9 pomysłów na to, by sprawić radość na Dzień Babci i Dziadka czymś innym, niż prezent

pomysły na dzień babci i dziadka inne niż prezent fot. Adobe Stock, czarny_bez
Najważniejszym upominkiem jest wspólny czas. Niejednokrotnie mamy go za mało... Więc nawet wspólny wieczór przy planszówkach może być czymś dużo cenniejszym, niż kolejny kubek czy ramka na zdjęcie.
Weronika Kwaśniak / 14.01.2022 16:17
pomysły na dzień babci i dziadka inne niż prezent fot. Adobe Stock, czarny_bez

21 i 22 stycznia swoje święto obchodzą wszystkie babcie i wszyscy dziadkowie - i ci, których wnuki jeszcze nie wyrosły z pieluch, i ci których skarby już dawno są dorosłe i mają własne dzieci. Warto pamiętać o seniorach nie tylko z okazji Dnia Babci i Dziadka, dlatego nasza lista przyda się przez cały rok. To spis drobnych dowodów pamięci, innych niż tradycyjny prezent na Dzień Babci i Dziadka. Podzieliłyśmy go na 2 kategorie - osobno lista pomysłów dla maluchów, a osobno dla nastolatków i dorosłych. Tak naprawdę propozycje można jednak dowolnie ze sobą łączyć.

Pomysły dla maluchów

Większość pomysłów z listy dla maluchów zakłada jednak subtelną pomoc kogoś dorosłego - nieocenione będzie wsparcie mamy czy taty.

 1. Zaproś na spacer. Oczywiście, niektórzy dziadkowie spacerują z wnukami na co dzień. Jeśli jednak nie mają takiej okazji (np. z racji odległości), z pewnością się ucieszą. Nikt lepiej niż babcia nie tłumaczy zawiłości z życia wron, a do tego nikt lepiej od dziadka nie wyszukuje najciekawszych patyków na ścieżce. A może akurat spadnie śnieg?
 2. Wyślij listy pocztą. Współczesne dzieci rzadko wysyłają listy - życzenia zazwyczaj składa się telefonicznie, SMS-em albo osobiście. Warto jednak skorzystać z okazji i zafundować maluchom... lekcję historii ;-) Własnoręcznie wykonana kartka czy liścik z życzeniami, wypisany za pomocą rodziców, powinny trafić do koperty. Wspólna wyprawa na pocztę i naklejenie znaczka to wielka chwila! 
 3. Domowe kino z dawnych lat. Oczywiście, nie chodzi o to, by dziecko bezmyślnie oglądało setny odcinek Psiego Patrolu, a znudzeni dziadkowie wysiadywali obok. Warto pokazać dziecku nieco dawnej klasyki, przy okazji uszczęśliwiając seniorów. Niech wspólnie obejrzą Reksia, Bolka i Lolka, Misia Uszatka lub Żwirka i Muchomorka.
 4. Wywiad z dziadkami. W przygotowaniu pytań muszą wcześniej pomóc dorośli. Oto przykładowe pomysły:
 • Jakie słodycze lubisz najbardziej?
 • Co lubiłeś/-aś robić w dzieciństwie?
 • Kiedy zakochałeś/-aś się w babci/dziadku?
 • Kim zawsze chciałeś/-aś być z zawodu?
 • Jaka jest śmieszna historia z dzieciństwa mojego taty/mojej mamy?
 • Czy chciałbyś/-łabyś mieć zwierzątko?
 • Jaki przedmiot lubiłaś/-eś w szkole?
 • Jakie wielkie marzenie udało ci się spełnić?
  Pytań może być nieskończenie wiele. Dzięki temu, dziecko ma szanse poznać wiele nieznanych aspektów z życia dziadków. A może dziadkowie pokuszą się o własną listę pytań do wnuka?

Pomysły dla nastolatków i dorosłych

 1. Załatw dziadkom Netflixa. Serio. Niech nie będą już dłużej skazani na kilka kanałów telewizyjnych i oglądanie w kółko tych samych powtórek. Testowo opłać kilka kolejnych miesięcy. A dodatkowo załącz listę swoich ulubionych seriali. Miły skutek uboczny - przybędzie wam wiele tematów do rozmów!
 2. Zabierz dziadków na gorącą czekoladę. Koniecznie do kawiarni. Oczywiście, w dobie pandemii wszystko ograniczają restrykcje i obawa przed kontaktem z innymi. Może wybierzecie wariant na wynos i ruszycie na zimowy spacer?
 3. Poproś o wspólne oglądanie zdjęć. To właściwie propozycja idealna i dla maluchów, i dla całkiem dorosłych wnuków. Dla maluchów może być naprawdę fascynująca, dla starszych czasem mniej - może babciny album oglądali już setki razy. Tym bardziej postaraj się o żywe zainteresowanie. Zadawaj pytania i pozwól dziadkom na rozwijanie przed tobą swoich wspomnień. 
 4. Opcja dla babci: babski wieczór SPA. Oczywiście, możesz zapisać babcię do kosmetyczki lub fryzjera, ale na pewno ucieszy się też, gdy w zaciszu domowym sama zrobisz jej (nawet mało profesjonalny) manicure albo położysz maseczkę w płachcie. Kup od razu kilka na zapas - na pewno jej się spodoba!
 5. Opcja dla dziadka: wspólne oglądanie meczu. Jeśli dziadek jest zagorzałym kibicem, z pewnością ucieszy się z towarzystwa. Cóż, nawet jeśli 22 stycznia nie będzie akurat jego ulubionych rozgrywek, zawsze możecie prześledzić mecz IV ligi hiszpańskiej lub hokeja.

Czytaj także:
Ciasto na Dzień Babci i Dziadka
Kolorowanka na Dzień Babci i Dziadka
Laurka dla babci i dziadka

Redakcja poleca

REKLAMA