POLECAMY

Jak wybierać perfumy aromatyczne, smakowe, zielone i cytrusowe?

Perfumy aromatyczne to perfumy, w których dominuje akord ziołowy. Czujesz zatem zapach ziół, z reguły tych najbardziej znanych: rozmarynu, piołunu, estragonu, szałwii, tymianku, bazylii, mięty czy, choćby kardamonu.
Jak wybierać perfumy aromatyczne, smakowe, zielone i cytrusowe?

Znaczenie tych zapachów

Są to perfumy, które uchodzą za eleganckie, ponieważ są skromne, naturalne. Wyznaczają one poczucie siły i energii. Są „przyjazne” i „znajome”, raczej aseksualne.
Rzadko spotyka się perfumy, które są tylko ziołowe. Z reguły zapachom ziół towarzyszą nuty korzenne, cytrusowe lub drzewne, niekiedy (w perfumach przeznaczonych dla kobiet) kwiatowe. Wnoszą one właściwe dla siebie sygnały i klimaty.

Perfumy aromatyczne

Są to z reguły perfumy przeznaczone dla mężczyzn. Nie można jednak o nich powiedzieć, że są bardzo „męskie” czy wręcz „samcze”. Kobiety mogą więc po nie sięgać, gdy nie chcą eksponować swojej kobiecości, gdy pragną być odbierane jako profesjonalne i kompetentne osoby.

Perfumy te dobrze nadają się do pracy.

Perfumy smakowe

Perfumy smakowe pojawiły się po raz pierwszy na rynku w 1992 roku za sprawą firmy Thierry Mugler. Założył ją Thierry Mugler, urodzony w 1948 r. w Strasburgu, francuski projektant mody, fotograf. Początkowo firma zajmowała się tworzeniem kreacji haute couturre, jak i prêt-à-porter, obecnie znana jest przede wszystkim z perfum.

Polecamy: Jak odnaleźć nuty kwiatowe w perfumach?

W perfumach tych dominują zapachy dotąd niestosowane w perfumiarstwie, takie jak: zapach pralinek, czekoladek, cukierków toffi, karmelu, waty cukrowej, lukrecji, śmietanki, anyżku.

Mają one zapach słodki. Zapachy takie są dobre tylko dla bardzo młodych kobiet, a jak twierdzi Andrea Hurton, podobają się (tak wykazały badania) raczej paniom po trzydziestce. Zapach tych perfum jest źle odbierany przez kobiety dojrzałe i starsze, jako zapach „taniego seksualizmu”.

Są to zatem perfumy raczej dla nastolatek.

Perfumy zielone

Są to perfumy zdominowane przez zapachowe nuty zielonych liści i trawy, łopianu czy pokrzywy, to perfumy pachnące łąką czy zacienionym ogrodem, elastyczne, soczyste, delikatne, kojarzące się z wypoczynkiem na łonie natury. Niekiedy nazywa się je „wodą na wieś”.

Są to perfumy wiosenne i letnie, na poranki i gorące dni (wnoszą powiew świeżości). Mogą być stosowane do pracy, ale chyba bardziej pasują na weekend i urlop.

Perfumy cytrusowe

Perfumy cytrusowe to perfumy zdominowane, przede wszystkim w fazie głowy (w pierwszym okresie zapachowym), jak sama nazwa wskazuje, przez nuty cytrusów, np. cytryny.

Wśród tych perfum są jednak i takie, w których zapach cytrusów utrzymuje się dłużej, nawet do końca. Są one określane jako odświeżające i energetyczne. Powinny być stosowane tylko wiosną i latem, przede wszystkim do pracy.

Czytaj także: Savoir - vivre i perfumy - kilka podstawowych informacji

Zobacz stronę Eksperta www.savoir-vivre.com.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)