Jak zachować się w środkach komunikacji miejskiej?

Gdy podczas jazdy do autobusu czy tramwaju wsiądzie osoba starsza, niepełnosprawna czy kobieta w ciąży to koniecznie należy ustąpić miejsca siedzącego, bez względu na to czy jesteś kobietą czy mężczyzną.
Jechałam ostatnio miejskim autobusem. Jechało dużo osób, więc wszystkie miejsca były zajęte. Na przystanku wsiadł starszy pan. Jakie było moje zdziwienie, gdy nikt nie ustąpił mu miejsca. Kto powinien to zrobić? - Olek z Tomaszowa.
/ 26.06.2011 12:17
Gdy podczas jazdy do autobusu czy tramwaju wsiądzie osoba starsza, niepełnosprawna czy kobieta w ciąży to koniecznie należy ustąpić miejsca siedzącego, bez względu na to czy jesteś kobietą czy mężczyzną.

Drobiazgi, które ułatwiają życie

Autobus, tramwaj czy inny środek transportu miejskiego to często nasza codzienność. Rzeczywiście podróż tymi pojazdami, szczególnie w godzinach szczytu nie należy do przyjemności, jednak należy postarać się, by podróż przebiegała w jak najmilszej atmosferze.

Na początek ważna zasada - zawsze najpierw wysiadają pasażerowie, a następnie wsiadają nowi. Nigdy nie należy wpychać się do autobusu, by zająć sobie miejsce. Cierpliwie poczekaj, aż wszyscy wysiądą i dopiero spokojnie wejdź. Zawsze przepuść osoby starsze, nawet jeżeli potem nie będziesz miał miejsca siedzącego. Zawsze staraj się być uprzejmy wobec innych pasażerów, nie odmawiaj drobnych przysług jak, np. skasowanie biletu czy pomoc w wyniesieniu wózka.

Dobro innych

Jeżeli podróżujesz z dzieckiem i trzymasz je na kolanach zwróć uwagę, by nie ubrudziło butami siedzenia lub ubrania osoby siedzącej naprzeciwko. Dziecko nie powinno też krzyczeć ani biegać po autobusie, bo to nie jest ani grzeczne ani bezpieczne. Gdyby jednak Twoja pociecha zrobiła coś niedozwolonego nie udawaj, że tego nie zauważyłeś tylko przeproś.

Polecamy: Jak zachować się w pociągu

Ustępowanie miejsca

Od małego ucz dziecko, że jak stoi osoba starsza, to trzeba jej ustąpić miejsca, aby potem nie dochodziło do sytuacji opisanej przez pana. Gdy podczas jazdy do autobusu czy tramwaju wsiądzie osoba starsza, niepełnosprawna czy kobieta w ciąży to koniecznie należy ustąpić miejsca siedzącego, bez względu na to czy jesteś kobietą czy mężczyzną. Zawsze miejsca ustępuje osoba bardziej kulturalna, nie należy oglądać się, że ustąpi ktoś inny.

Wszystkim w takim samym stopniu wypada ustąpić miejsca siedzącego osobom potrzebującym.

Kierowca

Podczas jazdy miejskimi środkami komunikacji należy też miło traktować kierowcę. Jeżeli coś w zachowaniu kierowcy Ci nie odpowiada grzecznie mu o tym powiedz, a nie krzycz na cały autobus. Wówczas atmosfera podróżowania nie jest przyjemna.

Czytaj także: Savoir-vivre w samolocie

Nie wiesz jak należy się zachować w danej sytuacji? Kiedy popełnia się gafę, a kiedy uchodzi za dobrze wychowaną damę lub dżentelmena? Chcesz poznać zasady savoir-vivre'u? Napisz do nas na adres e-mail: lifestyle@next.pl! Na Twoje pytanie odpowiedzą eksperci od dobrych manier.

Redakcja poleca

REKLAMA