POLECAMY

Wyjazd zagraniczny

Wybierając się za granicę należy nie tylko spakować swoją walizkę i przygotować się mentalnie na nowe wrażenia, ale także wypadałoby poczynić mały wysiłek i zapoznać się z obyczajami danego kraju. Nie wolno zapomnieć również o ogólnych zasadach dobrych manier, które występują na całej szerokości geograficznej.
Wyjazd zagraniczny
 • Przed wyjazdem poczytajmy przewodniki po kraju, do którego się wybieramy. Poznajmy jego kulturę, religię, najważniejsze wątki historyczne oraz współczesną sytuację polityczną. Unikniemy dzięki temu wielu niezręczności.
   
 • Nawet jeśli jakiś zwyczaj nas irytuje lub śmieszy, nie krytykujmy go publicznie.
   
 • Nie wypada także krytykować własnego kraju w gronie cudzoziemców - źle świadczy to o naszej kulturze osobistej.
    
 • Nawet jeśli przewertowaliśmy wiele publikacji na temat kraju, w którym gościmy, nie starajmy się błyszczeć swoją wiedzą. Pamiętajmy, że nasza wiedza jest tylko powierzchowna. Z drugiej strony niejeden cudzoziemiec, który przyjeżdża do Polski, mógłby nam udowodnić braki w wiadomościach o naszym kraju.
   
 • Przed wyjazdem nauczmy się przynajmniej kilku najpotrzebniejszych zwrotów w języku, w którym posługują się mieszkańcy tego kraju. Na pewno zostanie to odebrane z wielką sympatią. Ma to także czysto praktyczne zastosowanie – w brew pozorom są miejsca na świecie, w których nadal nie porozumiemy się w języku angielskim.
   
 • Jeśli mamy jakieś pytanie – nie wstydźmy się go zadać. Nie bądźmy jednak nachalni – jeśli ktoś odpowiada nam wymijająco – nie drążmy tematu.
   
 • Unikajmy szerzenia stereotypów na temat różnych narodowości, są one krzywdzące i niejednokrotnie wspomnienie o nich wszczyna żarliwe dyskusje, a nawet kłótnie.
   
 • Jeśli wybierasz się na wyjazd na własną rękę, na którym nie będziesz mógł liczyć na pomoc pilota lub rezydenta, postaraj się pojechać z kimś, kto dobrze zna dany kraj, albo przynajmniej przed wyjazdem poproś o wskazówki taką osobę.
   
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)