POLECAMY

Karmienie piersią - publicznie czy w zaciszu?

Czy karmienie piersią to sprawa intymna? A jeśli tak to czy karmienie piersią powinno odbywać się publicznie? Wypada czy nie wypada patrzeć na matkę karmiącą dziecko piersią? Na wszystkie te pytania odpowiada nasz ekspert od dobrych manier.
Karmienie piersią - publicznie czy w zaciszu?

Jak należy się zachować przy karmiącej piersią na naszych oczach matce? Wiem, że w mediach była kampania, że to normalna rzecz itp. Szczerze mówiąc trochę mnie to krępuje i nie wiem gdzie podziać wzrok. Zwłaszcza też widzę, że panowie nie bardzo się odnajdują w takiej sytuacji, patrząc na piersi obcej kobiety. Czy wypada się patrzeć, zwłaszcza, że matka w ogóle nie przejmuje się tymi kwestiami, czy w końcu wypada nie patrzeć, nie interesować się, odwracać wzrok. A może coś powiedzieć w takiej sytuacji? Aneta K.

Savoir-vivre nakazuje takie zachowania, które nie powodują żadnego dyskomfortu u innych ludzi. Kobieta karmiąca dziecko piersią powinna zdawać sobie sprawę, że gdy karmi dziecko publicznie może innych narażać na taki dyskomfort. Powinna zatem szukać specjalnego czy ustronnego miejsca. Oczywiście może się zawsze zdarzyć nagły przypadek i kobieta karmiąca nie ma wyboru - musi gdzieś nakarmić dziecko, a w pobliżu nie ma odpowiedniego miejsca. Bądźmy zatem wyrozumiali.

Zobacz także: Savoir-vivre w windzie

Savoir-vivre nakazuje, by nie ingerować w żaden sposób w życie innych ludzi, szczególnie życie intymne. Karmienie dziecka piersią to zdecydowanie czynność intymna. Patrzenie na karmiąca kobietę to ingerowanie w jej życie intymne. Omijajmy ją zatem wzrokiem.

Zobacz także: Savoir-vivre w autobusie

Jedyna dopuszczalna forma interwencji to, gdy w pobliżu jest specjalne czy ustronne miejsce, w którym można nakarmić piersią dziecko, poinformowanie o tym karmiącej publicznie kobiety.

Nie wiesz jak należy się zachować w danej sytuacji? Kiedy popełnia się gafę, a kiedy uchodzi za dobrze wychowaną damę lub dżentelmena? Chcesz poznać zasady savoir-vivre'u? Napisz do nas na adres e-mail: lifestyle@next.pl! Na Twoje pytanie odpowiedzą eksperci od dobrych manier.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/4 lata temu
ja osobiscie czuje dyskomfort gdy chcac niechcac musze podziwiac taki widok w miejscu gdzie sie czlowiek tego nie spodziewa,nie zdazylo mi sie zwrocic uwagi takiej kobiecie po prostu ide w swoja strone ale uczucie niefajne
/7 lat temu
dyktatura mamusiek nie każdy ma przyjemność patrzeć na twoje cycki
/7 lat temu
Żadna matka karmiąca nie powinna się przejmować innymi,bo jeśli ktoś ma problem,to jego problem.A dziecko karmi się tam,gdzie akurat jesteśmy i jeśli ktoś tego zrozumieć nie potrafi to nie ma sobie co zawracać nim głowę.
POKAŻ KOMENTARZE (5)