POLECAMY

Sennik

Co oznacza twierdza w śnie?

Twierdza w marzeniu sennym

Co oznacza twierdza w śnie?

Twierdza jest ucieleśnieniem naszego zamknięcia emocjonalnego, obawy przed światem zewnętrznym, lęku przed ludźmi. Może być również symbolem wyzwania przed którym stoimy i które wydaje nam się nie do zrealizowania.

Przede wszystkim w Pani śnie bardzo silnie zarysował się strach. Fakt, że odczuwała go Pani tak namacalnie, ma ogromne znaczenie dla interpretacji tego snu. Strach jest pierwotnym uczuciem, przed którym trudno jest uciec. Czasami staramy się go zepchnąć na margines, „przysypać” codziennymi obowiązkami, ale on i tak prędzej czy później da o sobie znać. Zazwyczaj właśnie we śnie, wtedy gdy nie jesteśmy w stanie w pełni kontrolować swoich emocji i uczuć. Sen jest bowiem tym stanem, kiedy nasz mózg niejako sam wybiera obrazy i je układa w całość, która jest bardziej albo mniej rzeczywista.

Faktem pozostaje jednak, że właśnie podczas snu mają szansę dać znać o sobie uczucia, które staramy się ukryć, do których nie przyznajemy się sami przed sobą. I dlatego tym bardziej nie powinno się lekceważyć marzeń sennych. Prawda jest taka, że często mówią one o człowieku więcej niż jego normalna postawa.

Polecamy także: Pozycje podczas snu - co mówią o Twoim charakterze

Jednak wracając do Pani snu. Twierdza to symbol, który jest zazwyczaj interpretowany jako podświadomy lęk przed napaścią. Może ona uosabiać również przeszkody, jakich obawiamy się na drodze do naszego celu. Osoba, która śni o twierdzy może więc znajdować się w sytuacji jakiegoś konfliktu, zewnętrznego bądź też wewnętrznego. Z pewnością jest to sytuacja trudna, która wywołuje w niej lęk. Jeżeli śniący widzi we śnie twierdzę, może to także oznaczać, że przebywa w środowisku, do którego nie ma zaufania.

Podświadomie czuje, że osoby w jego otoczeniu nie są mu przychylne, a może nawet powiedzieć, że są mu wrogie. We śnie często pojawiają się odczucia, które normalnie spychamy czy też pomijamy. W tym miejscu warto wspomnieć o jeszcze jednym obrazie twierdzy, który często pojawia się w marzeniach sennych. Jest to zburzona twierdza. Symbolizuje ona przykre wspomnienia, coś przed czym uciekamy, o czym staramy się zapomnieć. Sen tego typu oznacza, że spychanie przykrych rzeczy nic nie daje na dłuższą metę. Może to odpowiednia chwila, by jeszcze raz spróbować się z tymi smutkami zmierzyć.

W związku z Pani snem wydaje się jednak, że wyżej wymienione symbole nie znajdują zastosowania. Twierdza w tym przypadku zdaje się jednak symbolizować jakieś ograniczenia bądź też nadmiar obowiązków, które Pani odczuwa w życiu codziennym. Strach, który tak namacalnie towarzyszył Pani przez cały sen wyraża rzeczywistą obawę, że utraci Pani niezależność, tj. zostanie zamknięta jak księżniczka w twierdzy. Możliwe, że przystała Pani na sytuację, która bardzo Panią obciąża. W tej sytuacji jedynym rozwiązaniem wydaje się zmierzenie z nią. Próba rozwiązania problemu, który ogranicza Pani wolność, jeżeli oczywiście jest to możliwe.

Polecamy także: Rodzaje snów