Co to jest katechumenat? "Katechumen" - Definicja

Co to jest katechumenat? "Katechumen" - Definicja

Chrzest Święty udzielany jest najczęściej małym dzieciom. Nie oznacza to jednak, że nie mogą go przyjąć kilkunastolatkowie, czy nawet osoby dorosłe. Taki proces wprowadzania nieochrzczonych osób do Kościoła nosi nazwę katechumenatu.
/ 15.06.2018 12:14
Co to jest katechumenat? "Katechumen" - Definicja

Katechumenat (gr. katechumenom – instruowany, nauczany) polega głównie na przygotowaniu starszego dziecka lub osoby dorosłej do przyjęcia sakramentu Chrztu Św., a następnie Eucharystii.

Historia katechumenatu

Katechumenat znany był już w starożytności. Wiązało się to bowiem z tym, że w tamtym czasie udzielano Chrztu głównie osobom dorosłym. Okres przygotowania do tego sakramentu składał się z trzech etapów. Były to kolejno:

  • Przygotowanie dalsze, które trwało 3 lata. Polegało ono na uczestnictwie katechumenów w Mszy, podczas której zapoznawali się z historią Kościoła oraz dogmatami wiary. Takie spotkania odbywały się raz w tygodniu;
  • Przygotowanie bliższe, które odbywało się podczas Wielkiego Postu. Sprawdzano wówczas, czy katechumen jest gotowy, aby przyjąć sakrament. Jeśli wszystkie formalności przebiegły pomyślnie, tzn. jeśli m.in. jego rodzice chrzestni potwierdzili jego gotowość do przyjęcia Chrztu, udzielano mu sakramentu w Wielką Sobotę;
  • Etap trzeci, który trwał 7 dni. W tym czasie katechumen przychodził na lekcje katechezy ubrany w białą szatę. Po tygodniu stawał się neofitą, czyli nowonawróconym.

Nowa forma katechumenatu

Od VI w. katechumenat zaczął zanikać i zapomniano o nim na bardzo długo. Został przywrócony dopiero w połowie XX w., ale już w nowej formie – jako Obrzęd chrześcijańskiego wtajemniczenia dorosłych. Zadaniem katechumenatu jest nie tylko wyjaśnienie nauk Kościoła, ale również kształtowanie całego życia chrześcijanina, który przyjmuje Chrzest.

Jak przygotować katechumena

Przygotowanie katechumenów do przyjęcia sakramentu powinno zawierać kilka elementów, które zostały wyznaczone przez Konferencję Episkopatu Polski. Są to:

  • kształtowanie w kandydacie postawy apostolskiej,
  • wyjaśnienie najważniejszych zagadnień dotyczących wiary,
  • uczestniczenie katechumena w Mszach św.,
  • praktykowanie przez kandydata codziennej modlitwy,
  • życie według przykazań i zasad wyznaczonych przez Kościół.

Duszpasterze, którzy przygotowują katechumenów do przyjęcia sakramentu powinni pamiętać, że to w dużym stopniu od nich zależy, czy kandydat otrzyma odpowiednią wiedzę, która będzie niezbędna w dalszym jego życiu. Warto zatem zwrócić szczególną uwagę na sposób przekazywania informacji – powinien być on bowiem dostosowany nie tylko do wieku katechumena, ale i do jego poziomu intelektualnego. Najlepiej jest zacząć więc od najprostszych pojęć, a następnie przechodzić do tych bardziej zaawansowanych.

Możliwe jest, żeby osoba przyjmująca Chrzest, przyjęła jednocześnie bierzmowanie. Dzięki temu będzie mogła w pełni uczestniczyć w Eucharystii. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy sakramentu udziela biskup lub prezbiter.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/20.01.2013 20:03
Powyższy tekst, niestety, jest niskiej jakości i pełen błędów. Żeby wymienić tylko kila przykładów rażących, delikatnie mówiąc, nieścisłości: 1. Przygotowanie dalsze - w starożytnym Kościele NIE dopuszczano osób nieochrzczonych do udziału we Mszy (co najwyżej w Liturgii Słowa). 2. Przygotowanie bliższe bynajmniej nie sprowadzało się do sprawdzania, czyli ,,formalności". 3. Nigdy nie udzielano Chrztu w Wielką Sobotę!!! I tak dalej. Mam wrażenie, że Autorka jest młodą osobą, która niezbyt uważnie (albo bez zrozumienia) wysłuchała jakiejś wypowiedzi na temat Katechumenatu, po czym wypisała tu z głowy, co zapamiętała. Szanowna Autorko, trzeba popracować nad rzetelnym poznaniem zagadnienia, zanim się o nim napisze w internecie. Życzę wytrwałości w zgłębianiu tych spraw.