Kiedy są święta w Ukrainie i jakie są tradycje bożonarodzeniowe?

Święta Bożego Narodzenia w Ukrainie 2022 fot. Adobe Stock, Africa Studio
Jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Ukrainie i kiedy są obchodzone? Nie jest to ten sam termin, co w Polsce, ponieważ w Ukrainie okres świąteczny ustalony został na podstawie kalendarza juliańskiego. Święta w Ukrainie obchodzi się bardzo podobnie, jak w Polsce, jednak pewne rzeczy istotnie się różnią.
/ 10.12.2022 05:29
Święta Bożego Narodzenia w Ukrainie 2022 fot. Adobe Stock, Africa Studio

W jaki sposób obchodzi się święta w Ukrainie? Ich termin przypada dwa tygodnie po świętach w Polsce. W Ukrainie dominującą religią jest prawosławie, dlatego też niektóre zwyczaje świąteczne są inne od naszych. Niezmienna jest jednak atmosfera miłości, życzliwości, a także spożywanie wspólnego posiłku podczas Wigilii Bożego Narodzenia.

Spis treści:

  1. Święta Bożego Narodzenia w Ukrainie: kiedy?
  2. Boże Narodzenie w Ukrainie: zwyczaje

Święta Bożego Narodzenia w Ukrainie: kiedy?

Święta w Ukrainie obchodzone są od 6 do 8 stycznia, choć okres świąteczny trwa jeszcze przez 12 dni. Wigilia przypada na 6 stycznia, kolejny dzień to natomiast Boże Narodzenie. Po tym czasie jeszcze przez prawie 2 tygodnie praktykuje się wiele świątecznych rozrywek.

Katolicy, którzy mieszkają w Ukrainie (szczególnie w zachodniej części), obchodzą święta zgodnie z kalendarzem gregoriańskim, czyli 24-26 grudnia.

Przez 40 dni przed Wigilią zarówno wśród prawosławnych, jak i katolików, obowiązuje surowy post, który kończy się dopiero w pierwszy dzień świąt. Podobnie, jak w Polsce, do stołu można usiąść dopiero wtedy, kiedy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka.

12 dni po Bożym Narodzeniu przypada tzw. Głodna Kutia (18 stycznia). W ten dzień świętowana jest Druga Wigilia, czyli przeddzień Chrztu Pańskiego. Ponownie organizuje się kolację dla bliskich, podczas której goście składają sobie świąteczne życzenia po ukraińsku.

święta w Ukrainie tradycje

fot. Święta Bożego Narodzenia w Ukrainie/Adobe Stock, Pavel

Boże Narodzenie w Ukrainie: zwyczaje

Przed świętami w ukraińskich domach stawia się choinkę, jednak to nie podczas Wigilii można znaleźć prezenty. Przynosi je Dziadek Mróz w nocy z 31 na 1 stycznia, czyli tydzień przed świętami.

Święta Bożego Narodzenia w Ukrainie rozpoczynają się od wigilijnej kolacji, podczas której goście jedzą 12 świątecznych potraw. Kuchnia ukraińska nieco różni się od polskiej w tym zakresie. Popularnym świątecznym daniem jest np. kutia, czyli potrawa na bazie gotowanej pszenicy, maku oraz bakalii.

W czasie wigilii nadal obowiązuje post, dlatego na kolacji podawane są potrawy jarskie, bez nabiału, jajek, mięs, a także znacznych ilości tłuszczu. Można jednak spożywać ryby, dlatego popularną potrawą są m.in. śledzie. Na stole pojawia się także kompot z suszu.

Po kolacji goście wybierają się na msze. Popularnym zwyczajem jest świecenie w cerkwi długich świec. Wosk ma symbolizować czystość i dobroć. Do zakończenia kolacji nie należy jednak wychodzić z domu - według wierzeń prawosławnych może to wprowadzić do domu złe duchy.

Ciekawym zwyczajem jest dmuchanie na krzesło przed zajęciem go. Dzięki temu nie "podsiada" się duchów zmarłych.

7 stycznia przestaje obowiązywać ścisły post i zaczyna się czas radości i zabaw. Ludzie witają się wówczas w ten dzień słowami „Chrystus się narodził” – „Chwalmy Go”. Dzieci przebierają się za postaci z szopki i odwiedzają domy sąsiadów, śpiewając kolędy. 8 stycznia chwali się zaś Matkę Boską - jest to dzień, w którym tradycją jest wzajemne przebaczanie sobie wszystkich win.

święta Bożego Narodzenia w Ukrainie kiedy

fot. Święta w Ukrainie: zwyczaje/Adobe Stock, Svitlana

Czytaj także:
Życzenia na święto Trzech Króli
Wielkanoc w Ukrainie
Dzień Matki w Ukrainie
  

Redakcja poleca

REKLAMA