć Wam i Waszym gościom wiele ciekawych i niestandardowych pomysłów np. voucher na podróż poślubną.

Warto również pamiętać…

Wiele sklepów, które oferują koordynację listy prezentów ślubnych łączy te działania z dodatkową ofertą dla młodej pary – już po ślubie mogą oni zakupić przedmioty z listy prezentów np. 15% zniżką. Warto zatem dopytać o taką usługę przy wybieraniu odpowiedniego punktu sprzedaży.