POLECAMY

Całowanie przy powitaniu

Coraz częściej spotykam się z sytuacją, kiedy osoby, które prawie się nie znają, bo są na przykład znajomymi naszych przyjaciół, całują się na powitanie w policzek. Czy jest to zgodne z zasadami savoir-vivru?
Całowanie przy powitaniu

Dla każdego z nas naturalne jest przytulenie czy pocałowanie na powitanie dobrego przyjaciela lub członka rodziny. Jednak jeśli chodzi o przypadkowych znajomych, pamiętajmy, że nie jest to odpowiednie zachowanie.

Ludzie, którzy są dla siebie obcy albo znają się bardzo słabo, przytuleni lub pocałowani mogą czuć dyskomfort. Takie zachowanie jest niedopuszczalnie w sytuacjach towarzyskich, a tym bardziej biznesowych. Sytuacja komplikuje się, kiedy witamy się z osobą z innego kręgu kulturowego. Niektóre tradycje religijne zabraniają bowiem jakiegokolwiek kontaktu fizycznego, dlatego najbezpieczniej jest na powitanie powiedzieć „cześć” lub „dzień dobry” i ewentualnie podać rękę.

Jak całować

Tym, którzy całują się na powitanie, niekiedy zdarza się, że zderzą się głowami. Można tego uniknąć całując kogoś w prawy policzek. Można również musnąć w oba policzki. Wówczas jest to tzw. pocałunek europejski. Zaczynamy w tym wypadku od prawego, a kończymy na lewym policzku. Może temu towarzyszyć przytulenie. Jeśli chcemy przywitać się z kimś serdeczniej niż tylko poprzez przytulenie czy podanie ręki, ale nie poprzez tradycyjny całus, możemy skorzystać z „pocałunku w powietrze”.

Gdy nie chcemy się przytulać i całować…

Niektórzy nie przepadają jednak za czułymi powitaniami. Trudno jest zasygnalizować komuś naszą postawę, ale nie oznacza to, ze nie ma na to skutecznej metody. Najlepiej w takiej sytuacji wyciągnąć rękę na powitanie i odsunąć się delikatnie do tyłu. Osoba, z która się witamy na pewno zrozumie naszą mowę ciała.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/9 lat temu
Witam, tak, jak najbardziej nalezy kupic jakis podarunek. Proponowalabym % dla Pana domu, a slodkosci dla Pani domu. Kwiaty byly by ok w odwrotnej sytuacji, gdyby to Pani nazeczony przychodzil do Pani rodzinnego domu. Przyszly maz powinien Pania przedstawic rodzicom. A czy beda chcieli Pania ucalowac, czy tylko uscisnac dlon, to zalezy od nich. Nic na sile ;) Powodzenia i milego spedzenia czasu.
/9 lat temu
Niebawem czeka mnie pierwsze spotkanie z "przyszłymi teściami". Jak mam się z nimi przywitać? Podać rękę i przedstawić się z imienia i nazwiska? Z ich synem spotykam się od kilku miesięcy i do tej pory nie miałam jeszcze okazji ich poznać. Zastanawiam się też czy powinnam podarować gospodarzom jakiś podarunek? Będę u nich gościć kilka dni po świętach bożego narodzenia.
/9 lat temu
Ponieważ oboje "celujecie" w inną stronę, unikając zderzenia. Ale o tym muszą oboje wiedzieć :]
POKAŻ KOMENTARZE (1)