Granat
Zgodnie z nazwą granat to mocny kamień, dodaje odwagi, twórczej energii oraz witalności. W dawnych czasach czerwone granaty uważano za tajemnicze kamienie, w których mógł kryć się niebezpieczny ogień. Patronował im bóg wojny, Mars. Dzięki niemu kamienie te emanowały siłą walki i poświęcenia dla wybranej sprawy, a zarazem strzegły przed zarazą, uderzeniami pioruna, chroniły przed niesławą. Granaty mają również pozytywny wpływ na zasobność portfela, przyciągają dostatek, sprzyjają także zmianom.
Wbrew pozorom granat nie występuje w kolorze granatowym. Jego liczne odmiany różnią się kolorami. Różowy granat to eudialit, różowo-czerwony to rodonit, zielony to grossular, szmaragdowozielony – uwarowit, czarny – melanit, pomarańczowy to spessartyn, czerwono-fioletowy – almadyn, zielonkawożółty nazywamy andradytem, a żółty i brązowy hessonitem. Każdy z nich ma nie tylko inne barwy, lecz także odmienne działanie. Zatem warto się im przyjrzeć bliżej, aby wybrać ten właściwy.
Ametyst
Ametyst to odmiana kwarcu o charakterystycznym fioletowym zabarwieniu. Swój kolor zawdzięcza inkluzji magnezu i żelaza. Niektóre odmiany tego kamienia są niemal czarne. Inne jego rodzaje to fioletowy ametyst jodełkowy – z białymi wstęgami układającymi się we wzór przypominający jodełkę oraz prasiolit – o zielonej barwie. Ametyst wzmacnia energię innych kryształów, chroni i pomaga zachować równowagę fizyczną, emocjonalną i duchową. Polecany jest emigrantom, gdyż łagodzi tęsknotę za domem. Poprawia umiejętności negocjacyjne i ułatwia podejmowanie decyzji. Ma korzystny wpływ na budżet, potęguje bogactwo, wspomaga karierę i sukces w interesach. Ułatwia przyjmowanie zmian i wystąpienia publiczne, wzmacnia odpowiedzialność. Przez wieki uznawany był za kamień czystości, duchowości i trzeźwości. Warto ten kryształ posiadać chociażby w domu. Przypisuje mu się działanie kojące na domowników, równoważy atmosferę, wnosi do domu energię, ale i poczucie spokoju. Ponoć picie alkoholu z kielicha wykonanego z ametystu uniemożliwiało upicie się.