POLECAMY

Savoir-vivre w windzie - co mówić?

Co mówić w windzie? "Windowy" savoir-vivre nastręcza nam sporo, jak się okazuje" codziennych problemów. Mówić "dzień dobry" - "do widzenia", "dziękuję", czy nic nie mówić? Co radzi nasz ekspert od zasad savoir-vivre'u?
Savoir-vivre w windzie - co mówić?

W mojej firmie cały czas odkąd pamiętam większość osób mówi w windzie „dziękuję”. Czy to jest dopuszczalne? A jeśli nie dziękuję, to co innego mówić? Czy należy zwracać uwagę osobom, które mówią „dziękuję”, że nie powinny tego mówić? Konrad B.

Zobacz także: Jak zachować się w windzie?

Jest to forma grzecznościowa mająca wyrazić nasz pozytywny stosunek do innych ludzi. Sygnalizujemy tym samym, że cieszyliśmy się towarzystwem osób jadących z nami windą i ich obecność była dla nas darem, przyjemnością. Forma ta powtarzana bezmyślnie staje się często pustym frazesem. Można mówić: „Do widzenia”. Raczej nigdy i nikomu, oprócz dzieci, nie zwracamy uwagi. Jeśli ktoś robi coś wyjątkowo drastycznego? Raczej wzywamy odpowiednie służby. Zwracamy uwagę w wyjątkowych sytuacjach, gdy ktoś coś niszczy lub komuś bardzo przeszkadza, a odpowiednie służby (np. strażnik miejski w parku czy kelner w restauracji) nie są w pobliżu.

Zobacz także: Jak zachować się w pociągu?

Zgodnie z zasadami savoir-vivre'u najczęściej powinniśmy mówić "Dzień dobry" i "Do widzenia" w windzie, ale nie zawsze musimy się sztywno trzymać tych zasad. Jeśli wsiadamy rano do windy w bloku najczęściej powiemy "Dzień dobry". Jeśli jest to winda w budynku, w którym pracujemy i często spotykamy te same osoby - możemy powiedzieć "Dzień dobry", a pożegnać się np. słowami "Do zobaczenia". Jeśli spotykają się osoby zupełnie sobie obce - milczenie także nie będzie błędem.

Nie wiesz jak należy się zachować w danej sytuacji? Kiedy popełnia się gafę, a kiedy uchodzi za dobrze wychowaną damę lub dżentelmena? Chcesz poznać zasady savoir-vivre'u? Napisz do nas na adres e-mail: lifestyle@next.pl! Na Twoje pytanie odpowiedzą eksperci od dobrych manier.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/rok temu
Polaki cebulaki dziękują w windzie..... moze jeszcze całowac po stopach zaczniemy. Ja sie ptam dziekuje za co???? Czy inne osoby w windzie nas gdzies podwożą czy c???
/6 lat temu
Ja mówię po prostu "dziękuję"
/6 lat temu
nie zgadzam się z w/w interpretacją,jadę z sąsiadem/ką przed południem i powiem do widzenia? spotykając jeszcze x rrazy tego dnia,a nic nie powiedzieć i wyjść jak ciele z obory ,to chyba tak może zrobić tylko ...ach nie określę