Imprezy tematyczne - 10 pomysłów na motyw przewodni

imprezy tematyczne fot. Adobe Stock
Najgorętszym trendem ostatnich sezonów są imprezy tematyczne. Klimat PRL-u, Dziki Zachód, Hawaje, Hollywood to tylko kilka z wielu pomysłów na motyw przewodni.
Redaktorki Polki.pl / 27.12.2020 14:27
imprezy tematyczne fot. Adobe Stock

Impreza tematyczna to doskonały pomysł na domówkę w karnawale, urodziny czy andrzejki. By ją zorganizować, zwykle nie potrzeba drogich gadżetów, dekoracji czy gotowych strojów. Zobacz pomysły na imprezy tematyczne i zdecyduj, co stanie się motywem przewodnim spotkania.

Imprezy tematyczne - czym jest motyw przewodni?

Imprezy tematyczne polegają na tym, że wszystkie elementy zabawy, czyli strój, dekoracje, jedzenie, drinki i muzyka, podporządkowane są jednemu motywowi przewodniemu.

Tematyka może być bardzo różna, zależy od pomysłowości oraz zainteresowań gospodarzy i gości. Najbardziej popularne są imprezy stylizowane na lata przeszłe (tu rozpiętość jest duża – od starożytności do współczesności). Często eksploatowanymi motywami są również: kolory, filmy, bajki, kraje, gwiazdy ekranu, profesje.

Motyw przewodni to świetny pomysł, aby zmienić schematyczne przyjęcia w pełną wrażeń i śmiechu imprezę, która zostanie na długo w pamięci uczestników.

Jak zorganizować imprezę tematyczną?

Wszyscy uczestnicy imprezy powinni dopasować stroje do wybranego motywu. Gospodarze muszą zadbać o elementy dekoracji inspirowane tematyką imprezy. Jedzenie oraz drinki również powinny, chociaż detalami, nawiązywać do głównego motywu. Istotnym składnikiem imprezy jest również muzyka, dlatego wcześniej warto opracować playlistę związaną z tematem przewodnim.

Aby gospodarze po tych wszystkich przygotowaniach mieli siłę na imprezę do białego rana, dobrym rozwiązaniem będzie rozdzielenie niektórych prac pomiędzy gości, jeśli oczywiście mają na to chęć, np. dziewczyny przygotowują tematyczne przekąski, a mężczyźni odpowiedzialni są za drinki.

Imprezy tematyczne - pomysły

  • Klimat PRL-u - kompletując strój, warto przeszukać szafę babci lub mamy. Na pewno znajdziesz coś w stylu obszernej marynarki z poduszkami i dżinsowej spódnicy. Mężczyźni nosili wtedy efektowne baki, wąsy i obcisłe koszule z wystającym podkoszulkiem. Dekorację można zrobić z rolek papieru na sznurku, goździków czy haseł robotników wymalowanych na papierze. Atrakcją będą dania i drinki wydawane tylko na kartki. Świetnym pomysłem na zabawę dla uczestników jest gra w kalambury z socjalistycznymi hasłami typu: „Bimber przyczyną ślepoty”.
  • Lata 60. - to czas hipisów i dzieci-kwiatów. Najbardziej charakterystyczne elementy ubioru to: dzwony, kwiatowe wzory, chustki, pacyfki, lenonki. Z muzyką z tych lat nie będzie większego problemu. Repertuar jest znany i lubiany: rock'n'roll, twist, swing. Wnętrze można udekorować namalowanymi na papierze kwiatami, pacyfkami i napisami "Sex, drugs and rock'n'roll". Drinkom można nadać nazwy znanych piosenkarzy, np. Jimi Hendrix czy Janis Joplin. Świetną zabawą dla uczestników może być gra w skojarzenia dotyczące lat 60.
  • Hawajska - hawajski kostium to spódnica z "trawy", japonki i naszyjnik z kwiatów. Klimat hawajskiej imprezy stworzą leżaki i girlandy. Drinki koniecznie z palemką. Na stole dużo ananasów. Pomysł na zabawę: kto najlepiej zatańczy taniec hula.
  • Dziki Zachód - kowboje i kowbojki ubierają kapelusze, kamizelki, czerwone bandanki na szyję, pas do broni z kaburami oraz gwiazdę szeryfa. Wnętrze można udekorować kaktusami lub imitacjami nadmuchiwanymi i narysowanymi oraz plakatami z napisem "Wild West". Muzyka w stylu country. Uczestnicy mogą spróbować wspólnie zatańczyć kankana. Również gra w rzutki połączona z konkursem dostarczy wielu emocji.
  • Batman i przyjaciele - uczestnicy przebierają się za charakterystycznych bohaterów filmu, np. Batmana, Jokera, Robina, Kobietę Kota. Dekorację można zrobić z powycinanych z papieru nietoperzy i typowego znaku widniejącego na piersi Batmana. Daniom i drinkom można nadać śmieszne nazwy z przedrostkiem Bat-, np. "Batgrzanki" lub "Batsałatka". Konkursem, który rozrusza towarzystwo, może być gra twister.

  • Bollywood - klimat indyjskich filmów nie będzie trudny do odtworzenia. Stroje muszą być kolorowe i błyszczące, panie powinny założyć sari - tu może przydatna okazać się zasłonka, a panowie turban i dhoti - czyli długą tunikę (mona poszukać w sklepach indyjskich lub pożyczyć sukienkę w tym stylu od koleżanki, siostry lub dziewczyny). Co do oprawy muzycznej, też nie powinno być większych trudności ze znalezieniem muzyki z filmów indyjskich. Wnętrze można udekorować kolorowymi chustami i figurkami słoni (można powycinać je też z papieru). Na stole powinny pojawić się indyjskie potrawy, np. beguni (obtoczone w cieście kawałki warzyw), ryż z curry czy curry z ciecierzycy. Atrakcją może być konkurs tańca bollywoodzkiego.
  • Indianie - charakterystyczne elementy indiańskiego stroju to: pióropusz, frędzle na rękawach luźnej, dłuższej bluzki oraz szerokie spodnie. Dodatkami mogą być: napierśnik, strzała, tomahawk. Mieszkanie można udekorować wigwamami i kolorowymi piórami. Goście mogą uczestniczyć w konkursie na najzabawniejsze indiańskie imię, np. Ten, który zamienił bladą twarz na czerwoną lub ciekawą nazwę potrawy, np. sałatka Winnetou.
  • Kosmici - w tym przypadku kostiumy to duże pole do inwencji: maski, czułka, rurki, ciało pomalowane na zielono, fioletowo lub srebrno. Do stroju ufoludka może być przydatna folia aluminiowa. Mieszkanie można udekorować spodkami oraz kulami imitującymi planety, rysunkami kosmitów. Każdemu z uczestników zostanie nadane kosmiczne imię, np. Eti lub Anakin Skywalker, itd. Drinki powinny być w kolorze zielonym z zawiniętymi słomkami. Na stole mogą pojawić się kanapki z wizerunkiem ufoludka z czułkami z wykałaczek i oliwek.
  • Dżungla - przebrania nie będą zbyt skomplikowane, wystarczy kawałek materiału lub futerka na biodra, wąż na szyję, bose stopy i gotowe. Dekoracje mogą stanowić nadmuchiwane palmy i zielone linki imitujące liany. Na stole jako przekąski lub ozdoba mogą pojawić się banany i kokosy.
  • Red carpet - wszyscy przebierają się za gwiazdy ekranu; główny element dekoracji to czerwony dywan. Z głośników leci muzyka z filmów. Urozmaiceniem może być gra w filmowe kalambury lub karaoke.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 17.02.2012.

Te przepisy mogą ci się przydać:
Muffiny ze szpinakiem i suszonymi pomidorami
Przekąski z łososia na szybko
Przekąski z ciasta francuskiego na imprezę

Redakcja poleca

REKLAMA