Spotkałam się z takim problemem, że podczas pogrzebu składano kondolencje zarówno córce zmarłego, jej mężowi (a więc zięciowi zmarłego), a także córkom niepełnoletniej i nastoletniej. Komu należy składać kondolencje? Wszystkim tym osobom? I co mówić do tych osób? Judyta R.
Zobacz także: Kondolencje i księgi kondolencyjne
Savoir-vivre nakazuje serdeczność w stosunku do innych i okazywanie im troski oraz nie sprawianie im przykrości. W każdej sytuacji wygląda to inaczej. Trzeba ją rozeznać. Można złożyć kondolencje tylko córce. Można i wszystkim krewnym. Nie należy tu ograniczyć się tylko do pustej formy typu: „Moje kondolencje”. Lepiej powiedzieć kilka ciepłych słów z serca.
Zobacz także: Kondolencje - wzory tekstów
Nie jest błędem powiedzeniu kilku ciepłych słów osobom, które kogoś straciły. Nawet jeśli ta osoba w danej chwili nie ma ochoty ich słuchać. Na pewno należy zachować umiar w zbyt natarczywym okazywaniu swoich uczuć, zarówno jeśli chodzi o wylewne składanie kondolencji, jak i niechętne, obojętne ich przyjmowanie. Zasady savoir-vivre'u dotyczą w tym wypadku obu stron. Choć w tak trudnej dla wszystkich sytuacji należy być bardzo wyrozumiałym.