Pierwsza Komunia Święta

Świeca Komunijna - I Komunia Święta

Świeca to jeden z przedmiotów, z jakimi dziecko przystępuje do Pierwszej Komunii Świętej. Obok różańca, łańcuszka z medalikiem oraz poświęconego obrazka, jest podstawową pamiątką z tego wydarzenia.
/ 22.03.2018 17:23
Pierwsza Komunia Święta

Kto powinien zadbać o świece komunijne?

Najlepiej, gdy o wyposażenie dzieci w świece do Pierwszej Komunii zadba katecheta we współpracy z rodzicami.

Jakie świece?

Świece powinny być jednakowe dla każdego dziecka. Pamiątki są stopniowo święcone, zazwyczaj w ciągu roku przygotowań do Pierwszej Komunii, a następnie wręczane dzieciom. Kolejność święcenia jest zależna od danej diecezji.

Podczas chrztu oraz Komunii używa się tzw. gromnic. Są to duże woskowe świece, często żółtego lub białego koloru, ozdobione obrazkami przedstawiającymi motywy religijne.

Mniejsze, parafinowe świece przystępujący do Komunii mają ze sobą. Są białe i wąskie, często przyozdobione kryzą, czyli tzw. stroikiem, który może przyjmować najróżniejsze formy (od kokardki czy kwiatuszka do symboli eucharystycznych). Często pojawia się na świecach symbol kielicha i winnego grona.

Jakie znaczenie ma świeca komunijna?

Świece komunijne często są tymi samymi, które otrzymuje się podczas chrztu, stąd symboliczne ich użycie właśnie w tej części ceremonii.

Oprócz świec używanych podczas ceremonii przez dzieci, tzw. ministranci światła zapalają świece na ołtarzu, a potem przenoszą je w świecznikach w procesji, by następnie znów postawić je na ołtarzu. Światło świecy symbolizuje w liturgii działanie Chrystusa, który wedle słów Biblii jest tożsamy ze światłością. Światło świecy oznacza też światło wiary, gdyż o płomień zapalony od paschału – symbolu zmartwychwstałego Chrystusa – trzeba dbać w podobny sposób.

Wszystkie przedmioty używane podczas Komunii mogą towarzyszyć dziecku przez następne lata:

  • Obrazek podpisany przez proboszcza z pieczątką parafii będzie pamiątką przystąpienia do Komunii 
  • Różaniec może posłużyć w modlitwie
  • Świeca nie zmienia swojego szczególnie symbolicznego znaczenia.

 

Świece w życiu wiernych

Świecę wierni otrzymują w kościele trzy razy w życiu:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/11.10.2012 20:10
żal llllll 11 nob