21 i 22 stycznia swoje święto obchodzą wszystkie babcie i wszyscy dziadkowie - i ci, których wnuki jeszcze nie wyrosły z pieluch, i ci których skarby już dawno są dorosłe i mają własne dzieci. Warto pamiętać o seniorach nie tylko z okazji Dnia Babci i Dziadka, dlatego nasza lista przyda się przez cały rok. To spis drobnych dowodów pamięci, innych niż tradycyjny prezent na Dzień Babci i Dziadka. Podzieliłyśmy go na 2 kategorie - osobno lista pomysłów dla maluchów, a osobno dla nastolatków i dorosłych. Tak naprawdę propozycje można jednak dowolnie ze sobą łączyć.
Pomysły dla maluchów
Większość pomysłów z listy dla maluchów zakłada jednak subtelną pomoc kogoś dorosłego - nieocenione będzie wsparcie mamy czy taty.
- Zaproś na spacer. Oczywiście, niektórzy dziadkowie spacerują z wnukami na co dzień. Jeśli jednak nie mają takiej okazji (np. z racji odległości), z pewnością się ucieszą. Nikt lepiej niż babcia nie tłumaczy zawiłości z życia wron, a do tego nikt lepiej od dziadka nie wyszukuje najciekawszych patyków na ścieżce. A może akurat spadnie śnieg?
- Wyślij listy pocztą. Współczesne dzieci rzadko wysyłają listy - życzenia zazwyczaj składa się telefonicznie, SMS-em albo osobiście. Warto jednak skorzystać z okazji i zafundować maluchom... lekcję historii ;-) Własnoręcznie wykonana kartka czy liścik z życzeniami, wypisany za pomocą rodziców, powinny trafić do koperty. Wspólna wyprawa na pocztę i naklejenie znaczka to wielka chwila!
- Domowe kino z dawnych lat. Oczywiście, nie chodzi o to, by dziecko bezmyślnie oglądało setny odcinek Psiego Patrolu, a znudzeni dziadkowie wysiadywali obok. Warto pokazać dziecku nieco dawnej klasyki, przy okazji uszczęśliwiając seniorów. Niech wspólnie obejrzą Reksia, Bolka i Lolka, Misia Uszatka lub Żwirka i Muchomorka.
- Wywiad z dziadkami. W przygotowaniu pytań muszą wcześniej pomóc dorośli. Oto przykładowe pomysły:
- Jakie słodycze lubisz najbardziej?
- Co lubiłeś/-aś robić w dzieciństwie?
- Kiedy zakochałeś/-aś się w babci/dziadku?
- Kim zawsze chciałeś/-aś być z zawodu?
- Jaka jest śmieszna historia z dzieciństwa mojego taty/mojej mamy?
- Czy chciałbyś/-łabyś mieć zwierzątko?
- Jaki przedmiot lubiłaś/-eś w szkole?
-
Jakie wielkie marzenie udało ci się spełnić?
Pytań może być nieskończenie wiele. Dzięki temu, dziecko ma szanse poznać wiele nieznanych aspektów z życia dziadków. A może dziadkowie pokuszą się o własną listę pytań do wnuka?
Pomysły dla nastolatków i dorosłych
- Załatw dziadkom Netflixa. Serio. Niech nie będą już dłużej skazani na kilka kanałów telewizyjnych i oglądanie w kółko tych samych powtórek. Testowo opłać kilka kolejnych miesięcy. A dodatkowo załącz listę swoich ulubionych seriali. Miły skutek uboczny - przybędzie wam wiele tematów do rozmów!
- Zabierz dziadków na gorącą czekoladę. Koniecznie do kawiarni. Oczywiście, w dobie pandemii wszystko ograniczają restrykcje i obawa przed kontaktem z innymi. Może wybierzecie wariant na wynos i ruszycie na zimowy spacer?
- Poproś o wspólne oglądanie zdjęć. To właściwie propozycja idealna i dla maluchów, i dla całkiem dorosłych wnuków. Dla maluchów może być naprawdę fascynująca, dla starszych czasem mniej - może babciny album oglądali już setki razy. Tym bardziej postaraj się o żywe zainteresowanie. Zadawaj pytania i pozwól dziadkom na rozwijanie przed tobą swoich wspomnień.
- Opcja dla babci: babski wieczór SPA. Oczywiście, możesz zapisać babcię do kosmetyczki lub fryzjera, ale na pewno ucieszy się też, gdy w zaciszu domowym sama zrobisz jej (nawet mało profesjonalny) manicure albo położysz maseczkę w płachcie. Kup od razu kilka na zapas - na pewno jej się spodoba!
- Opcja dla dziadka: wspólne oglądanie meczu. Jeśli dziadek jest zagorzałym kibicem, z pewnością ucieszy się z towarzystwa. Cóż, nawet jeśli 22 stycznia nie będzie akurat jego ulubionych rozgrywek, zawsze możecie prześledzić mecz IV ligi hiszpańskiej lub hokeja.
Czytaj także:
Ciasto na Dzień Babci i Dziadka
Kolorowanka na Dzień Babci i Dziadka
Laurka dla babci i dziadka