Wielkanocne wesele - inspiracje

Czy ślub i wesele w Wielkanoc to dobry pomysł? Co przemawia za, a co przeciw tej dacie? Jak zaaranżować wielkanocny klimat na weselu? Czego nie może zabraknąć na wielkanocnym weselu? Przeczytaj.
/ 19.03.2013 15:14

Jeśli planujecie wybrać na swoją datę zaślubin Wielkanoc to poniżej znajdziecie garść porad i szczyptę inspiracji, które przydadzą się podczas planowania wesela.

Pierwszą kwestią jest data. Najczęściej na zaślubiny wybieramy Niedzielę Wielkanocną. Jest to pierwszy termin w Kościele katolickim, w którym wolno nam brać ślub po okresie postu. Data ta jest dla branży ślubnej otwarciem sezonu ślubnego. Rzadziej Pary Młodej decydują się na ślub w lany poniedziałek, w którym częściej organizuje się poprawiny.

Wielkanoc bywa dla Par Młodych terminem "wygodnym", a nawet "oszczędnym". Jak jest na prawdę? Wyliczam plusy i minusy:

Plusy wielkanocnego wesela

Spora liczba gości ma wtedy wolne, więc nie będzie problemów z ich przybyciem. Termin jeszcze nie jest na tyle oblegany, więc dostępność podwykonawców bywa bardzo korzystna. Pierwsze oznaki wiosny powodują też piękną atmosferę - łatwo też zadbać o nią, bo zmrok zapada dość szybko. Chociaż też zależy to od roku, w którym wypada Wielkanoc. Dodatkowo mamy sporo pięknych kwiatów do wyboru - a przede wszystkim ukochane przez panny młode tulipany.

Zatem na pierwszy rzut oka termin idealny. Niestety nie do końca.

Minusy wielkanocnego wesela

Po pierwsze - może okazać się, że w terminach świątecznych podwykonawcy mają wyższe stawki (część podnosi je właśnie w okresie Wielkanocy i Świąt Bożego Narodzenia). A jeszcze inni - w ogóle nie przyjmują zleceń w tym czasie (ale to oczywiście nie jest regułą). Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, żeby wszystko załatwić przed świętami (wydruki, zamówienia, etc.). Wiele firm może mieć w tym okresie urlopy i trzeba bardzo pilnować wszystkich spraw. Dla samych gości też jest sporo minusów. Święta to czas rodzinny, a a na liście gości na pewno znajdą się nie tylko osoby z waszej rodziny. Dlatego nie każdy chętnie będzie opuszczał swoje rodziny, by bawić się na weselu. Kobiety mogą mieć problem z fryzjerem i makijażystką w ten dzień.

Dla pary młodej są jeszcze przewidziane dodatkowe koszty związane z okryciem wierzchnim.

Ale jeśli tylko nie boicie się minusów - spójrzcie jeszcze raz jakie macie korzyści z organizacji ślubu w Wielkanoc.

Inspiracje na wielkanocne wesele

Po pierwsze ślub na Wielkanoc powinien oddawać ducha tego okresu - radość, początki wiosny, dłuższe i nierzadko pierwsze cieplejsze dni w roku. Powoli widać budzącą się przyrodę, zieleń, pąki na drzewach, świeże kwiaty... A z drugiej strony - szał wielkanocnych symboli. Jajka, kurczaki, zające pojawiają się w każdej przestrzeni. Warto wykorzystać to planując dekoracje na swoim weselu.

Idealnie sprawdzają się także wszystkie pastelowe odcienie kolorów - od kanarkowego poprzez róże, fiolety, zielenie, delikatne pomarańcze, brzoskwinie po wszelkie odcienie zieleni.

Polecamy: Bukiety ślubne z tulipanów – galeria

Para młoda

Najważniejsze w planowaniu wizerunku wielkanocnej pary młodej jest zaplanowanie cieplejszego ubrania. Wprawdzie będą was grzać emocje, ale lepiej dmuchać na zimne i zawczasu zakupić odpowiednie płaszcze, niż w podróży poślubnej łykać aspirynę.

A to, co dopełni wasz wiosenny look to kwiaty - dla pań obowiązkowo stawiałabym na tulipany - wszak tak krótko możemy się z nich cieszyć. Można połączyć je z innymi wiosennymi kwiatami - np. hiacyntami. Dla panów - w wersji pojedynczego kwiatu zdobiącego połacie marynarki.

Dekoracje

Planując dekorowanie lokalu warto wziąć pod uwagę zarówno jego styl jak i kolorystykę i dopasować je do wybranych kompozycji i motywów. I znowu zachęcam do wykorzystania tulipanów, jako ozdoby stołów i bufetów. Tulipany nie muszą być układane w kompozycje, wystarczy dla nich ciekawe naczynie i luźne ich w nim ułożenie. Sprawdzą się zarówno na stołach okrągłych (wtedy mogą być włożone np. do okrągłych szklanych kul), lub na stołach prostokątnych czy układanych w kwadraty (sprawdzą się tu naczynia prostokątne czy kwadratowe).

Wybór kolorystyki także może być różny - od połączeń typu ombre (odcienie od bieli, poprzez róż na fiolecie skończywszy) po wybrany jeden kolor. Jeśli kolorystyka sali jest dość wyrazista - świetnie sprawdzą się białe tulipany. Przy salach jasnych, neutralnych można poszaleć i np. dać na każdym stole inny kolor tulipanów.

Warto wykorzystać w dekoracjach wszystkie wiosenno - świąteczne motywy. Niekoniecznie musicie wystroić całą salę w jajka. Postawcie raczej delikatny akcent jak np. jajko pełniące rolę winietki i prezenciku dla gości.

Zobacz także: Wiosenne wiązanki ślubne z tulipanów

Oprócz jajek i kurczaków może w Waszych dekoracjach pojawić się także świąteczny zajączek:

Jeśli szukacie oryginalnych sposobów dekorowania stołów - możecie wykorzystać pomysł z mini bukiecikami włożonymi do naczynia na jajko.

Tort i słodkości

Tort czy śmietanowy czy marcepanowy - powinien nawiązywać delikatnie do motywu przewodniego. Może być prosty, biały udekorowany np. świeżymi kwiatami albo motywami świątecznymi.

A na stole ze słodkościami powinny pojawić się np. baby wielkanoce, mazurki i inne świąteczne wypieki.

Sesje ślubne

Spójność ślubu i wesela stylizowanego powinna być widoczna także podczas sesji - narzeczeńskiej i poślubnej. Możecie delikatnie zaznaczyć wiosenne motywy, a nawet wpleść świąteczne elementy.

Polecamy: Kwiaty na Wielkanoc - inspiracje

Redakcja poleca

REKLAMA