Jaka jest tradycja święta Halloween?

Halloween nie pochodzi, jak się powszechnie sądzi, z Ameryk lecz z Wysp Brytyjskich. Jest starą celtycką tradycją, która do Ameryki przywędrowała w XIX wieku wraz z imigrantami z Irlandii.
/ 25.10.2010 13:36

Fotolia

fot. Fotolia

Tradycja Halloween a wierzenia Celtów

Symbolem Halloween jest wydrążona dynia z wyciętymi oczami, nosem i ustami oraz z zapaloną wewnątrz świeczką. Początki święta wywodzą się z tradycji Celtów, wierzących w życie po śmierci i wędrówkę duchów.

W kalendarzu Celtów 31 października był ostatnim dniem i święto to - Halloween - symbolizowało schyłek cyklu płodności; ziemia przygotowywała się do nadejścia zimy, a nocą duchy zmarłych wędrowały po ziemi. Był to dzień ostatecznych rozrachunków żywych z umarłymi - duchami opiekuńczymi domostw, nieczystymi siłami, które przed zimowym chłodem chciały się schować wśród ludzi. Był dniem pożegnania duchów ludzi zmarłych w ciągu ostatniego roku i rozrachunkiem Dobra ze Złem.

W tym dniu Celtowie zbierali się przy ogniskach, aby złożyć ofiary bogowi śmierci Samhaine; duchom stawiano pożywienie i odprawiano rytuały by w spokoju odeszły do swego świata i nie niepokoiły żyjących . 

Zobacz także: Makijaże na Halloween

Na ceremonię Celtowie przychodzili zawsze przebrani z całą rodziną i rzepą, do której wkładali palącą się świecę. Niecodzienna „latarnia" miały ochronić przed wędrującymi duchami. Strój miał sprawić, że złe duchy nie rozpoznają ludzi i nie skrzywdzą ich, a światło w wydrążonych rzepach odstraszało złe moce. Ze świętem tym wiązało się całe mnóstwo fantastycznych rytuałów i obrzędów. Jeszcze dziś w wielu regionach świata wystawia się przed dom talerz ze strawą dla zbłąkanych dusz.

Obchody Halloween w Irlandii

Halloween należy do najważniejszych świąt w Irlandii. W dzień ten przez wiele stuleci obowiązywał post i potrawy świąteczne nie zawierały mięsa, dawano więc ciasto ziemniaczano-jabłkowe, placki ziemniaczane, ziemniaczany pudding albo torciki z jagodami zwane blackberry pes , wypieki: coteannon - rodzaj zapiekanki ziemniaczano-kapuścianej; czy barm brack - pieczywo o sile symbolu, nazwa tego chleba z owocami wywodzi się od słowa breac - nakrapiany.

Jest więc barm brack - upieczony na proszku, jest tea brack z suszonymi owocami moczonymi w naparze herbacianym. W jednej z tych potraw zawsze znajdowała się niespodzianka - starannie owinięta w pergamin obrączka ślubna, srebrna moneta, guzik lub metalowy naparstek. Kto znalazł w swoim kawałku niespodziankę, wiedział, co go czeka w przyszłym roku - pierścionek oznaczał zamążpójście, moneta - władzę, guzik - starokawalerstwo, naparstek - staropanieństwo.

Halloween dziś

Samhain, starożytne celtyckie święto, przetrwało w USA i w wielu krajach Europy jako Halloween - zdegradowana forma pogańskich obrządków oraz chrześcijańskiej wigilii Wszystkich Świętych.

Do najpopularniejszych potraw przygotowywanych w Ameryce w dzień zaduszny należy dziś zapewne niezwykle prosta potrawa nazwana Poczęstunkiem Czarownicy.

Składniki: duży kurczak, spora cebula, 6 małych kiełbasek (frankfurterek), seler naciowy, 2 listki laurowe, kilka ziarenek ziela angielskiego i pieprzu, 1-2 goździki, sól, ćwierć szklanki ryżu, 4 szklanki przegotowanej wody .

Umytego kurczaka dzielimy na części, wkładamy do dużego rondla, dodajemy i seler naciowy, cebulę, sól i korzenie, zalewamy wodą i gotujemy około 40 minut. Gdy jest już miękki, wyjmujemy, usuwamy kości, a mięso kroimy w kostkę , przecedzamy. Mięso z kurczaka, umyty ryż i kiełbaski ponownie wkładamy rondla, zalewamy przecedzonym wywarem, gotujemy ok. 30-40 minut.

Obecnie święto Halloween najbardziej rozpowszechnione jest w krajach anglosaskich, ma ono charakter pogańskiej zabawy. Obchodzi się je w wigilię chrześcijańskiego dnia Wszystkich Świętych. W Ameryce obchodzi się Halloween od drugiej połowy XIX wieku. Dziś dzień ten stał się jednym z najważniejszych i najhuczniej obchodzonych świąt we współczesnym amerykańskim kalendarzu.

Gromady przebranych dzieci chodzą od domu do domu i płatają gospodarzom figle. Przed każdym domem stawia się dynię z wyciętą groźną miną i świeczką w środku oraz wiaderko ze słodyczami dla dzieci.

Dla starszych organizowane są bale, na których „ obowiązują upiorne przebrania i akcesoria - czarownice, wiedźmy, upiory, strzygi, wampiry ze sztucznymi zębami i trzycalowymi kłami, ciężko ranni, owinięci w bandaże, ludzie czy szkielety". Wieczorem przez ulice Nowego Jorku przetacza się monstrualna Halloween Parade.

Zobacz także: 3 nowoczesne stylizacje na Halloween

W taki sposób Amerykanie oswajają się z nieuchronnością śmierci. W Polsce z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się bale halloweenowe organizowane w noc z 31 października na 1 listopada. Wśród pracujących młodych ludzi do dobrego tonu należy pokazanie się na takim balu w odpowiednim potwornym przebraniu. Najpopularniejsze postaci zaduszkowej przebieranki to duchy, strzygi, czarownice, kościotrupy.

www.okulta.com.pl

www.okulta.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/19.04.2011 23:47
Jest bez tradycji...
/13.11.2010 13:43
[quote=Lilith_black_moon] Akurat jako ,że jest to mój art napiszę ,że bardzo ciekawie byłoby wprowadzić Halloween to smętnego kraju Polski :) [/quote] Wcale nie trzeba wprowadzać bo Halloween jest już obecny u nas od lat 90-tych. To że się nie przyjął, jest wynikiem okresu przypadającego na święta Wszystkich Świętych. Mamy inną kulturę wynikającą z kultywowania pewnych wartości religijnych dlatego jakoś trudno sobie wyobrazić rodzinę przebrana za stado wampirów odwiedzających groby swoich bliskich. Może jakby zmienić termin .... Ale jakby się tak dłużej zastanowić to my mamy swoją odmianę Halloween czyli tak zwane "ostatki" ;-)
/13.11.2010 11:30
Akurat jako ,że jest to mój art napiszę ,że bardzo ciekawie byłoby wprowadzić Halloween to smętnego kraju Polski :)
POKAŻ KOMENTARZE (6)