Sennik zęby - znaczenie snu o zębach

Sennik zęby - znaczenie snu o zębach
Zęby w senniku często oznaczają zapowiedź ważnych wydarzeń, niestety zazwyczaj tych złych. Nic dziwnego, że sen o zębach zawsze napawa niepokojem i strachem. Mimo że same zęby wskazują na potrzeby materialne lub duchowe, to jeśli śnią się te zepsute lub wypadające, mogą zwiastować kłótnię, chorobę, a nawet śmierć.

Zęby w snach zwykle wskazują na nasze problemy w życiu osobistym. Może w pracy, może w związku. Czasem mogą być także zwiastunem jakichś wydarzeń, najczęściej jednak przykrych lub skłaniających do refleksji. Zęby w snach mogą się ruszać, wypadać, być śnieżnobiałe albo zepsute. Możemy też wybierać się z nimi do dentysty. Co oznaczają sny o zębach?

Spis treści:

 1. Wypadanie zębów: sennik
 2. Sennik: luźne, ruszające się zęby
 3. Bolące zęby: sennik
 4. Zgrzytanie zębami
 5. Sennik dentysta
 6. Złamany ząb, kruszące się zęby
 7. Białe, zdrowe zęby
 8. Sztuczna szczęka
 9. Aparat na zębach
 10. Inne sny o zębach

Wypadanie zębów: sennik

Wypadające zęby w senniku to zwykle zły omen. Jest symbolem nieszczęśliwego wypadku, poważnej choroby lub śmierci w bliskim otoczeniu. Strata wszystkich zębów symbolizuje zbliżające się kłopoty, musisz więc zachować szczególną uwagę przy wszystkich przyszłych działaniach.

Sen o wypadających zębach może także zwiastować problemy, jakich doświadczysz w świecie rzeczywistym i brak porozumienia między tobą a otoczeniem, w którym żyjesz. Nie muszą być zwiastunem złego wydarzenia, ale być odpowiedzią na negatywne emocje, które w sobie nosisz.

Wypadanie zębów we śnie często przytrafia się osobom z zaburzeniami lękowymi.

Sennik - luźne, ruszające się zęby

Ruszające się zęby według sennika są zwiastunem nadchodzących nieprzyjemnych wiadomości. Mogą być związane zarówno z rodziną, jak i życiem zawodowym. 

Sen o ruszających się, luźnych zębach, to często ostrzeżenie, by zachować czujność — nie pożyczać pieniędzy i nie ufać nowo poznanym ludziom. Może to być również ostrzeżenie przed stratą bądź rozstaniem z ukochaną osobą.

Ruszać się może jeden lub kilka zębów.

Bolące zęby: sennik

Wbrew obiegowej opinii, bolące zęby nie zwiastują niczego złego. Wręcz przeciwnie, to najczęściej oznaka nadchodzących sukcesów w sferze finansowej. 

W szczególnych przypadkach, gdy w śnie pojawiają się inne osoby, mogą zwiastować cierpienie z powodu krzywdy wyrządzonej ci przez twoich najbliższych. W tym wypadku ból zębów we śnie może być złym znakiem. W większości przypadków jednak są powodem do radości.

sennik bolące zęby

fot. Sennik: zęby/Adobe Stock, Pixel-Shot

Zgrzytanie zębami

Coś ostatnio wyprowadziło cię z równowagi? Masz niewyrównane rachunki? Sen o zgrzytaniu zębami oznacza złość, uczucie gniewu i żalu. Ta tłumiona wściekłość musi mieć szansę gdzieś się wydostać.

Dodatkowo, sny o zgrzytaniu zębami mogą wywołać rzeczywiste zgrzytanie osoby śniącej. Doświadczają ich często osoby zestresowane, które mają problemy w pracy lub życiu osobistym. Sen o zgrzytaniu to zachęta do zmiany swoich przyzwyczajeń i podjęcia ważnych decyzji życiowych.

Sennik - dentysta

To najczęściej dobry omen. Sen o wizycie u dentysty to zapowiedź pomocy, na jaką już długo czekasz. Jeśli to ty występujesz w roli dentysty, to interpretacja twojego podejścia do innych - nie ufasz obcym i z góry zakładasz, że chcą twojej zguby.

Bycie u dentysty to także w realnym życiu stres dla wielu osób. Jeśli więc boisz się wizyt u stomatologa, a czeka cię jedna z nich, może się tak zdarzyć, że ci się ona przyśni.

Złamany ząb, kruszące się zęby 

Gdy śni ci się złamany ząb, może to zwiastować przyszłe problemy w związku, albo te, których do tej pory nie zauważałaś. Złamany ząb na pół często zwiastuje rozstanie.

Ukruszony ząb symbolizuje także osłabienie jakiejś życiowej podstawy - być może czekają cię ważne zmiany w sferze życia osobistego, uczuciowego lub zawodowego. Warto o tym pomyśleć, kiedy śnisz o nadłamanych zębach.

Białe, zdrowe zęby

To jeden z niewielu snu o zębach, których znaczenie jest pozytywne - zwiastują powodzenie i szczęście w życiu.

To również oznaka, w przeciwieństwie do snu o zepsutych lub wypadających zębach, że nie musisz martwić się o swoje zdrowie, w białym uśmiechu jest siła i witalność.

sennik białe zęby

fot. Sennik: białe zęby/Adobe Stock, luckybusiness

Sztuczna szczęka

Sen o sztucznych zębach, może oznaczać kłamstwo lub zdradę w twoim najbliższym otoczeniu. Może być też zwiastunem strat materialnych.

To także bardzo często symbol strachu przed zestarzeniem się. Czasem sztuczna szczęka oznacza kłopoty w sferze życia seksualnego - szczególnie u osób, które mają w tym obszarze życia jakieś lęki lub obawy.

Aparat na zębach

Jeśli w śnie pojawił się aparat ortodontyczny na twoich zębach, ostrzega on przed nieroztropnie wypowiadanymi słowami, które w przyszłości mogą zostać wykorzystane przeciwko tobie.

To także konieczność naprawienia czegoś w swoim życiu. Być może ostatnio zaszły jakieś zmiany, które nie do końca ci odpowiadają albo zostały podjęte złe decyzje. Aparat ortodontyczny we śnie to szansa na ich naprawienie.

sennik aparat na zęby

fot. Sennik: aparat ortodontyczny/Adobe Stock, nuzza11

Inne sny o zębach

Tak naprawdę możemy mieć mnóstwo snów o zębach. Mogą być one nie tylko ukruszone, ale także zepsute, pożółkłe lub złote. Możemy we śnie je wyrywać, czyścić albo nitkować.

Oto co oznaczają poszczególne sny o zębach:

 • Złoty ząb - oznacza bogactwo.
 • Zepsute zęby - mogą zwiastować chorobę.
 • Wyrywanie zębów - twoje starania pójdą na marne; w niektórych sennikach - porzucisz stosunek z natrętem.
 • Czyścić zęby - oznacza pomoc innym.
 • Myć zęby - trudzisz się za innych.
 • Widzieć kogoś z aparatem na zębach - aparat na zębach u innej osoby to zły znak. Nie pozwól, by ktoś wciągnął cię w bardziej zażyłe stosunki!
 • Zakładanie aparatu na zęby - to ostrzeżenie przed nieprzemyślanymi decyzjami.
 • Zdejmowanie aparatu na zęby - oznacza twoje przywiązanie do rzeczy materialnych.
 • Brudny aparat ortodontyczny - symbol niebezpiecznej choroby.
 • Mycie aparatu na zęby - dajesz się wykorzystywać i jesteś zbyt naiwny.

Czytaj także:
Sennik dentysta
Sennik lekarz
Sennik choroba

28.08.2014