Czują, że coś jest nie tak, że już nigdy nie będzie tak jak było, ale tak naprawdę – to nie potrafią tej zmiany zidentyfikować. Aż pewnego dnia stają się świadkami kłótni między rodzicami, w zależności od wieku dzieci będą one więcej lub mniej rozumiały z wykrzykiwanych przez rodziców słów. Jeśli już tak się stało rodzicom nie pozostaje nic innego, jak tylko spróbować wyjaśnić dzieciom przyczynę ich kłótni. Nie jest to moment na wzajemne oskarżanie się w oczach dziecka, ale czas na powiedzenie prawdy – dopuściłam/łem się zdrady, rodzice rozstaną się, będą mieszkać osobno, ponieważ już się nie kochają.
Najważniejsze w czasie tej rozmowy jest zapewnienie dzieci o nieustannej miłości obojga rodziców do nich. W tej trudnej dla dorosłych sytuacji rozstania, muszą mimo wszystko znaleźć w sobie na tyle siły i odwagi, by zapewnić dzieciom poczucie bezpieczeństwa.
W sytuacji separacji czy nawet rozwodu nie wolno traktować dzieci jako zakładników i zmuszać ich do wyboru – którego rodzica kochasz bardziej, rodzicom nie wolno też wzajemnie oczerniać się w oczach dziecka – dla dziecka nadal jesteście mamą i tatą, zraniliście siebie, ale możecie jeszcze ograniczyć szkody wyrządzone dzieciom. Dajcie im czas na oswojenie się z nową sytuacją.
Próbujcie rozmawiać, by poznać to co czują Wasze dzieci. Jeśli miałeś/łaś odwagę przyznać się do błędu spróbuj zrozumieć swoje dziecko – właśnie ktoś, kto był dla niego autorytetem zawiódł, dziecko czuje zawód i złość, trzeba czasu, by nie tyle zrozumiało, ile pogodziło się z zaistniałą sytuacją. Dużym taktem trzeba się też wykazać w sytuacji, gdy chcemy poznać dzieci z nowym partnerem. Pamiętaj to Ty zmieniłaś męża lub Ty zmieniłeś żonę, te nowe osoby nigdy nie zajmą miejsca matki czy ojca w życiu Twojego dziecka.