Dawanie i otrzymywanie prezentów jest wielką przyjemnością dla obu stron. Aby jednak sprawiało oczekiwaną radość, prezent musi być trafiony w gust osoby obdarowywanej. I w tym momencie zazwyczaj pojawia się pierwszy problem i pytanie „co kupić?”.
Zobacz też: Sztuka dawania prezentów
Wybór upominku
Po pierwsze powinniśmy ustalić cenę prezentu. Powinien on być w podobnej wartości, jak prezenty otrzymywane przez Ciebie od tej osoby. Zbyt drogi prezent może krępować osobę obdarowywaną, a upominek o mniejszej wartości sygnalizować, że ignorancko podchodzimy do tej osoby.
Prezent należy dostosować także do wieku i osobowości osoby. Przykładowo nastolatkowi na szesnaste urodziny nie kupimy butelki wiana lub piersiówki, a babci koronkowych pończoch. Z drugiej strony nie wpadajmy w błędne koło i nie kupujmy babci co roku wełnianych rękawiczek czy bamboszy. Wbrew pozorom kupowanie prezentów najbliższej rodzinie nie jest takie łatwe. Po kilku latach kupowania upominków tej samej osobie, mamy poczucie, że wyczerpaliśmy wszystkie oryginalne pomysły. A wystarczyłoby poświecić trochę czasu na przeglądanie asortymentu w centrum handlowym, przejrzenie wyszukiwarek prezentów w internecie czy katalogów z ofertami handlowymi ciekawych firm, by znaleźć coś naprawdę gustownego i wyszukanego.
Zobacz też: Prezent dla niego
Zaskoczenie to jeden z najważniejszych bodźców, który powoduję satysfakcję osoby obdarowywanej. Nie dziw się więc, że Twoja mama nie cieszy się już tak bardzo z otrzymywanych prezentów, skoro na każdą okazję dostaje bluzkę, tyle że w innym kolorze. Naucz się czytać w myślach osób, które chcesz obdarować. Może przypadkiem nadmienią, że taka czy taka rzecz by im się przydała.
Zastanów się zanim…
Jeśli kupujemy prezent osobie, z którą nie jesteśmy zżyci najlepiej kupić jej kwiaty, alkohol lub jedzenie. Kwiaty są trafionym pomysłem o każdej porze roku. Do wyboru mamy bukiet z ciętych kwiatów lub rośliny w doniczkach. Zanim jednak kupimy alkohol warto zorientować się najpierw w guście solenizanta i czy przypadkiem nie jest abstynentem. Kupienie butelki wódki anonimowemu alkoholikowi wypadłoby bardzo nietaktownie. Z jedzenia najbardziej neutralnym pomysłem byłby kosz owoców lub czekoladki. Można też obdarować kogoś własnoręcznie zrobionymi wypiekami, które ciekawie zapakujemy.
Warto zastanowić się gruntownie nad kupowaniem prezentów dzieciom przyjaciół czy członków rodziny. Kupowanie im przy każdej naszej wizycie w ich domu upominków, nie tylko może krępować ich rodziców i zmuszać do rewanżu, ale także przyzwyczajać maluchy do otrzymywania od nas prezentów. Przy następnej okazji dzieci nie będą czekały na nas, ale na prezenty, które w ich mniemaniu mamy obowiązek im przynosić. Gdy przyjdziemy z pustymi rękoma, mogą się otwarcie upominać o prezent i pytać dlaczego tym razem im nic nie przynieśliśmy. Lepiej zatem nie robić z kupowania prezentów dzieciom ścisłej reguły.
Pakowanie
Pamiętajmy, że opakowanie też jest prezentem, które równie mocno cieszy osobę obdarowywaną jak sam prezent. Starannie opakowany prezent świadczy nie tylko o naszym dobrym guście i poczuciu estetyki, ale także wyraża nasz szczególny stosunek do obdarowywanej osoby. Przed opakowaniem pamiętajmy o usunięciu lub zamazaniu ceny. Zwróć uwagę na to, czy zawartość prezentu nie prześwituje spod papieru lub foli ozdobnej. Nie chcielibyśmy przecież na wstępie pozbawić kogoś niespodzianki. Unikaj pakowania prezentów w pudełka lub torebki z logo firmy jeśli jego zawartość pochodzi z innego sklepu.
Zobacz też: Jak się zachować na balu sylwestrowym?
Jak zareagować
Przyjmując prezent powinniśmy za niego podziękować, a także rozpakować przy ofiarodawcy. Nie odkładamy tej czynności na później, ponieważ osoba, która nas obdarowała mogłaby się poczuć urażona. Jeśli po otwarciu pudełka okaże się, że dostałeś plastikowy, pozłacany zegar na baterie, albo różowy sweterek z wyszytym serduszkiem nie daj po sobie poznać rozczarowania. Bądź uprzejmy i taktowny powiedz „To bardzo miło z Twojej strony, dziękuję”. Nie musisz silić się na komplementowanie samego prezentu, wystarczy jak podziękujesz. Opisywanie w tym momencie tego, jak wspaniały jest to prezent, mogłoby od razu zdradzić Twoje prawdziwe odczucia. Stwierdzenie typu „Ten sweter jest jedyny w swoim rodzaju” mogłoby zabrzmieć dwuznacznie.
Jak zachować się w sytuacji, gdy dostajemy niespodziewany prezent. Przykładowo przed świętami przychodzi do Ciebie dawno zapomniana koleżanka i wręcza Ci świąteczny upominek, a Ty nie masz dla niej nic w zamian. W takiej sytuacji należy prezent przyjąć, podziękować i zaznaczyć, że nie potrzebnie koleżanka robiła sobie taki kłopot. Przy najbliższej okazji należy się takiej osobie zrewanżować. Warto pomyśleć szczególnie w okresie przedświątecznym o kupieniu kilku dodatkowych prezentów, które dyżurowały by w naszej szufladzie.
Zobacz też: Jak uniknąć gafy sytuacyjnej?
A co zrobić w sytuacji kiedy prezenty się powtórzą? Jeśli masz już dany prezent w domu, nie przyznaj się do tego osobie, która dała Ci prezent i bez wiedzy darczyńcy po prostu go wymień w sklepie na inną rzecz. Natomiast jeśli na tym samym przyjęciu dostaniesz dwa takie same prezenty, to masz większy dylemat. Nie wolno Ci urazić żadnego z darczyńców. Najlepiej schować jeden z egzemplarzy i nie wspominać o tym, że prezenty się zdublowały. Jeśli natomiast jednym z darczyńców jest Twoim bliskim przyjacielem, możesz zapytać go o to, czy nie będzie mu przeszkadzać, jak wymienisz jego upominek na inną rzecz.
W przypadku kiedy ktoś daje nam zbyt drogi, w naszym odczuciu, prezent powinniśmy go przyjąć, ale tylko jeśli jest to prezent prywatny. Zaznaczmy jednak delikatnie osobie obdarowującej, że czujemy się trochę skrępowani wartością upominku. To da wskazówkę takiej osobie na przyszłość. W kontaktach biznesowych jeśli otrzymalibyśmy prezent, który jest znacznie cenniejszy niż upominki wręczane przez Twoją firmę, należy odmówić przyjęcia takiego prezentu. Zbyt drogi upominek w tej sytuacji mógłby być odczytany np. jako próba przekupstwa. Odmawiając jednak podziękuj i zaznacz, że takie są reguły w Twojej firmie.