Jak zachować się w nowym miejscu zamieszkania?

Wprowadziłaś się do bloku? Tu współżycie z ludźmi jest bardzo ważne, ale jednocześnie utrudnione, ze względu na dużą liczbę lokatorów. fot. Materiały prasowe
Jak należy się zachowywać w nowym miejscu zamieszkania? Czy każdemu sąsiadowi w bloku mówimy "Dzień dobry"? A może nic nie trzeba mówić? Na wszystkie te pytania odpowiada nasz ekspert od dobrych manier.
/ 26.06.2011 12:13
Wprowadziłaś się do bloku? Tu współżycie z ludźmi jest bardzo ważne, ale jednocześnie utrudnione, ze względu na dużą liczbę lokatorów. fot. Materiały prasowe

Mieszkałam na starym osiedlu w bloku, teraz przeprowadziłam się do bloku na nowym osiedlu. Widzę ogromną różnicę we wzajemnym traktowaniu się sąsiadów w porównaniu do poprzedniego miejsca zamieszkania. Czy rzeczywiście już nie trzeba nawet mówić "Dzień dobry" osobom, z którymi się mieszka w jednej klatce? A może moje myślenie jest starodawne? Alicja z Tarnowa.

Codzienne dobre wychowanie

Oczywiście masz rację. Jeżeli mieszkasz w bloku to współżycie z ludźmi jest bardzo ważne, a jednocześnie utrudnione, ze względu na dość dużą liczbę lokatorów. Należy starać się, by wśród sąsiadów żyło się nam dobrze i spokojnie. Podstawą współżycia z sąsiadami jest witanie się z nimi w zależności od pory dnia słowami: dzień dobry czy dobry wieczór. Oczywiście ważne są takie drobne gesty jak, np. przepuszczanie kobiety przez mężczyznę w drzwiach. Na klatce schodowej obowiązują te same zasady co w innych miejscach publicznych. Aby ułatwić współżycie z sąsiadami podporządkuj się przepisom, które obowiązują w bloku, np. przestrzegaj godzin ciszy nocnej ( 22 -6 ). Nie pal na klatce schodowej, gdyż może to przeszkadzać niepalącym lokatorom. Kategorycznie niedopuszczalne jest rzucanie na klatkę niedopałków i żadnych innych śmieci. Jeżeli masz dzieci nie pozwól im głośno krzyczeć, tupać, gdyż każdy ma prawo do odpoczynku w swoim domu. Postaraj się dbać o klatkę i nie pozwól dzieciom rysować po ścianach czy niszczyć czegokolwiek na klatce.

Polecamy: Sąsiedzki savoir-vivre

Pamiętaj, że schody są miejscem publicznym i służą wszystkim lokatorom dlatego unikaj tam głośnych rozmów, krzyków.

By było jak dawniej

W dawnym miejscu Twojego zamieszkania kontakty z sąsiadami nie ograniczały się tylko do wymieniania grzeczności. Kontakty były bardziej zażyłe i rzeczywiście dawniej ludzie chętniej poszli do sąsiada pożyczyć cukru, wypić wspólną herbatkę czy odebrać, np. przesyłkę od listonosza. Na nowych osiedlach między lokatorami jest większa anonimowość i rzadziej zawiązywane są sąsiedzkie przyjaźnie. Oczywiście to zależy od osób mieszkających koło siebie, jakie mają zasady i potrzeby. Jeżeli brakuje Ci sąsiedzkiego towarzystwa możesz spróbować nawiązać znajomość z osobą w podobnym wieku, czy o podobnych zainteresowaniach.

Dobrym pretekstem do nawiązania znajomości są dzieci i psy. Jeżeli jednak zobaczysz, iż druga strona nie wykazuje zainteresowania bliższą znajomością uszanuj to.

Czytaj także: Przeprowadzka

Nie wiesz jak należy się zachować w danej sytuacji? Kiedy popełnia się gafę, a kiedy uchodzi za dobrze wychowaną damę lub dżentelmena? Chcesz poznać zasady savoir-vivre'u? Napisz do nas na adres e-mail: lifestyle@next.pl! Na Twoje pytanie odpowiedzą eksperci od dobrych manier.

Redakcja poleca

REKLAMA