POLECAMY

Wymiar Pierwszej Komunii Świętej

Miesiąc maj to tradycyjnie czas Pierwszej Komunii Świętej – ważnego duchowego wydarzenia, forma inicjacji religijnej. A ponieważ Polska jest zdominowana przez katolików, w większości polskich rodzin maj jest podporządkowany temu wydarzeniu. Poznaj wymiar Pierwszej Komunii Świętej!
Wymiar Pierwszej Komunii Świętej

Co prawda sama nie pamiętam tych czasów, kiedy Pierwsza Komunia Święta była wydarzeniem jedynie duchowym i okazją do spotkań rodzinnych, ale pamiętam doskonale klimat własnej pierwszej komunii, kiedy to komercja powoli zaczynała wypierać walory duchowe tego wydarzenia.

Już wtedy, prawie 20 lat temu, ważna była sukienka – jak najbardziej ozdobna i bufiasta, przypominająca suknię balową, fryzura – często wiązało się to z pierwszą prawdziwą wizytą u fryzjera i oczywiście rola, jaką dziecko odegra w czasie całego wydarzenia – najlepiej by w czasie mszy świętej dziecko zaśpiewało psalm, przeczytało fragment Pisma Świętego, niosło dary – po prostu by było widoczne.

Strój na Komunię

Dziś w wielu parafiach księża sugerują, by wszystkie dzieci przystępujące do Pierwszej Komunii Świętej ubrane były jednakowo – w białe alby świadczące o niewinności dziecka. Taki strój pozwala też bardziej skupić się na przeżyciach duchowych, trudno o nich mówić, gdy trzeba wybrać najpiękniejszą sukienkę.

Świętowanie Komunii

Z własnego doświadczenia pamiętam, że możliwe jest zgromadzenie blisko 20 osób w trzypokojowym mieszkaniu. Ale może były to standardy obowiązujące 20 lat temu – dziś Pierwszą Komunię Świętą często świętuje się w lokalu. Czy to dobrze czy źle – trudno powiedzieć, na pewno jest to rozwiązanie wygodne, aczkolwiek kosztowne.

Polecamy: Rodzicu pobaw się ze mną

Prezenty na Komunię

O ile księża zauważyli problem związany z nadmierną ekscytacją strojem i próbują mu zapobiegać, o tyle nie są w stanie zakazać ofiarowywania dzieciom w tym dniu coraz to droższych prezentów.

Już na dwa – trzy miesiące przed uroczystością dzieci prowadzą licytację – kto zgarnie więcej kasy od rodziny, kto dostanie laptopa, skuter, quad.

A przecież wystarczyłby symboliczny łańcuszek z wizerunkiem Matki Boskiej, Chrystusa lub Pismo Święte – skoro jest to element życia religijnego, niech takim pozostanie. 

Czytaj także: W czapce niewidce

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)