POLECAMY

Rozstanie rodziców a dzieci

Kiedy w wyniku zdrady jednego z małżonków w domu zaczyna gościć napięta atmosfera wzajemnych oskarżeń, zazdrości i kłótni, dorośli zdają się zapominać o dzieciach, które nie mogą odnaleźć się w tej trudnej dla nich sytuacji…
Rozstanie rodziców a dzieci

Czują, że coś jest nie tak, że już nigdy nie będzie tak jak było, ale tak naprawdę – to nie potrafią tej zmiany zidentyfikować. Aż pewnego dnia stają się świadkami kłótni między rodzicami, w zależności od wieku dzieci będą one więcej lub mniej rozumiały z wykrzykiwanych przez rodziców słów. Jeśli już tak się stało rodzicom nie pozostaje nic innego, jak tylko spróbować wyjaśnić dzieciom przyczynę ich kłótni. Nie jest to moment na wzajemne oskarżanie się w oczach dziecka, ale czas na powiedzenie prawdy – dopuściłam/łem się zdrady, rodzice rozstaną się, będą mieszkać osobno, ponieważ już się nie kochają.

Najważniejsze w czasie tej rozmowy jest zapewnienie dzieci o nieustannej miłości obojga rodziców do nich. W tej trudnej dla dorosłych sytuacji rozstania, muszą mimo wszystko znaleźć w sobie na tyle siły i odwagi, by zapewnić dzieciom poczucie bezpieczeństwa.

W sytuacji separacji czy nawet rozwodu nie wolno traktować dzieci jako zakładników i zmuszać ich do wyboru – którego rodzica kochasz bardziej, rodzicom nie wolno też wzajemnie oczerniać się w oczach dziecka – dla dziecka nadal jesteście mamą i tatą, zraniliście siebie, ale możecie jeszcze ograniczyć szkody wyrządzone dzieciom. Dajcie im czas na oswojenie się z nową sytuacją.

Próbujcie rozmawiać, by poznać to co czują Wasze dzieci. Jeśli miałeś/łaś odwagę przyznać się do błędu spróbuj zrozumieć swoje dziecko – właśnie ktoś, kto był dla niego autorytetem zawiódł, dziecko czuje zawód i złość, trzeba czasu, by nie tyle zrozumiało, ile pogodziło się z zaistniałą sytuacją. Dużym taktem trzeba się też wykazać w sytuacji, gdy chcemy poznać dzieci z nowym partnerem. Pamiętaj to Ty zmieniłaś męża lub Ty zmieniłeś żonę, te nowe osoby nigdy nie zajmą miejsca matki czy ojca w życiu Twojego dziecka.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/8 lat temu
Niestety takie wydarzenie jest naprawdę dla dzieci szokiem i czymś bardzo nieprzyjemnym. Raz, że strach o to co będzie dalej, a dwa - tak naprawdę dziecko pozostaje same wobec problemu: za kim mam pójść. A przecież rozwiedzeni rodzice niejednokrotnie na wszystkie możliwe sposoby próbują przekabacić dzieci na swoja stronę... A to jest złe. Najlepiej jakby się ludzie nie rozwodzili ...