POLECAMY

Sennik

Ciągle śnią mi się ptaki – co to może oznaczać?

Nie boję się normalnie ptaków, ale gdy występują one w moim śnie… odczuwam duży niepokój, uciekam przed nimi. Gdy wydaje mi się, że już udało mi się je zgubić, okazuje się, że są razem ze mną w pokoju. Nie mogę uporać się z tym snem, ciągle mnie męczy – piszę Jola.

Ciągle śnią mi się ptaki – co to może oznaczać?
Ptak symbolizuje potrzebę spełnienia się w życiu, tęsknotę za beztroskimi chwilami i brakiem ograniczeń. Ptak może być także emblematem seksualnej męskości. Znak ten odnosić się zatem będzie, szczególnie w snach kobiet, do braku silnego mężczyzny, tęsknoty za nim i związku opartego na wolności.
 
Najczęstsze znaczenia snów:
  • Ptaki śpiewające - spodziewaj się pomyślnych wieści.
  • Ptaki wędrowne - w Twoim życiu zajdą zmiany.
  • Ptaki drapieżne - uważaj na nieżyczliwych Ci ludzi.
  • Ptaki latające - dobre nowiny
  • Ptaki siedzące - żałoba
  • Ptaki chwytać - wygrana
  • Ptaki w klatce - przechytrzysz sprawę
  • Ptaki karmić - wesołe towarzystwo

Interpretacja:

Ptaki są zwierzętami nieprzewidywalnymi i tajemniczymi. Łączą one poniekąd świat duchowy, gdyż mogą się wzbić w powietrze i ziemski. W wielu pogańskich obrzędach, symbolizowały one dusze zmarłych, tak jak na przykład w Dziadach, opisanych przez Adami Mickiewicza. W wielu religiach, między innymi starożytnych Egipcjan, ptaki uosabiały bóstwa. Kruk przetrwał do dzisiejszych czasów jako omen śmierci. Nie bez powodu trzymane były one w Tower, strzegły wejścia do jednego z najstraszniejszych więzień w Europie, w którym życie straciło wielu niewinnych ludzi. Do tego dochodzą jeszcze bardziej współczesne przedstawienia tych stworzeń. Film „Ptaki” Alfreda Hitchcocka utrwalił obraz ptaka jako swego rodzaju złej i nieposkromionej siły.

Ptak zamknięty w pomieszczeniu

Pani Jola sugerowała w swoim liście, że we śnie ptaki nie dawały jej spokoju, mimo że uciekała przed nimi, one wciąż były wokół niej. Ponieważ zwierzęta te uznaje się za metafizyczne czy wręcz duchowe symbole, można by zinterpretować ten sen w taki oto sposób. Zapewne w prawdziwym życiu ucieka Pani przed ważną decyzją, której podjęcia wymaga od Pani sytuacja. Niestety Pani boi się dokonać wyboru, dlatego męczy on Panią podczas snu. Taki sposób interpretacji potwierdzałby fakt, że w każdym Pani śnie na końcu znajduje się Pani wraz z ptaki w zamkniętym pomieszczeniu.

Trzepoczące i nie mogące wydostać się na wolność ptaki symbolizują bezradność śniącego – Pani poczucie bezsilności. Musi Pani podjąć wreszcie decyzję, co Pani pocznie ze swoim życiem. Krótko mówiąc – powinna Pani przejąć kontrolę nad swoim życiem. Wówczas sen ten przestanie Panią męczyć.

Zobacz także: Sen - ucieczka czy strata czasu?

Ptaki na wolności

Ten symbol ma już zgoła inne znaczenie. Jest on przyjemny, bo charakteryzuje osoby, które są wolne i niezależne, które nie uciekają przed ważnymi decyzjami. Wolne ptaki są szczęśliwe i zadowolone z życia, mogą także czerpać z niego pełnymi garściami. Taki sen mają tylko te osoby, które potrafią pogodzić życie osobiste z zawodowym, które mają dystans do wszystkiego.

Ptaki nocą

To ostrzeżenie dla osoby, która ryzykuje swoją dobrą opinię dla błahej sprawy. Sądzę, że śniący doskonale zdaje sobie sprawę z tego, co robi. Jednak w głębi duszy czuje również, że powinien tego zaprzestać. To, że widzi we śnie fruwającego nocą ptaka, jest więc także i dobrym znakiem. Daje bowiem nadzieję na pozytywną zmianę. Może też jednak być i tak, że sprawa, której dotyczy sen, wiele znaczy dla śniącego. Wówczas powinien on rozważyć nie zakończenie jej, ale takie ułożenie, by stała się ona pozytywna, nawet jeśli będzie wiązała się z pewnymi kosztami.

Łapię we śnie ptaki

Niedługo w Twoim życiu zawodowym zajdzie wielka zmiana. Prawdopodobnie otrzymasz ofertę pracy. Będzie ona dla Ciebie bardzo korzystna, gdyż będzie wiązała się ze znacznie większą pensją. Jednak od razu przygotuj się na to, że będzie to ciężka praca, wymagająca od Ciebie sporo zaangażowania. Nie poddawaj się jednak. Możesz naprawdę wiele zyskać, jeśli tylko będzie Cię stać na odrobinę poświęcenia. Może warto spróbować, zamiast od razu załamywać ręce.

Zobacz także: Czy wiesz ile snu potrzebuje Twój organizm?

Ptak zamknięty w klatce

Ostrzeżenie przed tym, co zamierzasz uczynić. Twoja podświadomość we śnie krzywi się na samą myśl, tego co planujesz. Chcą osiągnąć cel, zamierzasz oszukać bliską Ci osobą. Zastanów się, czy naprawdę sprawa jest warta świeczki. A może, zamiast kłamać, powiesz prawdę, jeżeli tak zależy Ci, żeby spełnić swoje pragnienie. Przemyśl tę sprawę jeszcze raz, zanim podejmiesz ostateczną decyzję.