Dzień Matki w Ukrainie fot. Adobe Stock, Sunny studio

Dzień Matki w Ukrainie - kiedy wypada i jak wygląda? Wyjątkowy Dzień Matki 2022

Dzień Matki w Ukrainie przypada w inny dzień, niż w Polsce i jest świętem ruchomym. Datę tego wydarzenia Ukraina dopasowała do większości świata. Poza tym nie różni się ono znacznie od tego, jak obchodzi się ten dzień w Polsce. Jest dużo kwiatów, laurki i mnóstwo miłości. Jak wygląda Dzień Mamy w Ukrainie?
/ 05.05.2022 14:03
Dzień Matki w Ukrainie fot. Adobe Stock, Sunny studio

Dzień Matki w Ukrainie jest świętem ruchomym, podobnie jak w wielu krajach w Europie i na świecie. Dla wielu osób to jedno z najważniejszych świąt, podczas których dzieci – małe lub już dorosłe – dziękują swoim mamom za okazaną troskę i opiekę. Jak to święto wygląda w Ukrainie?

Spis treści:

  1. Kiedy jest Dzień Matki w Ukrainie?
  2. Jak obchodzi się Dzień Matki w Ukrainie?
  3. Dzień Matki w Ukrainie 2022

Kiedy jest Dzień Matki w Ukrainie?

W wielu krajach na świecie, w tym także w Ukrainie, Dzień Matki jest świętem ruchomym i przypada na drugą niedzielę maja. W 2022 roku ten dzień przypada na 8.05. W kolejnych latach Ukraińcy będą obchodzić Dzień Matki:

  • 14.05.2023,
  • 12.05.2024,
  • 11.05.2025,
  • 10.05.2026.

W Anglii nazywano to święto “niedzielą u mamy”. Ciekawostką jest, że Polska jako jedyny kraj obchodzi ten dzień 26 maja i jest to data stała dla każdego roku.

Dzień Matki w Ukrainie kiedy
fot. Dzień Mamy w Ukrainie/Adobe Stock, JenkoAtaman

Jak obchodzi się Dzień Mamy w Ukrainie?

Nie ma szczególnych tradycji, które byłyby kultywowane jedynie w Ukrainie. Dzień Mamy obchodzi się podobnie, jak w Polsce. Wiele wydarzeń ma charakter lokalny, a Ukraińcy nie mają specjalnych zwyczajów przygotowanych na ten dzień.

Dzień Matki jest jednak dla nich ważnym świętem. Tego dnia dzieci obdarowują swoje mamy drobnymi prezentami – dają im bukiety kwiatów, czekoladki albo drobiazgi od serca. Popularne jest także kupowanie bonów do SPA czy organizowanie rodzinnych wyjazdów. W szkołach organizowane są wydarzenia dla mam, podczas których dzieci recytują wiersze dla mam, dają im laurki, etc. Wygląd takich wydarzeń zależna jest od konkretnej placówki. Dorosłe dzieci także nie zapominają o swoich mamach – tego dnia przyjeżdżają w odwiedziny albo składają życzenia telefonicznie.

Dzień Matki w Ukrainie jak skię obchodzi"
fot. Dzień Matki w Ukrainie/Adobe Stock, Konstantin Yuganov

Dzień Matki w Ukrainie 2022

W 2022 roku Dzień Matki ma szczególne znaczenie ze względu na sytuację polityczną w Ukrainie. Z tej okazji nie tylko tam, ale także w Polsce, obchodzi się go w szczególny sposób.

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, złożył z tej okazji szczególne życzenia wszystkim mamom, pisząc na swoich social mediach: 

To wyjątkowy Dzień Matki. Spalony wojną, ale z ciepłym sercem, wielką wewnętrzną siłą, wiarą i heroizmem ukraińskich matek. Każda z Was dokonała nie lada wyczynu, dla dobra swoich dzieci, dla dobra Ukrainy.

We Wrocławiu zaś zorganizowany został rodzinny piknik, podczas którego ukraińskie mamy, mieszkające w Polsce, mogły świętować ten dzień wspólnie ze swoimi dziećmi oraz innymi mamami.

Czytaj także:
Kosmetyki na Dzień Mamy
Wzruszające życzenia dla Mamy
Bukiet na Dzień Mamy