Zarówno kwestie społeczne, zawodowe, religijne, historyczne, a nawet zdrowotne są tematami trudnymi. To jak się rozwinie rozmowa prowadzona na jeden z tych tematów zależy od rozmówców - ich kultury osobistej i kultury słowa. Są takie zagadnienia, które rodzą żywą dyskusję, skłaniają do wymiany poglądów i doświadczeń, inne sprawiają, że chcielibyśmy uciec ze spotkania, na którym toczy się rozmowa, jeszcze inne prowadzą do kłótni.
W gronie osób, które dobrze się znają łatwo do niej doprowadzić – znamy się dobrze, zatem wiemy jakie są preferencje polityczne rozmówcy, wystarczy wszcząć dyskusję poświęconą gloryfikacji „niewłaściwej” partii politycznych i konflikt jest gwarantowany. Może się również zdarzyć, że w gronie osób, które dopiero poznajemy podejmiemy temat rozmowy, który wydaje się być niewygodny dla rozmówcy. Co wtedy zrobić? Taktownie zmienić temat na neutralny, bardzo źle jest widziane jeśli mimo obserwowanego zdenerwowania rozmówcy kontynuujemy drażliwy temat.
O czym nie wypada rozmawiać, o co nie należy pytać
1. Kwestie finansowe – ile zarabiasz?, jak to możliwe, że stać cię na ten wyjazd/kupno samochodu/mieszkania? – pod żadnym pozorem nie wolno próbować rozliczać rozmówcy z jego wydatków, mówiąc, np. „zarabiasz…, więc nie możesz sobie chyba pozwolić na kupno tak drogich butów” – jeśli ktoś ma tupet, by wszcząć taką rozmowę, od razu ją kończę.
2. Sprawy rodzinne – jesteście już po rozwodzie?, a twój syn nadal ma problemy z alkoholem?, twoja córka powinna już chyba wyjść za mąż? – są to pytania nie na miejscu, zwłaszcza w obecności osób trzecich, uszanuj tajemnicę, jeśli ktoś zwierzył ci się ze swoich problemów.
3. Polityka – nie zawsze jesteśmy zadowolenie z działań osób, na które głosowaliśmy, zawiedliśmy się na nich, dlaczego kłócąc się o poglądy polityczne mamy stracić jeszcze znajomych.
4. Zdrowie, szczególnie kwestie związane z płodnością – w ostatnim czasie, gdy coraz więcej par ma trudności z zajściem w ciążę temat ten wydaje się dobry jedynie na poufną i szczerą rozmowę młodej pary z rodzicami, na pewno nie powinniśmy pytać na forum młodej mężatki „dlaczego po trzech latach małżeństwa nadal nie jesteś w ciąży”? Nie należy też inicjować rozmowy na temat problemów zdrowotnych koleżanki – będzie miała taką chęć i będzie gotowa do tej rozmowy, to sama ją zacznie.
5. Religia – wiele niedobrych spraw miało miejsce w Kościele w przeszłości – tej dalekiej i całkiem bliskiej – starych ran rozdrapywać nie należy, ani też wikłać się w dyskusje raniące uczucia religijne innych, to że przyjaciółka oburza się gdy podejmujemy temat pedofilii wśród księży, nie znaczy że pochwala takie zachowania, ale jest to dla niej sprawa trudna jako dla osoby wierzącej – uszanujmy to. Czy sami byśmy chcieli rozmawiać o osobie, którą dobrze znaliśmy, a która okazała się kanalią?
6. Gusta muzyczne, literackie i wszelkie inne – o nich się nie dyskutuje ani się ich nie krytykuje.
7. Życie osobiste – czasem nurtuje nas kim jest mężczyzna, który odprowadza koleżankę po pracy, albo kim jest kobieta, która często odwiedza sąsiada – mimo wszystko nie wolno o to pytać.
8. Preferencje seksualne – jest to sprawa intymna i taką też powinna pozostać.
9. Przeszłość i próby jej rozliczenia – jaki jest mój udział w tym, że dziadek był milicjantem, albo członkiem grupy partyzanckiej – żaden, nie mogę odpowiadać za to co robił, ani nie mogę sobie przypisywać jego zasług, mogę tylko raz określić swoje stanowisko w tej sprawie.
Z rodakami porozumieć się trudno, a z obcokrajowcami jeszcze trudniej. Zanim udamy się w podróż zagraniczną lepiej zapoznajmy się z tematami, które mogą obrazić gospodarzy.