W Arabii Saudyjskiej na przykład niedopuszczalne jest pytanie w luźnej rozmowie o żonę Twojego kontrahenta, ani przywożenie jej upominków. Jej mąż może to mylnie odczytać, pomyśli, że Twoje zainteresowanie ma bardziej osobisty wydźwięk. Jeśli chcemy ubić interes, nie możemy też rozmawiać o polityce i roli społecznej kobiet w tym państwie. W złym guście w Arabii Saudyjskiej zostanie odebrana także odmowa jedzenia lub napoju. Gospodarz odczyta to jako osobistą zniewagę, więc nawet jeśli jesteś wegetarianinem, a podadzą Ci potrawę mięsną, lepiej ją zjedz.
Kiedy prowadzisz interesy w Indonezji nie poruszaj osobistych tematów o rodzinie, cenach i posiadanych rzeczach. Najlepiej porozmawiać o jedzeniu, pogodzie, jak minęła nam podróż. Jeśli zostaniesz zaproszony do prywatnego domu, to koniecznie musisz zdjąć buty i ustawić je w kierunku drzwi wyjściowych. Podczas kolacji w bardzo dobrym tonie jest poproszenie o dokładkę jedzenia. Nie staraj się jednak na siłę utrzymywać rozmowy podczas posiłku, gdyż Indonezyjczycy preferują jedzenie w ciszy. Dobrze jest pozostawić na talerzu trochę jedzenia, a w szklance odrobinę napoju.
Specyficzne obyczaje panują także w Japonii. Tu podczas powitania powinniśmy wykonać głęboki, formalny ukłon. W tym celu należy zgiąć się w pasie pod kątem mniej więcej trzydziestu stopni. Jeśli witamy się z osobą o wyższym statusie nasz ukłon powinien być głębszy od naszego rozmówcy. Zapamiętajmy także, że podczas takiego powitania panowie opierają płasko ręce na kolanach, natomiast kobiety składają dłonie przed sobą.
Kiedy zostaniesz zaproszony do domu prywatnego zaraz po wejściu do niego, musisz zdjąć buty. Gospodarz na ich miejsce poda Ci kapcie. W trakcie posiłku nie unikniesz jedzenia pałeczkami. A tu uwaga – jedz w taki sposób, aby nie stawiać ich pionowo, ani nie wskazywać nimi w stronę gospodarza. Wbrew pozorom takie drobne gesty mają wielkie znaczenie dla Japończyków.
W Singapurze pamiętaj, żeby nie poruszać tematów politycznych i religijnych. Najlepiej nie pytać także o sprawy prywatne jak rodzina. Neutralnym tematem będą twoje wrażenia z pobytu w Singapurze. Kiedy zjawiasz się u kogoś w domu prywatnym, pamiętaj o drobnym upominku w postaci np. pudełka czekoladek. Przygotuj się jednak na to, że gospodarz kilka razy będzie odmawiał jego przyjęcia. Nalegaj jednak dotąd aż przyjmie, wyraź wtedy swoją głęboką wdzięczność za to.
W Singapurze panuje specyficzne podejście do stóp. Uważane są za nieczyste części ciała, które służą tylko do przemieszczania się, nie należy używać ich do innych czynności, np. dosuwania krzesła do stołu, po skończonej kolacji. Podczas posiłku należy siedzieć tak, aby nie pokazywać podeszew butów, stopy powinny płasko przylegać do podłogi.
Dość ciekawe obyczaje panują w Chinach, możesz być sam zaskoczony bezpośredniością Chińczyków, którzy bez skrępowania będą wypytywali Cię o Twoją prywatność. Mogą zapytać o Twój wiek, dochody, stan cywilny, żonę, dzieci, wartość Twojego telefonu komórkowego, laptopa czy samochodu. Nie jest to do końca takie złe, bo Ty również będziesz mógł pytać o to samo. Tematami tabu jednak powinny pozostać seks i wątki polityczne, a w szczególności Tybet i prawa człowieka.
Jadąc do Chin musisz uzbroić się także w cierpliwość, ponieważ Chińczycy uwielbiają owijać w bawełnę. W biznesie lubią posługiwać się językiem wieloznacznym i niebezpośrednim. My również powinniśmy nauczyć się mówienia „naokoło”, co może nam przynieść lepsze rezultaty w pertraktacjach.
Kiedy wyjeżdżamy do innego kraju w interesach warto zastanowić się nad wynajęciem miejscowego tłumacza, który nie tylko pomoże nam w bezpośredniej rozmowie, ale przestrzeże nas przed największymi towarzyskimi gafami. Warto spędzić z nim kilka dni przed spotkaniem biznesowym i poobserwować miejscową kulturę.