Kobieta w łóżku fot. Fotolia

Czym jest sen i marzenie senne?

Tematem snu, czyli fizjologicznego stanu charakteryzującego się obniżoną wrażliwością na bodźce z zewnątrz, ludzie interesują się od wieków. I chociaż badania nad marzeniami sennymi prowadzone są nieustannie, nadal nie wiemy wszystkiego.
/ 24.09.2018 14:08
Kobieta w łóżku fot. Fotolia

Fazy snu

W starożytności nie zdawano sobie sprawy z tego, że na sen składa się kilka cyklicznie powtarzających się po sobie faz. Był on tylko stanem relaksu i odpoczynku. Teraz, dzięki wnikliwym badaniom, wiemy więcej.

Czym jest sen?

Sen to czynnościowy stan ośrodkowego układu nerwowego, na który składają się cyklicznie następujące po sobie fazy. Zaraz po zaśnięciu występuje faza NREM (non-rapid eye movement). Sen jest wtedy najmocniejszy, a duża część procesów życiowych wycisza się. Spada ciśnienie tętnicze, zwalnia oddech i tętno, a temperatura ciała się obniża. Faza NREM trwa ok. 80-100 minut.

Po niej następuje faza REM (rapid eye movement) trwająca ok. 15 minut. Cykl ten powtarza się u osoby dorosłej kilkakrotnie w ciągu snu. To właśnie w fazie REM pojawiają się marzenia senne, czyli zjawiska przypominające halucynacje. Śniący nie widzi wyłącznie obrazów.

Czasami dochodzą do tego doznania słuchowe, zapachowe, a nawet smakowe. To wtedy śnimy o spadaniu z wysokości, o wypadających zębach, śmierci czy byciu w ciążyMarzenia senne często dotyczą także nagości.

Zygmunt Freud o śnie

Badacze udowodnili, że sny są ściśle związane z sytuacją życiową osoby śniącej. Tematem tym zajął się np. Zygmunt Freud, który zasugerował, że odzwierciedlają one nasze pragnienia. To też sposób na pozbycie się napięć i odczuwanych lęków. 

Według Freuda największymi tendencjami w człowieku są siła pożądania i zasada realizmu. Pierwsza z nich nie powinna być jednak rozumiana tylko w kontekście seksualnym, choć czynnik seksualny jest u ludzi dominujący. Walczy z nim zasada realizmu, która sprawia, że człowiek dostosowuje się do norm przyjętych w realnym świecie.

Tłumienie pożądania cielesnego prowadzi jednak do popadania w konflikt z samym sobą, co ujawnia się w naszych marzeniach sennych.

Freud wyróżnił dwie treści występujące w snach: widoczną oraz ukrytą. Do pierwszej z nich należą obrazy, jakie widzimy w marzeniu sennym. Są one jednak tylko „zewnętrzną” warstwą, która zniekształca w pewien sposób to, co jest ukryte w naszej nieświadomości. 

Zobacz też:

Świadomy sen, czyli jak podświadomość kształtuje twoje życie

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (19)
/17.04.2017 12:06
Ja zawsze mam nierealne sny, nawet czasem nie związane z moim dniem codziennym ( to znaczy że nie przydarzyło mi się w rzeczywistości) a jednak o tym śnie. Nawet do niedawana pamiętałam w 90% sny które mi sie śniły, wszystkie szczegóły, teraz jakbym znormalniała i zapamietuje ledwie 30% to przykre. Do kiedyś żyłam snami, tam się odprężałam, byłam odcięta od problemów w rzeczywistości. Czasami też sądze tak jak w tym artykule że podczas snu idziemy do innego wymiaru, świata do drugiego ciała, bo może ma to jakąś spujność. Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć dlaczego już nie zapamiętuje snów?? Proszę o odpowiedź i z góry dziękuje :3
/10.02.2016 14:57
Tak dziś dokładnie dowiedziałam się skąd się biorą koszmarne sny , np. Koszmar erotyczny ( seks ) Jestem po usunięciu drug rodnych razem z przydatkami , unikam zbliżenia jaj tylko mogę , w rzeczywistości nie mam takiej potrzeby , ale dochodzi do zbliżenia z mężem ja jestem w tym czasie rozbudzona a nie zaspokojona mąż jest za szybki ,z tego rozbudzenia mam tylko bolący brzuch i to co tam jeszcze zostało Pochwa itd. W nocy mam sny okropnie rozpalające sni mi się seks, że ja jestem w tym snie gwałcicielem same pornusy można by rzec nawet w tym snie dochodzi do że już jest faza zakończenia i w tym czasie budzę się i tylko ból niedokończonego seksu utrzymuje się długi czas to okropne jest po takim czym modle się by Pan Bóg oddalił o demie takie sny . Teraz wiem, ze mozg wyładowuje w snie to co nie spełnia się w rzeczywistości .
/01.06.2014 22:03
Wszechświat to nie jest tylko to co znamy czyli Ziemia, Słońce, układ słoneczny, droga mleczna , gwiazdy i galaktyki. Wszechświat to całość rzeczywistości (zwana także wieloświatem) na którą składa się niezliczona ilość takich miejsc jak opisane powyżej, wraz z planetami będącymi mniej lub bardziej różniącymi się od Ziemi i ludźmi tam żyjącymi których życie wygląda nieco inaczej niż nasze. Taki obraz rzeczywistości jest sednem fizyki kwantowej i znajduje potwierdzenie w badaniach astrofizycznych, doświadczeniach opisywanych przez mechanikę kwantową. Istnieją inne Ziemie niemal nie do odróżnienia od naszej i ludzie tam żyjący będący do nas bardziej podobni pod względem umysłu i wyglądu niż bliźnięta jednojajowe. Każdy człowiek posiada niezliczoną liczbę takich mniej lub bardziej podobnych sobowtórów, którzy żyją na tych innych Ziemiach. To co nazywamy podświadomością, pochodzi z przebłysków świadomości innych wersji nas samych w innych światach. Dusza człowieka jest zbiorową świadomością i obejmuje wszystkie jego istnienia fizyczne we wszystkich światach. Istniejące określenia takie jak "światy równoległe", "wszechświaty równoległe" "światy alternatywne", "równoległe rzeczywistości", "linie czasowe", "linie życia" opisują właśnie tą całość rzeczywistości. Żaden świat nie jest wyróżniony względem innych, wszystkie są równorzędne i razem stanowią całość. I sny własnie są codziennymi przeżyciami tych innych wersji nas samych, z tym że jeden sen ukazuje dane przeżycie z kilku lub większej ilości naszych bliźniaków, czego efektem jest fakt, że w czasie snu sceneria może zmieniać się co chwila, i często brak jest chronologicznej ciągłości i spójności tak jak w życiu codziennym. Sny obejmują światy o różnych prawach fizyki, stąd np. swobodne latanie nie jest niczym niezwykłym w odpowiadających tym snom światach. W szczególnym dość rzadkim przypadku zdarza się śnić własną rzeczywistość która okazuje się epizodem naszej przyszłości, i tak we śnie widzimy np. miasto, ulicę, miejsce, sytację, w którym nigdy nie byliśmy ani nie widzieliśmy w telewizji czy na zdjęciach, a widzimy dopiero w przyszłości i nagle uświadamiamy sobie ze już to gdzieś widzieliśmy/przeżyliśmy - stąd określenie deja-vu (już widziane) czy też bywa nazywane snem proroczym realistycznym.
POKAŻ KOMENTARZE (16)