Skąd pochodzi Halloween?

Czy wiecie skąd pochodzi Halloween? Z tym świętem kojarzymy pomarańczowe latarnie z dyń oraz amerykański, nieco kiczowaty, ale i zabawny klimat grozy i strachu. Czy Halloween polubili już też na dobre Polacy? Halloween to jedno z najbardziej rozpoznawalnych świąt na świecie, więc warto wiedzieć skąd się wywodzi.
/ 31.10.2013 15:58

Pochodzenie Halloween

Legenda niesie, że Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Druidzi wierzyli, że tego dnia duchy osób zmarłych, a także tych, którzy się jeszcze nie narodzili, manifestują swoją obecność w świecie materialnym, poszukując żywych, z którymi będą mogli zamieszkać na cały najbliższy rok. Starożytni Celtowie wystawiali żywność przed swoje chaty, by zaspokoić apetyty duchów, ale także… ubierali się w łachmany, celem uniknięcia ich towarzystwa.

Halloween

Zobacz też: Przebrania na Halloween

W Stanach Zjednoczonych tradycja Halloween zawitała w latach 40. dziewiętnastego wieku. Sprowadzili ją oczywiście irlandzcy imigranci. Tradycja przyjmowała się powoli. Pierwsza parada Halloween odbyła się w mieście Anoka w stanie Minnesota w latach 20. dwudziestego wieku. Mieszkańcy miasta przebrali się w kolorowe stroje znanych i lubianych postaci. Samo miasteczko w późniejszych latach zostało natomiast ogłoszone stolicą Halloween.

Zobacz też: Makijaż na Halloween

Halloween i współczesność

Obecnie Halloween jest hucznie obchodzonym wydarzeniem, nie tylko w Irlandii i Stanach Zjednoczonych, ale także w innych krajach Europy. Na przestrzeni lat powstało wiele zabaw i tradycji, które weszły na stałe do programu święta. Kluczowym aspektem jest oczywiście odpowiedni stój i przystrojenie domu. W przypadku kostiumów niezwykle popularne są stroje czarownic, diabłów, demonów, ale także – szczególnie ostatnio – wampirów. Domy często przystrajane są wydrążonymi dyniami, tzw. „Jack-o'-lantern”, w których środku stawia się świece.

Dekoracje na Halloween

Kolekcja Halloween w Empiku. W kolekcji znajdziecie: stylizowane lampiony imitujące „Jack-o`-lantern”, efektowne girlandy w kształcie ptaków i pająków, foremki i zestawy do babeczek, zdobione świece, kubki w kształcie dyni, koszyki imitujące pajęczynę oraz kapelusze czarnoksiężnika. /Fot. Materiały prasowe Empik

Do najpopularniejszych z gier należy „cukierek albo psikus”. Zabawa jest przeznaczona dla dzieci, które w przebraniu odwiedzają okoliczne domostwa. Jeżeli ktoś nie podzieli się z takim „duszkiem” cukierkiem, może spodziewać się psikusa.

Zobacz też: Halloween - jak się ubrać z pomysłem?

Halloween siłą wdarło się do kultury popularnej. Najbardziej jaskrawym przykładem jest tutaj nakręcony w latach 70. film Johna Carpentera, którego akcja toczy się właśnie w Halloween. Film okazał się tak dużym sukcesem, że powstało aż dziesięć jego części, a niedawno nakręcono również jego remake.

Halloween w Polsce

W Polsce tradycja jest obecna od lat 90. ubiegłego wieku. Do kalendarzy kulturalnych na stałe weszły między innymi koncerty i imprezy, w których uczestnictwo gwarantuje oczywiście odpowiedni strój. Święto jest chętnie obchodzone w szkołach i przedszkolach, a mieszkańcy miejskich osiedli coraz częściej goszczą przebierańców poszukujących halloweenowych cukierków.

Źródło: Materiały prasowe Empik

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/01.11.2016 11:26
Atrakcyjny opis w zasadzie promujący obchody Halloween. Tylko czemu autorce tekstu nie przyszło do głowy wyciągnięcie wniosków? Zostawia to dla czytelników? Co mądrzejszy faktycznie wyciągnie wnioski. Reszta uzna to niemal za reklamę Halloween i bez cienia wątpliwości co do niewinnej natury tego "święta" przejmie i zacznie kultywować. Artykuły, jeśli pisane z zamiarem przyczynienia się do dobra powszechnego, powinny owszem informować i poszerzać horyzonty ale kierując jednocześnie na dobre tory.Jeśli tradycyjne obchody Halloween, w dużym uproszczeniu, służyły kontaktom ze złymi mocami, to czemu służą obecne? Co rzeczywiście świętują ludzie pod przykrywką zabawy?