Jak zachować się w Japonii

Jak zachować się w Japonii
Japonia to kraj, w którym niezwykle ważną rolę odgrywają konwenanse. Japończycy wielką wagę przywiązują do różnego rodzaju ceremoniałów, dlatego przed wjazdem do tego kraju warto się z nimi zapoznać.
/ 06.05.2009 09:39
Jak zachować się w Japonii

Elementarną sprawą jest nauka japońskiego powitania, którym jest głęboki ukłon – wyraża on szacunek, jaki darzymy osobę, z którą się witamy. Ukłon obowiązuje zarówno mężczyznę jak i kobietę. W tym celu należy zgiąć się w pasie około 30 stopni. Jeśli chcemy wyrazić swój wielki szacunek powinniśmy zgiąć się bardziej niż osoba, z którą się witamy. W kontaktach biznesowych podwładny zawsze kłania się niżej od przełożonego. Podczas ukłonu nie wolno patrzeć prosto w oczy, odczytywane jest to bowiem jako oznaka arogancji.

Mężczyźni podczas ukłonu powinni trzymać dłonie płasko na kolanach, natomiast kobiety powinny mieć dłonie złożone przed sobą.Często ukłonowi towarzyszy uścisk dłoni, dlatego warto wcześniej przećwiczyć sobie ten gest, aby nie wypaść niezgrabnie.

Tematy rozmów

W rozmowach z Japończykami nie powinniśmy poruszać tematów drażliwych (druga wojna światowa, ruchy feministyczne itp.). W ogóle najlepiej nie inicjować rozmów na temat polityki. Nie oczekujmy, że nasz rozmówca zdobędzie się na krytykę lub wygłoszenie jakiegoś kontrowersyjnego zdania na ten temat. Tabu dla tej nacji jest również rodzina, która dla Japończyków jest chronioną ściśle świętością. Najbezpieczniejszymi tematami do rozmów są: zwyczaje japońskie, jedzenie miejscowe, ciekawe miejsca w Japonii. Nasi rozmówcy chętnie też posłuchają naszych opowieści na temat Polski i naszych zwyczajów.

Pamiętajmy, że jeśli nie mamy tematu do rozmowy, lepiej milczeć niż poruszyć drażniący lub niestosowny dla Japończyka temat. Milczenie bowiem w ich kulturze oznacza spokój.

Zachowania zakazane w Japonii

  • Spóźnianie się na spotkanie, odbierane jest przez Japończyków jako osobista zniewaga.
  • Zostawienie napiwku na stoliku bez wkładania go do koperty lub serwetki.
  • Unoszenie się w towarzystwie, nie panowanie nad swoimi nerwami.
  • Klepanie rozmówcy po plecach.
  • Publiczne wydmuchiwanie nosa.
  • Wkładanie chusteczki po wydmuchaniu nosa do kieszeni lub torebki. Zużytą należy od razu wyrzucić do kosza.
  • Wchodzenie w butach do japońskiego domu.
  • Zostawianie pałeczek w jedzeniu podczas przerwy w posiłku – do tego służą specjalne podpórki.
  • Darowanie drogich lub okazałych prezentów.
  • Nalewanie sobie samemu alkoholu.

Jeśli ktoś dolewa Ci alkohol zawsze podnoś kieliszek.

Redakcja poleca

REKLAMA