Pasmo sukcesów
Urodził się na Korsyce w 1769 jako Napoleone Buonaparte w licznej rodzinie o tradycjach szlacheckich. Szkołę wojskową zakończył ze stopniem podporucznika artylerii, sukcesy, i związane z nimi awanse, uczyniły z niego rychło kapitana, a po oblężeniu Tulonu – generała brygady. Jego pierwszą żoną została wdowa, hrabina Józefina de Beauharnais. Zmieniwszy nazwisko na lepiej brzmiące po francusku Bonaparte, po zwycięstwie z Austriakami we Włoszech zaczął odnosić kolejne sukcesy militarne jako dowódca wojsk francuskich. Wojna z Monarchią Angielską zaowocowała planem podbicia perły Korony Brytyjskiej – Indii. Uciążliwa droga przez Egipt i bitwa pod piramidami zostały upamiętnione słowami: „Żołnierze, czterdzieści wieków patrzy na was!”.
Napoleon na tronie
Po zamachu stanu i obaleniu Dyrektoriatu Napoleon koronował się na Cesarza Francuzów (a rok później na króla Włoch), wprowadził wiele reform i rozpoczął podbój Europy. Największe jego zwycięstwa to bitwy pod Marengo, Ulm, Austerlitz, Samosierrą (której zwycięstwo zapewnili polscy szwoleżerowie, zachęceni przez Napoleona słowami: „Zostawcie to Polakom!”), Iławą Pruską, klęski – pod Trafalgarem, w wyprawie na Rosję i pod Lipskiem, a ostatecznie, już po ucieczce z zesłania na Wyspę Świętej Heleny, pod Waterloo. Jak sam powiedział: „Ludzie genialni są jak meteory. Ich przeznaczeniem jest, by spalając się, przydali blasku epoce, w której żyją”.
Sławne sentencje
Jedni uznają go za genialnego wodza, stratega i reformatora, inni widzą w nim tyrana. Wiele jego sentencji dotyczy prowadzenia wojen. Do najsłynniejszych należą: „Wojna jest lepsza niż nietrwały pokój”, „Żeby prowadzić wojnę potrzeba trzech rzeczy: pieniędzy, pieniędzy i pieniędzy”, czy „Na wojnie ten wygrywa, kto najmniej błędów popełnia”. Jego ambicje najlepiej podkreśla hasło: „»Niemożliwe« – to nie jest słowo francuskie”. Blaski i cienie swojego statusu Napoleon kwitował słowami: „Człowiek nie ma przyjaciół, przyjaciół ma tylko powodzenie”. A kobiety? „Bluszcz tuli się do pierwszego drzewa, jakie napotka; oto pokrótce historia miłości”.