Jak zachować się we Francji

Jak zachować się we Francji
Jeśli wybieracie się w najbliższym czasie do Francji skorzystajcie z naszego przewodnika po dobrych obyczajach w tym kraju, zwłaszcza jeśli będzie to wasza pierwsza wizyta w tym kraju. Unikniecie w ten sposób gaf i niezręcznych sytuacji.
/ 14.05.2009 14:36
Jak zachować się we Francji

Język francuski to skarb dla Francuza

Musicie o tym pamiętać. Francuzi niechętnie posługują się językiem angielskim, który wyparł ich język z międzynarodowych salonów. Niezbyt przychylnie patrzą oni na turystów, którzy starają się na nich wymusić rozmowę w języku angielskim. Cenią obcokrajowców, którzy choć kilka słów potrafią powiedzieć w ich rodzimym języku. Dlatego zanim wyjedziesz do Francji naucz się przynajmniej kilku podstawowych zwrotów po francusku. Przełamiesz w ten sposób dystans, jaki w pierwszych kontaktach mają zwyczaj utrzymywać Francuzi.

Powitanie i rozmowa

Osoby obce we Francji zwracają się do siebie oficjalnie, podobnie jak to jest w Polsce. Mówienie sobie na „ty” jest domeną dzieci i młodzieży. Dorosłe osoby zwracają się do siebie po nazwisku. W dobrym guście jest stosowanie liczby mnogiej, zwracając się do osoby obcej. Nie wypada Francuzek całować w dłoń przy powitaniu, nie są one bowiem fankami tego zwyczaju. Zwracając się do kobiet niezależnie czy są zamężne czy nie, najlepiej użyć zwrotu Madame.
Francuzi lubią towarzystwo, jednak nie są skłonni zapraszać gości do swojego domu, wolą spotkania na mieście. Uchodzą za osoby mało gościnne. Lubią jednak prowadzić długie i błyskotliwe rozmowy utrzymane w lekkim tonie. Z resztą uważają się za mistrzów swobodnej konwersacji.

Punktualność

Punktualność nie jest najmocniejszą stroną tej nacji. Szczególnie jeśli wybierają się na spotkanie niezbyt ważne lub prywatne. W tym kraju nikogo nie dziwi otwieranie z opóźnieniem sklepów, czy różnych punktów usługowych.

Przy stole

Podczas posiłku Francuzi lubią prowadzić ożywione konwersacje, a także słuchać komplementy na temat swojej kuchni. Nie zapomnijcie zatem pochwalić smak potraw na koniec posiłku. Za brak kultury uważają palenie papierosów między poszczególnymi daniami, dlatego jeśli palicie na czas posiłku starajcie się panować nad swoim nałogiem. Francuzi są mistrzami w robieniu sosów, które zalegają na talerzach po skończeniu posiłku. Aby jednak sosy się nie marynowały, do posiłku podawane są bagietki, dzięki którym łatwo dokończyć jedzenie pozostałego na talerzu sosu.

W ogóle jedzenie jest bardzo ważne dla Francuzów. Cenią oni sobie regularne posiłki, które spożywają rano, w południe i wieczorem około 18 – 19 godziny. W porze obiadowej między 12-14 przerywają pracę, aby wyjść z biur i na spokojnie zjeść obiad. W tym czasie często zamykane są punkty usługowe, banki i urzędy. To czas przeznaczony na odpoczynek i porządny posiłek. Na nic zdadzą się irytacje turystów, którzy w tym czasie nie mogą załatwić wszystkich spraw – pozostaje im tylko podporządkowanie się do panujących tu zwyczajów.

Prezenty

Chcąc dać prezent Francuzowi zrezygnuj z dawania win, szampana czy perfum – najlepsze bowiem produkty tego typu wg Francuzów są dostępne w ich kraju. Dobrym pomysłem będzie wybór luksusowego produktu, który kojarzyłby się z Polską (solidnie wydany album, płyta z muzyką poważną, obraz).

Redakcja poleca

REKLAMA