POLECAMY

Na jakie okazje włożyć perfumy prywatne?

Pozostając w temacie rozmaitości zapachowej perfum, rozważmy perfumy orientalne. Perfumy orientalne kuszą, zachęcają, ale nie każdy ma odwagę po nie sięgnąć.
Na jakie okazje włożyć perfumy prywatne?

Składniki

Do tej rodziny zapachowej należą perfumy ciężkie, odurzające, zmysłowe, wprost erotyczne, hedonistyczne, często drażniące i duszące, agresywne. Dominują w nich zapachy egzotyczne, zapachy Orientu, zapachy egzotycznych kwiatów o silnej i duszącej woni. Często są w nich zapachy pikantnych przypraw, wanilii, kadzidła, drzewa sandałowego, cynamonu, paczuli. Pojawiają się w wielu z nich zapachy i komponenty pochodzenia zwierzęcego, przede wszystkim piżmo i ambra.

Wśród perfum orientalnych niewiele jest klastycznych perfum czysto orientalnych. Większość to perfumy, których „orientalność” jest osłabiona, czy zagłuszana przez zapachy pochodzące z innych rodzin zapachowych. Stąd perfumy orientalne dzielą się na: orientalne, orientalno-ambrowe; orientalno-cytrusowe, orientalno-drzewne, orientalno-korzenne, orientalno-słodkie; orientalno-zielone; półorientalne; półorientalno-aromatyczne; półorientalno-kwiatowe.

Przegląd perfum orientalnych

Obsesion to perfumy zawierające wanilię, drzewo sandałowe, ambrę, kadzidło, piżmo.

Shoking to perfumy zawierające: cybet (wydzielina zwierzęca), paczula, wanilia, piżmo, ambra.

Venezia to perfumy zawierające: cynamon, goździki, wanilię, cedr, drzewo sandałowe, paczulę, ambrę, piżmo.

Polecamy: Jak działają perfumy?

Zwróćcie uwagę na to, że we wszystkich tych perfumach pojawia się poza typowo orientalnym zapachami pochodzenia roślinnego również piżmo (wydzielina godowa piżmaków), które nadaje perfumom zmysłowy, zwierzęcy aromat i jest uważane za afrodyzjak.

Kiedy użyć takich perfum

Klasyczne perfumy orientalne nie kwalifikują się zatem do pracy. Nie wolno nanosić ich na siebie, jeśli w najbliższym czasie planujecie obiad - ich zapach zdominuje zapach potraw. Są one przeznaczone na wieczorne okazje i to raczej nieoficjalne, czyli np. na randki z erotycznym podtekstem.
Pozostałe perfumy orientalne mają zróżnicowane oddziaływanie. Należy postępować z nimi ostrożnym jeśli chcecie je zastosować w pracy czy przy oficjalnych okazjach.

W momentach szczególnie oficjalnych i ważnych lepiej z nich zrezygnujcie.

Płynie stąd wniosek, że perfumy orientalne czy nawet półorientalne to perfumy, które można nazwać prywatnymi, które nadają się raczej tylko na prywatne, niekiedy bardzo prywatne, okazje.

Perfumy romantyczne

Oddzielną grupę perfum, która nie tworzy jednak oddzielnej rodziny zapachowej, i które również można określić jako prywatne, są perfumy na romantyczną okazję.
Są one bardzo kobiece, ale również bardzo subtelne, delikatne, można powiedzieć uduchowione, nastrojowe, zwiewne. Sygnalizują one niewinność i dystans, choć niekiedy zawierają pewne, skryte raczej, akordy zmysłowości.
Są to z reguły specyficznie skonstruowane perfumy kwiatowe, którym towarzyszą niekiedy, ale w sposób subtelny i drugoplanowy nuty właściwe dla perfum orientalnych. Z reguły pasują, tak jak perfumy orientalne, najbardziej na wieczór.

Najbardziej popularne perfumy na romantyczne okazje to chyba: L`Air Du Temps by Nina Ricci, Bulgari pour Femme by Bulgari,
Joy by Jean Patou.

L`Air Du Temps – prezentują one kobiecość doskonałą i szczęśliwą. Mają zapach subtelnie łączący tradycję i zuchwałość, a ich główne składniki to: gardenia, jaśmin, róża, irys, bergamota, wanilia, drzewo sandałowe, goździki, gałka muszkatołowa.

Bulgari pour Femme – konserwantywne i eleganckie, nieco zmysłowe, tchnące zapachem kwiatu pomarańczy, drzewa różanego, róży, mimozy, fiołków, irysa, piżma, herbaty jaśminowej, wetiweru.

Poeme – delikatne zwiewne, tchnące poezję, romantyczne w pełnym tego słowa znaczeniu. Dominuje w nich: kwiat osmantusa, mak himalajski, irys, lilia, mimoza, frezja, białe piwonie, wanilia.

Czytaj także: Co trzeba wiedzieć o perfumach kwiatowych?

Zobacz stronę Eksperta: www.savoir-vivre.com.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/2 lata temu
ja sobie sprawiłam ostatnio paco rabanne lady million, pięęękne są :) tzn. bardziej dostałam, bo wymieniłam punkty z programie lojalnościowym mojego banku, aż chce się zbierać kolejne :D
/7 lat temu
słabizna!
/7 lat temu
Co sadzicie o orientalnym Amouage Gold ? Warto wydać niemalże tysiąc zlotych na mały flakonik perfum? http://www.nowenowe.pl/zapachy/rankingi/szczegoly/linia,2342,produkt,10449.html