POLECAMY

Sennik

Sny o zwierzętach

Zwierzęta są nieodłącznymi towarzyszami naszego życia. Dlatego niezależnie od naszego stosunku do nich, pojawiają się często w naszych marzeniach sennych.

Sny o zwierzętach

Zwierzęta pojawiają się we śnie z reguły jako symbol erotyczny.

Najczęstsze znaczenia snu:

  • Groźne, atakujące zwierzęta - oznaczają nasze popędy, które wymykają się spod naszej kontroli, wówczas ich wpływ na nasze zachowanie jest szczególnie silny.
  • Zwierzęta oswojone, jedzące nam z ręki - nawiązaliśmy kontakt z archetypową częścią naszej osobowości, oswoiliśmy dzikie instynkty w sobie, uczyniliśmy krok na drodze rozwoju.
  • Oglądać - podróż w dalekie kraje.
  • Karmić - dobrobyt, stabilizacja w życiu.
  • Rozjuszone zwierzęta - pokonasz wszelkie przeszkody.
  • Praca przy zwierzętach - jesteś dobrym organizatorem.
  • Zwierzęta pociągowe - pomoc w pracy.

Interpretacja snu:

Sny o zwierzętach odzwierciedlają biologiczną stronę naszej istoty – to, co instynktowne i zmysłowe, namiętność, świadomość własnego ciała i seksualność. Zachowanie zwierzęcia we śnie może sugerować nasze odczucia wobec własnego ciała. Np. owady symbolizują tę część układu nerwowego, która nie jest poddana kierownictwu naszej woli. Pojawiające się we śnie w wielkiej ilości mrówki lub pająki mogą oznaczać zakłócenia we współczulnym układzie nerwowym, aktywującym się w momencie stresu, przygotowań do ucieczki lub walki.

Relacje ze światem zwierzęcym

Możemy śnić o zwierzętach, z którymi łączą nas rzeczywiste relacje – np. o swoim kocie – ale również o takich, zapamiętanych z książek, filmów czy ogrodów zoologicznych. Jeśli zdarza nam się śnić o zwierzęciu, z którym nie łączą nas żadne więzi, możemy spróbować spotkać je w realnym świecie. Może sen o ptaku kiwi jest symbolem dawno porzuconego marzenia o wyprawie do dalekiego kraju? Jeśli śnimy o wściekłym psie, warto przezwyciężyć strach przed tym zwierzęciem, np. spotykając się z przyjacielem posiadającym sympatyczny okaz tego czworonoga. A wtedy również irracjonalny niepokój, wywoływany przez agresję tego zwierzęcia ze snu, może zostać złagodzony.

Zwierzęca symbolika

W prehistorycznych czasach zwierzęta były potężniejsze od ludzi. Ich siła budziła grozę i szacunek, dlatego stały się obiektem kultu. W późniejszych czasach ludzie wciąż stosowali zwierzęcą symbolikę dla podkreślenia ludzkich wartości i godności, np. wizerunki głowy lwa lub orła w herbach rodzin, miast i krajów.

Są też zwierzęta, które uważamy za plugawe, choć nie zrobiły nic złego. Jest to przykład przenoszenia zasad funkcjonowania ludzkiego świata na świat zwierzęcy. Lis staje się fałszywy, szczur sprytny, sowa jest symbolem mądrości, a kot – drapieżnej kobiecości.

Zwierzęta są lustrami, w których przeglądają się ludzkie przywary i zachowania. Dlatego sen o konkretnym zwierzęciu może nam wskazać drogę naszego rozwoju lub tę część osobowości, o której rozwój powinniśmy się zatroszczyć.

Symbolika snów o zwierzętach jest bardzo bogata i różnorodna – w poszukiwaniu konkretnego znaczenia warto zajrzeć do sennika.