O czym warto pamiętać w kontaktach z Austriakami

O czym warto pamiętać w kontaktach z Austriakami

Austria z uwagi na ukształtowanie terenu i krajobrazy przyciąga turystów przez cały rok, a obecna pora roku sprzyja tym wyjazdom w sposób szczególny.
/ 02.02.2010 16:58
O czym warto pamiętać w kontaktach z Austriakami

Zimowy wyjazd na narty do Austrii to nie tylko przyjemność szusowania po stokach, to również konieczność nawiązania kontaktów z mieszkańcami Austrii. Jak przywitać się z gospodarzem pensjonatu, na co zwrócić uwagę w kontaktach towarzyskich, w jaki sposób podziękować za gościnę, by nie być w sprzeczności z lokalnymi zwyczajami? To pytania, które mogą się nasuwać, gdy planujesz wyjazd do tego pięknego kraju.

Powitanie i kontakty towarzyskie

Jeśli myślisz o wyjeździe do Austrii, podobnie jak w przypadku wyjazdu do każdego innego państwa, warto zapoznać się z podstawowymi zwrotami i sposobami wzajemnego tytułowania. Znajomość, jak wszędzie, zaczyna się od powitania – „Grüss Grott” – pozdrawiają się Austriacy, co jest odpowiednikiem polskiego „Niech będzie pochwalony”. Elementem austriackiego powitania jest podanie ręki – zasady obowiązują takie jak w Polsce. Mężczyzna witając się z kobietą może pocałować ją w rękę i nie wzbudzi tym gestem żadnego zainteresowania. Nawet jeśli Twoim zdaniem zawrzesz z Austriakiem bliższą znajomość, nie oczekuj zbytniej wylewności. W tym kraju wieloletnie znajomości nie wymagają zwracania się do siebie po imieniu – nieważne ile czasu upłynęło – dobrzy znajomi nadal zwracają się do siebie używając nazwisk. Zwracają też uwagę na rangę zawodową, a kobiety w dalszym ciągu tytułowane są po mężu.

Rozmowy i ogłada towarzyska

Zdecydowanie unikaj rozmów na temat austriackich noblistów, którzy mimo że są uznanymi twórcami, to jednak krytykują w swych utworach sedno bycia Austriakiem. Warto natomiast znać, chociażby pobieżnie, kulturę Austrii. Znajomość muzyki, także klasycznej i bycie melomanem jest w dobrym tonie.

W Austrii kulturalnego człowieka poznaje się po punktualności. Czas i umiejętność jego organizowania są dla Austriaków bardzo ważne. Wszelkie spóźnienia spotykają się z krytyka, niezależnie od tego czy przyjdziesz za późno na spotkanie towarzyskie czy biznesowe. Licz się również z tym, że kolejny termin zostanie wyznaczony raczej w dalszej niż bliższej przyszłości. W instytucjach kultury spóźnialscy widzowie nie są wpuszczani na występy czy koncerty.

Czytaj także: Punktualność

Prezenty

Polecamy: Wręczanie i przyjmowanie prezentów

Wybierając prezent dla Austriaka pamiętaj, żeby nie był zbyt kosztowny. Albumy, książki, płyty CD, dobre wino czy brandy, a także czekoladki z pewnością sprawią przyjemność. Również kwiaty są dobrym prezentem, choć może nieco kłopotliwym. Trzeba pamiętać, by bukiet czy wiązanka składały się z nieparzystej liczby kwiatów. Unikaj wręczania czerwonych goździków, białych chryzantem, kalii i lilii.