Napoleon Bonaparte

Napoleon Bonaparte
Zwany ze względu na swój niski wzrost „Małym Kapralem”, Napoleon Bonaparte miał zdecydowanie niemały wpływ na historię świata. Wielki wódz Francuzów, nadzieja Polaków na niepodległość, dowódca bitew i zdobywca niewieścich serc. Ale także pisarz i autor znanych sentencji.
/ 10.07.2009 09:54
Napoleon Bonaparte

Pasmo sukcesów

Urodził się na Korsyce w 1769 jako Napoleone Buonaparte w licznej rodzinie o tradycjach szlacheckich. Szkołę wojskową zakończył ze stopniem podporucznika artylerii, sukcesy, i związane z nimi awanse, uczyniły z niego rychło kapitana, a po oblężeniu Tulonu – generała brygady. Jego pierwszą żoną została wdowa, hrabina Józefina de Beauharnais. Zmieniwszy nazwisko na lepiej brzmiące po francusku Bonaparte, po zwycięstwie z Austriakami we Włoszech zaczął odnosić kolejne sukcesy militarne jako dowódca wojsk francuskich. Wojna z Monarchią Angielską zaowocowała planem podbicia perły Korony Brytyjskiej – Indii. Uciążliwa droga przez Egipt i bitwa pod piramidami zostały upamiętnione słowami: „Żołnierze, czterdzieści wieków patrzy na was!”.

Napoleon na tronie

Po zamachu stanu i obaleniu Dyrektoriatu Napoleon koronował się na Cesarza Francuzów (a rok później na króla Włoch), wprowadził wiele reform i rozpoczął podbój Europy. Największe jego zwycięstwa to bitwy pod Marengo, Ulm, Austerlitz, Samosierrą (której zwycięstwo zapewnili polscy szwoleżerowie, zachęceni przez Napoleona słowami: „Zostawcie to Polakom!”), Iławą Pruską, klęski – pod Trafalgarem, w wyprawie na Rosję i pod Lipskiem, a ostatecznie, już po ucieczce z zesłania na Wyspę Świętej Heleny, pod Waterloo. Jak sam powiedział: „Ludzie genialni są jak meteory. Ich przeznaczeniem jest, by spalając się, przydali blasku epoce, w której żyją”.

Sławne sentencje

Jedni uznają go za genialnego wodza, stratega i reformatora, inni widzą w nim tyrana. Wiele jego sentencji dotyczy prowadzenia wojen. Do najsłynniejszych należą: „Wojna jest lepsza niż nietrwały pokój”, „Żeby prowadzić wojnę potrzeba trzech rzeczy: pieniędzy, pieniędzy i pieniędzy”, czy „Na wojnie ten wygrywa, kto najmniej błędów popełnia”. Jego ambicje najlepiej podkreśla hasło: „»Niemożliwe« to nie jest słowo francuskie”. Blaski i cienie swojego statusu Napoleon kwitował słowami: „Człowiek nie ma przyjaciół, przyjaciół ma tylko powodzenie”. A kobiety? „Bluszcz tuli się do pierwszego drzewa, jakie napotka; oto pokrótce historia miłości”.

Redakcja poleca

REKLAMA